Informacje

 • Modoki: łagodne oblicze El Niño?

  26-07-2012 13:17

  Według naukowców zjawisko ma występować coraz częściej

  Modoki: łagodne oblicze El Niño?

  Modoki nie jest tak dotkliwy dla południowoamerykańskiego wybrzeża jak El Niño

  NOAA

  Groźny El Niño zmienia swe oblicze. Naukowcy ustalili, że w ostatnich latach zjawisko przyjmuje mniej burzliwą twarz, zwaną Modoki. Badacze starają się dokładniej poznać ten wariant i skutki jego występowania, bo do 2050 roku może zacząć się pojawiać nawet pięć razy częściej niż teraz.

  Klasyczny El Niño występuje co dwa do pięciu lat. Znakiem, że przyszedł, jest osłabienie pasatów, które prowadzi do utworzenia basenu ciepłej wody we wschodnim Pacyfiku i przynosi pogodowy terror wybrzeżom Ameryki Południowej. Wpływa jednocześnie na klimat całego globu.

  Co jakiś czas jednak, pojawia się podobne zjawisko. Modoki początkowo był uważany za zjawisko oddzielne od El Niño, jednak badania potwierdziły ich pokrewieństwo. Naukowcy odkryli, że mają nie tylko zbliżone mechanizmy powstawania, ale też podobne skutki dla morskiego ekosystemu. Według ostatnich ustaleń, Modoki jest inną, nieco łagodniejszą twarzą El Niño.

  Wspólny objaw: mniej fitoplanktonu

  Jednym z objawów występowania El Niño jest znaczne zmniejszenie ilości fitoplanktonu na powierzchni wód we wschodniej części Oceanu Spokojnego. Oznacza niedobór składników odżywczych niezbędnych dla rozwoju organizmów morskich.

  Analizując zdjęcia satelitarne Pacyfiku z lat 1997-2010, oceanografowie badali różnice w poziomach chlorofilu na powierzchni, które wskazują, ile fitoplanktonu znajduje się w wodzie. Zauważyli jego obniżone ilości w środkowych obszarach Pacyfiku w latach 2002-03 i 2004-05 oraz 2006-07 i 2009-10. To właśnie w tych okresach występowały epizody Modoki.

  Mniej gwałtowny niż El Niño

  Modoki - podobnie jak klasyczna postać El Niño - wiąże się z osłabieniem pasatów i występowaniem ciepłych prądów oceanicznych, ale różni natężeniem składających się nań zjawisk. W normalnych warunkach panujących nad Pacyfikiem pasaty wiejące ze wschodu spychają na zachód masy ciepłych wód. Ich rozległy obszar o temperaturze przekraczającej 28 st. C tworzy "ciepły basen" na oceanie.

  Podczas epizodów El Niño pasaty gwałtownie tracą siłę i nie wypychają ciepłych mas wody na zachód. Dodatkowo spowalnia się też wtedy tzw. upwelling, czyli wypiętrzanie zimnych i bogatych w składniki odżywcze wód z głębin. "Ciepły basen" rozciąga się na wschodnich obszarach Oceanu Spokojnego, a tamtejsze wody stają się ubogie w składniki odżywcze. Jednocześnie sprzyjają powstawaniu gwałtownych zjawisk pogodowych, które nawiedzają zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej.

  Kiedy jednak występuje Modoki, pasaty słabną tylko trochę, a upwelling zwalnia minimalnie. "Ciepły basen" zatrzymuje się na środkowych obszarach oceanu i przyczynia do zubożenia tamtejszej wody, czego oznaką jest mniejsza ilość fitoplanktonu. Jednocześnie znaczy to, że wody we wschodniej części Pacyfiku są chłodniejsze. Tym samym, zjawiska u wybrzeży ameryki łagodnieją.

  Pojawiał się już 120 lat temu

  Naukowcy wiedzą już, że Modoki nie jest też nowym zjawiskiem - odkryli dowody na jego występowanie w danych dotyczących klimatu pochodzących sprzed 120 lat. Przewidują też, że do 2050 r. jego częstotliwość może wzrosnąć pięciokrotnie. Dlatego właśnie chcą go dobrzez poznać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze, które od wielu dni płynie do Polski, jeszcze trochę będzie nam ...

Wojciech Raczyński

alt

Do Polski będzie napływać ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Dominować...