Jak z bajki. 10 niezwykłych miejsc na Ziemi

Bajkowe miejsca

Siła natury jest niebywała. Niemal na każdym kroku możemy natknąć się na jej dzieła. Jednych zachwycają oryginalne formacje skalne wyrzeźbione przez erozję, innych potężne rozrastające się lodowce. Niektórzy pomagają wydobyć jej piękno na własny sposób.

Południowe wybrzeże Portugalii - Algarve

Algarve to jeden z sześciu regionów Portugalii, który słynie z najpiękniejszego wybrzeża w kraju. Ciągnie się on od Przylądka Świętego Wincentego po granicę z Hiszpanią. Jest to miejsce, gdzie woda Oceanu Atlantyckiego wyrzeźbiła bajeczne groty i jaskinie w wapiennych skałach wybrzeża. Magii dodaje wyjątkowy odcień wody i gra świateł w słoneczne dni. Do malowniczej wioski Benagil, która powstała przy wybrzeżu przyjeżdżają tysiące turystów, miłośników skalistych klifów i nietuzinkowych krajobrazów.

Główną atrakcją tego regionu jest jaskinia Benagil, wewnątrz której znajduje się piaszczysta plaża. Turyści mogą dostać się do niej tylko w czasie odpływu.

Algarve (Portugalia)

Kolumny bazaltowe Devils Postpile

Formacja geologiczna Stos Diabelskich Słupów (Devils Postpile) jest największym znanym przykładem kolumnowego bazaltu. Znajduje się w amerykańskim pomniku narodowym o tej samej nazwie w stanie Kalifornia.

Bazaltowe formy mają średnio około 60 cm średnicy. Największa z nich przekracza 1 metr. Kolumny są wysokie na 6 pięter. Naukowcy szacują, że powstały około 100 tys. lat temu w wyniku wypłynięcia lawy z wnętrza na powierzchnię Ziemi.

Takie kolumny są rozsiane po całym świecie. W Polsce możemy zobaczyć je w Lubaniu.

Devils Postpile (Kalifornia)

Skamieniałe wodospady Hierve el Agua

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zamarznięte wodospady, co jest niemożliwe z racji strefy klimatycznej tej części Meksyku. W rzeczywistości są to formacje skalne kształtowane przez tysiące lat. Znajdują się w pobliżu miasta San Lorenzo Albarradas i wznoszą się 50 metrów nad doliną Oaxaca Hierve el Agua.

Wielki i Mały Wodospad powstawały przez tysiące lat. Wyrzeźbiły je spływające niegdyś wody mineralne bogate m.in. w wapń, magnez, dwutlenek węgla.

Hierve el Agua (Meksyk)

Fala w Arizonie

Fala, czyli z angielskiego The Wave, to formacje skalne z piaskowca, które można podziwiać w amerykańskich rezerwacie Wilderness Paria Canyon-Vermilion Cliffs na płaskowyżu w Kolorado. Powstały około 190 mln lat temu, kiedy pustynne wydmy zaczęły tworzyć skały.

Ingerencja wiatru i deszczu wyrzeźbiła magiczne fale bogate w różne kolory. Nie wszyscy mogą jednak podziwiać Falę. Znajduje się ona pod opieką rządu USA, który ogranicza zwiedzanie tego obszaru. Tylko 20 wybrańców dziennie może zobaczyć Falę na własne oczy.

Fala (Arizona)

Dallol Volcano w Etiopii

Na pustyni w Etiopii, w słabo zamieszkanym regionie, leży wulkaniczny krater otoczony różnymi minerałami: siarką, solą, żelazem. Znajdują się tam również słupy soli, gorące i kwaśne źródła, gejzery związane z aktywnością wulkaniczną i ruchami tektonicznymi ziemi. Wulkan powstał na dnie pustynnej depresji nazwanej Kotliną Danakliską.

Nagromadzenie minerałów tworzy niezwykłą paletę barw i formacji. Niektóre miejsca krateru wyglądają jak księżycowe baseny, inne jak ośnieżone równiny.

Obszar jest bardzo rzadko odwiedzany, ponieważ na tym terenie wydzielają się toksyczne dla człowieka opary. Dodatkowo średnia temperatura w tej depresji wynosi ok. 34,4 st. C.

Pierwsza erupcja wulkanu miała miejsce w 1926 roku.

Dallol Volcano (Etiopia)

Mała Finlandia w Nevadzie

Czerwone formacje piaskowca w stanie Nevada budzą podziw i strach jednocześnie. Kiedyś były pięknymi wydmami. Jednak erozja wiatru i wody przez tysiące lat ukształtowała skały o dziwacznych, tajemniczych formach. Ci z bogatą wyobraźnią widzą w nich szpetne twarze, trolle lub inne stwory. Krąży legenda, że kiedy zapada zmrok, zaczynają ożywać. Te upiorne rzeźby znajdują się w odległości około 30 km od Doliny Ognia (najstarszy park w Nevadzie). Do dziś nie wiadomo, dlaczego nazywane są Małą Finlandią.

Ze względu na wysokie temperatury jakie panują w tym regionie, zwiedzanie najlepiej planować na wieczór. Wtedy jest też duża szansa na spotkanie ze "straszydłem".

Mała Finladia (Nevada)

Niebieskie miasto - Maroko

Szafszawan to miasto, w którym nie wiadomo, gdzie kończy się miasto, a gdzie zaczyna niebo. To magiczne miejsce zachwyca ilością odcieni błękitu. Niemal każdy budynek jest tu pomalowany na niebiesko.

Nietypową tradycję zapoczątkowali żydowscy osadnicy w 1930 roku. Dzisiaj w Szafszawanie jest ponad 20 meczetów i świątyń. Większość dróg w tym małym mieście prowadzi do Central Plaza i Plaza Uta.

Szafszawan (Maroko)

Perito Moreno w Argentynie

Mierzący kilkadziesiąt kilometrów długości i dochodzący do ponad 100 m wysokości lodowiec Perito Moreno jest największą atrakcją turystyczną w argentyńskiej Patagonii. Nie bez powodu Park Narodowy "Los Glacieres", w którym znajduje się ta niesamowita bryła lodu została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Perito Moreno ma 30 km długości, 60 metrów wysokości i powierzchnię 250 km kw. Co niezwykłe lodowiec porusza się z prędkością około 2 metrów codziennie. Jako jedyny z istniejących lodowców stale się powiększa. Turyści, którzy zwiedzają Park "Los Glacieres" mogą obserwować jak fragmenty lodu obrywają się od śnieżno-niebieskiej bryły i wpadają z hukiem do wody.

Perito Moreno (Argentyna)

Tunel Miłości na Ukrainie

Mimo, że został zaprojektowany przez człowieka, ozdabia go natura. Tunel Miłości rozkwita wiosną i latem. Na trasie o długości 3 km ciągnie się zielony korytarz. Krąży romantyczna legenda, że tym, którzy przejadą się tunelem, spełnią się ich życzenia. By zobaczyć zieloną trasę zakochanych należy wybrać się do Klewania. Jest to główna atrakcja regionu.

Tunel miłości (Ukraina)

Krzywy las w Polsce

W zachodniej Polsce, w pobliżu miejscowości Gryfino, znajduje się owiany tajemnicą Krzywy Las. Rosną w nim sosny, które na dole pnia wygięte są pod kątem 90 stopni. Istnieje wiele teorii mówiących o przyczynie zakrzywień tych drzew, ale do tej pory nikt naprawdę nie wie, dlaczego tak wyglądają.

Krzywy Las składa się z około czterystu krzywych sosen, w większości wygiętych w kierunku północnym. Szacowano, że drzewa zostały posadzone w 1930 roku i przez około siedem lat musiała na nie działać jakaś siła, która doprowadziła do wygięcia się pnia. Działo się to za czasów, kiedy sosny były młodymi drzewami, ponieważ z miejscu zagięcia są stare sęki.

Obecnie Krzywy Las uznany jest za pomnik przyrody. Można zadać sobie pytanie, co spowodowało, że drzewa rosną w kształcie litery J?

Krzywy Las (Polska)

Autor: PW/ja,mk

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua