Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 22°C 15°C Zachmurzenie umiarkowane i burze z piorunami
zwiń

Informacje

 • Ta "trąba" wirowała na parkingu w Kielcach

  18-05-2017 11:01

  Film przysłał nam Reporter 24 Piotr

  Diabeł pyłowy

  Kontakt 24

  Na jednym z parkingów w Kielcach pojawiło się intrygujące zjawisko atmosferyczne. Nie trwało długo, jednak Reporter 24 Piotr nie zasypiał gruszek w popiele i zdążył nagrać wirujący słup powietrza.

  - Film pokazuje bardzo ciekawe zjawisko atmosferyczne, podobne do trąby powietrznej, tylko w dużo mniejszej skali. To wir pyłowy zwany diabełkiem pyłowym lub piaskowym. Podobne zjawisko w zimie nazywane jest diabełkiem śnieżnym - wyjaśniła nam synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

  Lej składa się uniesionych z podłoża cząsteczek pyłu i ma kształt wirującej kolumny o małej średnicy (do około 10 metrów) i wysokości od kilku metrów do nawet tysiąca. Oś takiego wiru jest zbliżona do pionu.

  Kiedy powstaje

  Taka "trąba" piaskowa powstaje podczas słonecznej pogody nad dobrze nagrzaną i suchą powierzchnią ziemi. Wtedy nad gruntem tworzy się warstwa mocno nagrzanego powietrza, które unosi się i zaczyna wirować. Dzieje się tak w warunkach tak zwanej chwiejności atmosfery, gdy ciepłe powietrze może swobodnie i szybko unosić się nietłumione żadnymi osiadającymi prądami powietrza. Diabełki pyłowe są zjawiskiem często występującym na terenach takich jak pustynie.

  Żyją krótko

  - Te zjawiska "żyją" krótko, co widać na filmie. Wirują od kilku do kilkunastu minut, rzadziej do kilkudziesięciu - mówiła Arleta Unton-Pyziołek. W Kielcach było w środę pogodnie i ciepło, a temperatura po południu wzrosła do 22 stopni Celsjusza. Wydaje się, że nagrzany betonowy parking, pokryty pyłem, był idealnym miejscem do powstania tego ciekawego zjawiska.

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich tygodniach trudno odnaleźć w polskiej pogodzie stabilność. Synoptyk ...

Tomasz Wasilewski

alt

Od kilku dni ponad 40 stopni jest w Hiszpanii i ten afrykański żar ma zamiar pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu znad Skandynawii i z...