Informacje

 • Do końca obecnego stulecia Arktyka może pozbyć się pokrywy lodowej

  01-04-2014 08:51

  Coraz dłuższy sezon topnienia arktycznych lodów

  W niektórych miejscach sezon topnienia co 10 lat wydłuża się o 11 dni

  NASA

  Co 10 lat sezon topnienia pokrywy lodowej Arktyki wydłuża się o kilka dni - donoszą naukowcy z NASA i z National Snow and Ice Data Centre. Istnieje ryzyko, że do końca obecnego stulecia Ocean Arktyczny latem będzie całkowicie pozbywać się lodu.

  W ciągu ostatnich siedmiu lat zasięg lodów Arktyki znacząco się zmniejszył. - Arktyka staje się coraz cieplejsza i to właśnie jest przyczyną wydłużenia sezonu topnienia - powiedziała Julienne Stroeve, która prowadziła badania.

  Według ekspertów coraz dłuższy okres topnienia lodu prowadzi do tego, że oceany pochłaniają i magazynują coraz więcej promieniowania słonecznego. W efekcie tego, proces topnienia staje się jeszcze bardziej intensywny.

  Topnienie dłuższe o 11 dni

  By dokładnie przeanalizować to, co dzieje się z pokrywą lodową Arktyki, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z programu Defense Meteorological Spacecraft. Dzięki temu zyskali mnóstwo obrazów, z których wyczytali dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu topnienia śniegu i lodu.

  Na tym etapie badania zauważyli, że okres ten wydłuża się na "obu końcach" - wcześniej się rozpoczyna i później kończy. Okazało się, że niektóre obszary, np. Morze Beauforta czy Morze Czukockie co dekadę zamarzają od 6 do 11 dni później.

  Jesień utrudnia prognozy

  Naukowcy zaznaczyli jednak, że trudno jest prognozować konkretną datę początku procesu zamarzania. Jedną z przyczyn jest "wyjątkowo zmienna jesienna pogoda".

  - Podsumowując zamarzanie następuje coraz później, ale nie możemy powiedzieć czy danego roku rozpocznie się ono szybciej czy później - zaznaczyła Stroeve.

  Potężny magazyn ciepła

  Kolejną fazą badania była analiza zmian ilości energii słonecznej pochłanianej przez lód i ocean. Naukowcy przyjrzeli się temu, jak zmienia się temperatura powierzchni morza i przeanalizowali wahania albedo tych powierzchni od maja do października.

  Zauważono, że pokrywa lodowa i ocean absorbują (pochłaniają) coraz więcej promieniowania słonecznego. I tu koło się zamyka, bo jak zaznaczają eksperci "czym wyższy poziom absorpcji, tym więcej ciepła jest magazynowanego, a co za tym idzie - roztopy mają znacznie większy zasięg".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ropa
  To niech przestaną wytapiać lodowce żeby dostać się do ropy
  ~takitam /2014-04-01 11:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Zakończył się weekend majowy, dla wielu będący nieformalną inauguracją sezonu le...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...