Informacje

 • Bociany już przyleciały. Do Jerozolimy

  09-09-2013 09:55

  Część ptaków symuluje i zostaje w Polsce

  W rejonie Jerozolimy pojawiły się pierwsze tegoroczne stada migrujących bocianów

  PAP/EPA

  Jeszcze niedawno mogliśmy obserwować zwiastujące nadchodzący koniec lata odloty bocianów. Okazuje się, że pierwsze stada lecące do zimowych siedlisk w Afryce zdążyły już przemierzyć szmat drogi. Zaobserwowano je na niebie w pobliżu góry Oliwnej w Jerozolimie. Z drugiej strony część boćków tak się rozleniwiła, że postanowiła zimować w Polsce.

  Przedstawiciele Towarzystwa Ochrony Przyrody w Izraelu (SPNI) potwierdzili, że właśnie zaczął się tam tegoroczny sezon ptasich migracji. Spodziewają się, że do zimy przybędzie tam ponad pół miliarda ptaków różnych gatunków, w tym ponad 300 tys. bocianów. Podróżując z Europy i północno-zachodniej Azji, zwykle wybierają szlak przez Bliski Wschód.

  Wracają szybciej

  Wylatujące z Polski bociany przelatują wcześniej nad cieśniną Bosfor, a z Izraela lecą dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie. Z kolei bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem.

  W Afryce ptaki te żyją w stadach. W drogę powrotną wyruszą na początku lutego. Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż odlot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni. Wracając, pokonują nawet do 500 km w ciągu jednego dnia.

  Lub w ogóle nie wylatują

  Nie wszystkie bociany decydują się na wylot do Afryki. Część z nich zostaje w Polsce. W poniedziałek rano reporter TVN24 odwiedził przytulisko dla zwierząt w Poczopku w nadleśnictwie Krynki na Podlasiu, gdzie zimuje grupa ok. 40 bocianów - chorych i tych, które już wyzdrowiały.

  - Dziwna sytuacja. Wydawałoby się, że normalną rzeczą jest, że bocian odlatuje - komentował opiekun, nadleśniczy Waldemar Sieradzki. - Część z tych naszych ptaków latem zupełnie dobrze radziło sobie z lotami, okazało się, że nadeszła jesień - boli je skrzydło, kuleją, po prostu symulują.

  Jak szacuje, co najmniej połowa z nich mogłaby polecieć do Afryki

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Boćki
  Nie odleciały na pewno te,które nie czują sia normalnie nasiłach.Ale do wiosny na pewno przetrwają i mam nadzieję że na drugi rok polecą sobie do Afryki
  ~max /2013-09-09 23:17
 • Kochane polskie bocianki
  Te, które mogły, z pewnością odleciały. Zostały niezdolne do lotu i te, które zbyt późno się wylęgły.
  ~bocianolub /2013-09-09 20:04
 • Ann
  Nasze kochane bocianki :)
  ~Ann /2013-09-09 15:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Skąd tak zimno wiosną? Płacimy haracz za ciepłą zimę. Przypominam, że grudzień i...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...