Informacje

 • Zwalczyć alergię... dietą? "Przyczyna jest w jelitach"

  08-07-2015 08:43

  Rozmowa ekspertów w "Studiu Active"

  "Nadwrażliwość ma swoją przyczynę w jelitach"

  Fot. Shutterstock / film: TVN Meteo Active

  Jak żyć z alergią i jak się jej zupełnie pozbyć? W "Studiu Active" radziły Żaneta Geltz z portalu hipoalergiczni.pl i biolog Magdalena Machlarz.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Alergia, lub inaczej uczulenie czy nadwrażliwość, to patologiczna odpowiedź organizmu na oddziaływanie różnych obcych substancji, które określa się mianem alergenów.

  Alergia może objawiać się łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, albo w sposób zagrażający życiu, np. opuchlizną dróg oddechowych. Ostra reakcja alergiczna to wstrząs anafilaktyczny, mogący doprowadzić do śmierci.

  Kluczowa dieta

  Alergii można zapobiegać, unikając produktów na które jesteśmy uczuleni lub przyjmując odpowiednie

  lekarstwa. Jak się okazuje, można ją także wyleczyć, odpowiednio modyfikując swoją dietę. Jako przykład Żaneta Geltz z portalu hipoalergiczni.pl podaje swojego syna, u którego we wczesnych latach wykryto alergię na ponad 20 substancji.

  - Okazało się, że najważniejsza była dieta. Pozbycie się cukru, mleka krowiego czy zredukowanie mięsa wieprzowego i wołowego dało takie rezultaty, że po 4 latach systematycznej, zdyscyplinowanej diety nie było żadnych alergii - zaznaczyła.

  Skuteczne sposoby

  Ekspert w zakresie biochemii, biolog Magdalena Machlarz, przyznała, że dieta jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na alergię. - Sposób leczenia dietetycznego jest indywidualny - zastrzegła jednak.

  Jak mówiła, osoby uczulone na pyłki powinny unikać m.in. produktów zbożowych oraz np. pomidorów. - Nadwrażliwość pokarmowa czy wziewna ma swoją przyczynę w jelitach - zwróciła uwagę Machlarz. - Dlaczego dieta działa? Bo codziennie musimy jeść, czyli codziennie wprowadzamy do organizmu pewne składniki, lepsze lub gorsze, które niszczą funkcje obronne jelit - wyjaśniała. Wskutek tego tworzący się w jelitach układ immunologiczny z czasem zaczyna źle funkcjonować i postrzega pewne składniki - także te, które wdychamy - jako groźne. Reaguje na nie, usiłując je zwalczyć.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich tygodniach trudno odnaleźć w polskiej pogodzie stabilność. Synoptyk ...

Tomasz Wasilewski

alt

Od kilku dni ponad 40 stopni jest w Hiszpanii i ten afrykański żar ma zamiar pow...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii i związanego z nim fron...