Informacje

 • Dziś najkrótszy dzień roku. Kolejne będą coraz dłuższe

  22-12-2011 06:32

  Dowiedz się dlaczego

  Dziś najkrótszy dzień roku. Kolejne będą coraz dłuższe

  Zimowe przesilenie za nami

  Shutterstock

  Przesilenie zimowe rozpoczęło się 22 grudnia rano o godzinie 6:30. Czwartek będzie najciemniejszym dniem w roku - najmniej czasu upłynie między wschodem a zachodem Słońca. Będzie to 7 godzin i 42 minuty.

  Nie w każdym jednak miejscu Polski będzie trwał dokładnie tyle. Ale w każdym będzie najkrótszym w roku.

  Krótszy na północy

  - Dzień nie w każdym miejscu Polski będzie trwał tyle samo. Najkrótszy będzie w województwach północnych, najdłuższy w południowych - mówi Karol Wójcicki, astronom z Centrum Nauki Kopernik. Różnica w długości dnia między Gdańskiem a Krakowem wyniesie od kilku do kilkunastu minut.

  - Kogo nadejście zimy nie cieszy, tego pocieszy fakt, że każdy kolejny dzień będzie dłuższy, a już za 3 miesiące powitamy wiosnę - dodaje Wójcicki.

  Wcześniej jednak...

  - Rankiem Słońce wstąpi w znak Koziorożca rozpoczynając tym samym astronomiczną zimę - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Moment przesilenia zimowego i tym samym początek astronomicznej zimy wypada w tym roku 22 grudnia o godzinie 6:30 naszego czasu.

  Jak to działa?

  Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta rzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów: 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. Właśnie w nich możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku.

  - Gdyby oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, to nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo czasu, a Słońce zawsze górowało na jednej i określonej wysokości. Taka sytuacja panuje na przykład na Merkurym - wyjaśnia dr Olech.

  Na szczęście oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku spowodowane różną długością dnia.

  Najkrócej nad horyzontem

  Ze względu na nachylenie osi obrotu Ziemi do ekliptyki, tworzy ona kąt 23.5 stopnia z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). Słońce może więc znajdować się od 23.5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23.5 stopnia nad nim.

  - W pierwszym przypadku, na półkuli północnej, nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem, a my nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem rozpoczynając tym samym astronomiczne lato - tłumaczył naukowiec.

  Najciemniej na południu Polski

  W tym roku najniżej pod równikiem Słońce znajdzie się właśnie 22 grudnia o godzinie 6:30. Tego dnia w Warszawie Słońce wzniesie się maksymalnie tylko niespełna 15 stopni nad horyzont, a dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 42 minuty.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nieprawda, że najkrótszy dzień to 21 grudnia...
  w kalendarzu od 12 do 16 grudnia jest najkrótszy dzień w roku by 17 być o 1 min. dłuższy, potem 19 o 2 min... więc to nieprawda, że tylko 21 grudzień jest najkrótszym dniem roku
  ~witek /2014-12-07 18:18
 • Najciemniej na południu?
  Pomyłka, w zimie najciemniej jest na północy Polski
  ~Roberto /2011-12-22 11:27
 • co umarło !
  to nasz ukochany Jezus Chrystus umarł a znaki na niebie sa specjalnie tak ustawione by o tym fakcie przypominać
  ~sadaw /2011-12-22 11:23
 • 22 , 23, 24 grudnia dzień jest tej samej długości słońce jakby umarło
  i po tych trzech dniach trzy gwiazdy stoją w jednej linii z miejscem gdzie wschodzi słońce które zmartwychwstaje i dni się wydłużają . Coś Wam to przypomina ??
  ~pawe /2011-12-22 10:07
 • Scheda po kalendarzu juliańskim ?
  Święta Łucja dnia przyrzuca.
  ~Jacek /2011-12-22 09:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Zakończył się weekend majowy, dla wielu będący nieformalną inauguracją sezonu le...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...