Tajemnica efektu jo-jo rozwiązana

Dlaczego po zakończeniu diety przybieramy na wadze?

Ludzie, którzy stosują dietę odchudzającą, zwykle tyją po jej zakończeniu. To tzw. efekt jo-jo, którego przyczyny były do tej pory nieznane.

Wcześniejsze badania na ten temat prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego. W analizie brało udział ponad 2 tys. par bliźniąt jednojajowych, stosujących różne diety. Podczas badań okazało się, że za przybieranie na wadze w dużej mierze odpowiadają czynniki niezwiązane z genetyką. Podczas tego badania naukowcy zakładali, że kiedy tyjemy, w pewien sposób nasz termostat wewnętrzny związany z wyższą wagą się "resetuje", a gdy chudniemy - organizm robi wszystko, by powrócić do wyższej wagi.

Najnowsze opracowanie, opublikowane w czasopiśmie "Nature", wyjaśnia dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na efekt jo-jo i jak można odwrócić zgubne efekty zakończenia drakońskiej diety.

Dieta i wywołanie efektu jo-jo

Badania zostały przeprowadzone przez izraelskich naukowców, którzy odwzorowali ludzki efekt jo-jo na myszach laboratoryjnych. Badacze karmili zwierzęta w kilku cyklach, w których na przemian miały przybierać na wadze, a później chudnąć. Naukowcy zaczęli od dużych porcji o wysokiej zawartości tłuszczu, by utuczyć zwierzęta, a następnie podawali myszom zwykłe, lekkie posiłki. Następnie powtarzali cykl od nowa. Badane gryzonie, podobnie jak ludzie, powoli przybierały na wadze i stawały się grubsze od tych, które były na stałej diecie, zawierającej podobną ilość kalorii, nawet takiej o wysokiej zawartości tłuszczu.

Myszy, które po zaprzestaniu rygorystycznej diety, przybierały na wadze, choć cały czas jadły taką samą ilość pokarmu, zużywały mniej energii niż osobniki na stałej diecie. Takie zmiany w metabolizmie występują podczas efektu jojo, jednak do tej pory nikt nie przyjrzał się dokładnie temu, jak w trakcie tych procesów działają poszczególne elementy naszego organizmu.

Winny jest mikrobiom

Okazało się, że dużą rolę w przybieraniu na wadze odgrywa mikrobiom. To ogół mikroorganizmów występujących w danym środowisku, w tym przypadku - w organizmie człowieka. Znajduje się w jelitach i składa się z mikrobów, które mają wiele genów i enzymów odpowiedzialnych za trawienie i regulację metabolizmu oraz układu odpornościowego. Okazało się, że to właśnie zmiany w jelitach odpowiadają za przybieranie na wadze i efekt jo-jo po odchudzaniu.

Waga w górę

U myszy na diecie powodującej efekt jojo i tych żywionych normalnie zauważono istotne różnice w bakteriach jelitowych. U myszy, które tyły, m.in. zmniejszyła się różnorodność mikrobów - u ludzi zjawisko to jest związane z otyłością i innymi problemami metabolicznymi. Gdy badacze przeszczepili zdrowym myszom zaburzone mikroorganizmy gryzoni będących na diecie powodującej efekt jo-jo, zauważyli, że myszy przybierały na wadze. Był to namacalny dowód na to, że zmiana mikrobiomu odpowiada za zaburzenia metabolizmu, a więc za tycie. Naukowcy obserwując jak mikroby trawią błonnik roślinny (podstawowy składnik ich diety), byli w stanie wyjaśnić, w jaki sposób bakterie powodują przyrost masy ciała.

Jak mikroby sprawiają, że tyjemy?

Badania wykazały, że zmienione mikroby produkowały w jelitach niewystarczającą ilość zdrowych związków wytwarzanych z roślin (polifenoli, a dokładnie flawonoidów) po zastosowaniu diety. Polifenole odgrywają kluczową rolę dla zdrowia jelit i sprawiają, że wiele produktów spożywczych w jasnych kolorach jest dla nich przyjaznych. Jak się okazuje, przyjmowanie polifenoli wiąże się z lepszym zdrowiem i pomaga zapobiegać otyłości. To, co jest jednak najciekawsze, to to, że w związku z tym, że w przybieraniu na wadze po zakończeniu diety biorą udział mikroby, efekt jo-jo może być odwracalny.

Po odkryciu tego, co odpowiada za efekt jo-jo, naukowcy przetestowali na myszach szereg metod, mających na celu odwrócenie jego efektów. Najpierw podali zwierzętom antybiotyki, które zmieniały mikrobiom i podwyższały poziom polifenoli. Rozwiązało to problem, jednak dla ludzi nie byłoby to najlepsze rozwiązanie. Później badacze próbowali przeszczepu odchodów, który również działał, jednak ta metoda także nie sprawdziłaby się u ludzi. Podawanie tabletek jest zdecydowanie łatwiejsze, więc naukowcy postanowili wypróbować i tę metodę. Podawali więc myszom polifenole w ramach suplementacji diety. Ten sposób także działał i skutkował redukcją masy ciała.

Odwrócić skutki efektu jo-jo

Jak te badania mogą pomóc ludziom? Zakładając, że u nas mechanizm odpowiadający za tycie po odstawieniu diety działa podobnie (co jest prawdopodobne), jest to bardzo proste.

Epizodyczna utrata wagi może być metabolicznie niebezpieczna przez niszczenie mikrobów i sprawianie, że spalamy mniej energii. Choć magicznie działające suplementy diety jeszcze nie istnieją, rozwiązaniem może być zadbanie o mikroby w jelitach, po zakończeniu odchudzania i przejściu na normalne posiłki. W szczególności ważne jest spożywanie dużej ilości błonnika i produktów bogatych w polifenole, czyli owoców i warzyw, orzechów, nasion, oliwy z oliwek (z pierwszego tłoczenia), kawy, ciemnej czekolady, a nawet czerwonego wina (w umiarkowanych ilościach).

Jednak, jeśli naprawdę chce się schudnąć, powinno się unikać łączenia intensywnych diet odchudzających i liczenia kalorii, co jest z góry skazane na niepowodzenie. Zamiast tego powinno się jeść zróżnicowane pokarmy, zawierające dużo błonnika i pozwolić mikroorganizmom mieszkającym w naszych jelitach na zajęcie się całą resztą.

Próbując się odchudzić na własną rękę, ryzykujemy popełnianie błędów. O pięciu najczęstszych opowiadają goście "Aktywnego rankingu".

5 błędów, które zniweczą Twoje starania o smukłą sylwetkę
5 błędów, które zniweczą Twoje starania o smukłą sylwetkęAktywny ranking

Autor: zupi/tw / Źródło: IFL Science

Pozostałe wiadomości

Pogoda w weekend zapowiada się chłodno, pochmurno i deszczowo, a miejscami spadnie sporo śniegu. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił na antenie TVN24, że taka aura pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas. Kwietniowe zimno opanowało jednak nie tylko nasz kraj.

Pogoda podzieliła Europę. Polska znalazła się w strefie zimna

Pogoda podzieliła Europę. Polska znalazła się w strefie zimna

Źródło:
TVN24

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W sobotę największe zagrożenie stanowić będą opady śniegu, lokalnie dochodzące do nawet 10 centymetrów. Obowiązuje także prognoza ostrzeżeń meteorologicznych przed oblodzeniem, burzami i przymrozkami.

W weekend opady śniegu, możliwe burze i oblodzenia

W weekend opady śniegu, możliwe burze i oblodzenia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"