Mięta, eukaliptus i atrapa gniazda pomogą odstraszyć osy

Pod koniec lata osy są bardzo aktywneShutterstock

Czerwone ubranie, brak zapachu perfum, pęczek mięty na stole i przekąski w zamkniętych pojemnikach - to sposoby na to, żeby podczas pprzekąski w ogrodzie czy pikniku w parku nie oganiać się rozpaczliwie od natrętnych os. Choć przed nami ostatnie letnie tygodnie, dla tych owadów to czas intensywnej aktywności. Sprawdźcie, jak sobie z nimi radzić.

Obfitujący w owoce koniec lata to czas, kiedy osy są bardzo aktywne. W gniazdach spada liczba larw do wykarmienia, więc robotnice żerują wtedy bardziej intensywnie, często na sfermentowanych pokarmach. Dlatego o tej porze roku aktywność os jest szczególnie odczuwalna. Co robić, żeby nie narazić się na ich agresywne ataki i nie ucierpieć od żądeł?

Kusząca słodycz

Na niebezpieczeństwo może nas narazić piknik z ciastem i owocami albo zwykła drożdżówka konsumowana w plenerze. Każda słodka przekąska może zwabić niechciane, natarczywe towarzystwo. Chociaż na początku lata osy szukają głównie pożywienia opartego na białku, np. mięsa, którego potrzebują do wzmocnienia organizmu, pod koniec sezonu zdecydowanie mają apetyt na słodkości.

Szczególnie kuszące są dla niech owoce - zwłaszcza te mocno dojrzałe, lekko uszkodzone, a także zaczynające się psuć. Nie przelecą też obojętnie obok konfitur, lodów, słodkich kremów i polew, czekolady oraz gazowanych napojów. Winem też nie wzgardzą. Dlatego żeby uniknąć oganiania sie od pasiastych natrętów, wszystkie takie produkty podczas posiadówki w ogrodzie albo pikniku lepiej przez większość czasu trzymać w zamykanych pojemnikach albo turystycznych lodówkach.

Ostrożnie z kosmetykami

Mocną przynętą dla oso mogą być kolory. Zwabiają je głównie jasne barwy - białe i żółte. Dlatego biała sukienka na garden party czy żółty T-shirt na piknik to niezbyt dobry wybór. Lepiej założyć coś czerwonego, bo tego koloru osy - podobnie jak większość owadów - po prostu nie widzą.

Skoro już o stylizacji mowa - lepiej zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy przed wyjściem. Perfumy, wody kolońskie i mgiełki zapachowe mogą sprawić, że okażemy się wyjątkowo atrakcyjni dla os. Może je zwabić również woń lakieru lub innych produktów do włosów. Lepiej też darować sobie użycie mocno aromatyzowanych kremów i balsamów - zwłaszcza tych o "smakowitych" woniach owoców, wanilii czy czekolady.

Zabijesz? Zleci się więcej

Jeśli jednak jakaś osa pojawi się w otoczeniu, psując sielski nastrój wypoczynku na powietrzu, najgorszym, co można zrobić, jest paniczne machanie rękami. Takie ruchy mogą tylko rozdrażnić owady, a wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że zostaniemy użądleni. Lepiej zachować spokój i poczekać, aż stracą zainteresowanie i odlecą.

Osoby, które uważają, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest po prostu zabicie owada, powinny to dobrze rozważyć. Umierający owad wydziela feromon przywabiający jego towarzyszy, więc po chwili zamiast z jednym natrętem będą się zmagać z kilkoma albo kilkunastoma.

Zamiast tego można użyć spryskiwacza z wodą. Mokry owad będzie miał kłopoty z poruszaniem, a tedy łatwo go uwięzić np. w szklanym słoju. To metoda, którą powinny zaakceptować osoby o miękkim sercu - zamiast zabijać osę, można ją wypuścić na wolność po skończeniu posiadówki na powietrzu.

Nie ruszaj gniazda, powieś sztuczne

Te wszystkie środki ostrożności nie zawsze udaje sie zachować, dlatego warto wiedzieć, czym odstraszać pasiaste owady. Można spróbować naturalnych środków. Osy odstrasza m.in. zapach eukaliptusa, mięty i piołunu. Można zatem udekorować ogrodowy stół wazonikiem z gałązkami mięty albo rozetrze na nim kilka kropli olejku eukaliptusowego. Jeśli chodzi o gotowe repelenty, najskuteczniejsze są te zawierające N,N-Dietylo-m-toluamid, czyli DEET.

Tym, co może wyjątkowo rozwścieczyć osy, jest naruszenie ich gniazda. Owady bronią go ze szczególną zaciekłością i będą atakować bez litości. Gniazdo wygląda jak wielka kula lub bulwa z szarego papieru czy kartonu. Na łące lepiej patrzeć pod nogi, bo nie zawsze wisi nad ziemią - osy często wykorzystują nory drobnych ssaków.

Skoro o gnieździe mowa - według specjalistów nic tak nie zniechęca os do eksplorowania danego rejonu jak potencjalna konkurencja. Ponieważ te owady mają silny instynkt obrony swojego terytorium, będą atakować osobniki spoza swojego roju. Dlatego osa raczej wycofa się, kiedy dostrzeże w otoczeniu nie swoje gniazdo. I dlatego skutecznym sposobem odstraszania ich jest zawieszenie na gałęzi papierowej torby udającej gniazdo. Specjalne sztuczne gniazda oferują też niektóre sklepy.

Lód na użądlenie

Jeśli mimo zastosowania tych środków ostrożności dojdzie do najgorszego, czyli użądlenia, dobra wiadomość jest taka, że choć bolesne, dla większości ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wokół tego miejsca pojawi się obrzęk, który jest normalnym objawem. Żeby zminimalizować dyskomfort, po przemyciu można na nie przyłożyć lód lub zastosować preparat antyhistaminowy.

Zdarzają się osoby uczulone na jad osy, które mogą doświadczyć znacznie silniejszych objawów, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli krótko po użądleniu pojawią się takie objawy, jak duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, rozległe obrzęki, trzeba natychmiast szukać pomocy medycznej. Zwykle jednak kończy się tylko na bólu i swędzeniu w miejscu, gdzie owad wbił żądło.

Choć najczęściej traktujemy je jak utrapienie, osy, jak każdy element ekosystemu, pełnią w nim swoją funkcję. Pomagają zapylać kwiaty i rośliny. Oprócz tego żywią swoje larwy wieloma szkodliwymi owadami, np. kleszczami. Bez nich mielibyśmy o wiele więcej szkodników. Uprzątają różne resztki organiczne.

Autor: js/mj / Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W niedzielę 19.05 w wielu regionach kraju należy spodziewać się burz. Deszcz będzie padać obficie, spadnie grad, a wiatr mocno się rozpędzi.

Pogoda na jutro - niedziela 19.05. Wystąpią burze z ulewami

Pogoda na jutro - niedziela 19.05. Wystąpią burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Przed nami dni z gwałtowną pogodą. W niedzielę i poniedziałek podczas burz będzie obficie padać, a wiatr w porywach rozpędzi się nawet do 90 kilometrów na godzinę. Zrobi się gorąco, termometry na początku następnego tygodnia pokażą nawet 27 stopni Celsjusza.

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Dziś Noc Muzeów, w ramach której możemy odwiedzić najciekawsze muzea w całym kraju. Niestety nie wszędzie pogoda będzie sprzyjała zwiedzaniu plenerowych wystaw i ekspozycji, a także podróżowaniu od muzeum do muzeum.

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy, która w czwartek przetoczyła się nad Houston w Teksasie. Jak podały lokalne władze, przyczyniła się ona do śmierci co najmniej siedmiu osób. Silny wiatr zdewastował infrastrukturę energetyczną, a naprawa szkód może potrwać całe tygodnie.

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Na Placu Na Stawach w Krakowie silny wiatr powalił w piątek kilka drzew. Uszkodzone zostały trzy samochody.

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr