Informacje

 • Gołym okiem będzie widać przelot komety

  28-02-2013 12:55

  Sprawdź, jakie jeszcze ciała niebieskie będzie można obserwować w marcu

  Gołym okiem będzie widać przelot komety

  Marzec łaskawy dla obserwatorów nieba

  Shutterstock

  Marzec będzie sprzyjał obserwatorom nieba. Już niebawem na naszym niebie będzie widać kometę PanSTARRS (C/2011 L4). Astronomowie zapewniają, że da się ją zobaczyć gołym okiem.

  - W marcu będziemy mieli dobre warunki do obserwacji Jowisza i Saturna. Na nasze niebo zawita też jasna kometa PanSTARRS (C/2011 L4) - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Coraz dłuższe dni

  W marcu dni robią się coraz dłuższe. Na samym początku miesiąca, w Warszawie, Słońce wschodzi o godzinie 6.22, a zachodzi o 17.16. 31 marca nasza dzienna gwiazda pojawia się na horyzoncie o godzinie 6.12 (już po zmianie czasu na letni), a znika za nim o 19.09.

  Wiosna rozpocznie się w tym roku 20 marca o godzinie 12.02. Słońce znajdzie się wówczas w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.

  Kilku planet nie zobaczymy

  Merkury, Wenus, Mars, Uran i Neptun znajdują się na niebie blisko Słońca i ich obserwacje w najbliższym czasie nie będą możliwe albo będą bardzo trudne.

  - Jako ciekawostkę można podać fakt, że 22 marca o godzinie 19.17 naszego czasu Mars znajdzie się tylko 0.01 stopnia od Urana. Niestety obie planety będą wtedy ginąć w blasku Słońca - powiedział Olech.

  Saturn, Pluton, Ceres - można się na nie szykować

  Jak przypomniał astronom, Jowisz wciąż świeci w konstelacji Byka z jasnością około -2 magnitudo. Widać go wieczorem, kilkadziesiąt stopni nad zachodnim horyzontem.

  Saturn zbliża się do kwietniowej opozycji i warunki do jego obserwacji robią się bardzo dobre. Planeta świeci na granicy konstelacji Panny i Wagi i widać ją dobrze w drugiej połowie nocy.

  Chcąc zobaczyć planetę karłowatą Pluton musimy wyposażyć się w teleskop o średnicy zwierciadła przynajmniej 15-20 centymetrów, wstać nad ranem i poszukiwać jej w konstelacji Strzelca.

  Najbliższa nam planeta karłowata, czyli Ceres, ma jasność 8.5 magnitudo, jest więc w zasięgu lornetki. W marcu widać ją w konstelacji Woźnicy. Ciut jaśniejsza od Ceres jest planetoida (4) Westa, którą znajdziemy w gwiazdozbiorze Byka.

  Zobaczymy kometę

  Końcówka marca to czas, kiedy na nasze niebo zawita kometa PanSTARRS (C/2011 L4). Na początku marca obiekt ten zbliży się do Słońca bardziej niż Merkury i osiągnie swój maksymalny blask. PanSTARRS wciąż będzie jednak niedostępna obserwatorom z Polski. Obserwatorzy w naszym kraju mogą zacząć wypatrywać komety w ostatniej dekadzie marca. Jej blask powinien wtedy wynosić około 4-5 wielkości gwiazdowych - są więc szanse, że da się ją dojrzeć gołym okiem. Pod koniec marca i na początku kwietnia kometa będzie znajdować się w konstelacji Andromedy i będzie widoczna wieczorem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Zakończył się weekend majowy, dla wielu będący nieformalną inauguracją sezonu le...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...