Noc pełna wrażeń. Zaćmienie Krwawego Księżyca

Przed nami wyjątkowe zaćmienie Księżyca
Przed nami wyjątkowe zaćmienie Księżyca
NASA
Przed nami wyjątkowe zaćmienie KsiężycaNASA

Taka okazja zdarza się raz na wiele lat. W nocy z niedzieli na poniedziałek Ziemia całkowicie skryje Księżyc przed Słońcem. Srebrny Glob znajdzie się wtedy wyjątkowo blisko naszej planety, przez co wyda się znacznie większy niż zwykle. Jego odcięta od promieni słonecznych tarcza odbijać będzie rozświetloną ziemską atmosferę i przybierze krwistą barwę. Następna szansa na podziwianie takiego spektaklu: rok 2033.

Nad ranem 28 września Księżyc skryje się w cieniu Ziemi i znajdzie bardzo blisko niej. To niesamowite i bardzo rzadkie połączenie dwóch zjawisk: pełnego zaćmienia i maksymalnego zbliżenia satelity do naszej planety. W minionym stuleciu zdarzyło się zaledwie pięć razy. Kolejne dopiero w 2033 roku.

Czekamy na Wasze zdjęcia Księżyca, które możecie przesyłać na Kontakt 24.

CZYTAJ TEŻ W MAGAZYNIE NA WEEKEND TVN24

Pełne zaćmienie

Samo całkowite zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem częstszym i możemy obserwować je raz na kilka lat. W Polsce ostatnio widoczne było w 2011 roku. - Do zaćmienia dochodzi, kiedy nasz satelita znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Nasza planeta przesłania promienie słoneczne, które normalnie dotarłyby do Księżyca - wyjaśnia dziennikarz naukowy, fizyk Tomasz Rożek.

Jak podkreślają miłośnicy astronomii, zaćmienie Księżyca często mylone jest z nowiem, który wypada regularnie co 29-30 dni. - O nowiu mówimy wtedy, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wtedy nasza Dzienna Gwiazda oświetla niewidoczną stronę satelity. Widoczna jest w całkowitym cieniu. W efekcie nie widzimy tarczy Księżyca - dodaje Rożek. Prawdziwe zaćmienie zaś wypada w pełnię.

Księżyc w nowiutvn24
Zaćmienie Księżyca

Perygeum

W tym roku podczas zaćmienia Księżyc znajdzie się w punkcie perygeum, czyli odwrotności apogeum, co oznacza, że maksymalnie zbliży się na orbicie do Ziemi. Przez to tarcza Srebrnego Globu będzie wydawała nam się większa (o 14 proc.) i jaśniejsza niż zwykle (o 30 proc.). W tej sytuacji mówimy o "superpełni" i "superksiężycu".

W poniedziałek 28 września satelita osiągnie perygeum przed godz. 4 polskiego czasu, na kilkadziesiąt minut przed fazą kulminacyjną zaćmienia. Znajdzie się wtedy w odległości 356 882 km od naszej planety. Dla porównania średni dystans między to około 384 tys. kilometrów. W perygeum Srebrny Glob jest o 50 tys. km bliżej niż w apogeum, czyli na najbardziej oddalonym od Ziemi punkcie swojej orbity. Wrześniowe perygeum to jednocześnie najmniejsza odległość pomiędzy Księżycem a Ziemią w tym roku.

Księżyc w perygeum i apogeum
Księżyc w perygeum i apogeum

"Krwawy Księżyc"

Podczas zaćmienia Księżyc paradoksalnie nie zniknie na niebie, a przybierze niesamowitą czerwono-pomarańczową lub ciemnoczerwoną barwę. - Podczas fazy całkowitego zaćmienia światło słoneczne nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodu i wschodu Słońca – wyjaśnia Karol Wójcicki. Stąd potoczna anglojęzyczna nazwa zjawiska: "Blood Moon", czyli "Krwawy Księżyc".

Zaćmienie Księżyca już 28 września
Zaćmienie Księżyca już 28 wrześniaNASA

Zamknięcie tetrady

Tegoroczne zjawisko będzie wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. Zamknie serię czterech całkowitych zaćmień Srebrnego Globu, które następowały regularnie, co sześć księżycowych miesięcy. Taki cykl nazywamy tetradą. - W XXI wieku czeka nas osiem takich serii, ale to nie jest zasada. Dla przykładu pomiędzy 1600 a 1900 rokiem ani razu nie zdarzyło się, żeby występowały po sobie aż cztery całkowite zaćmienia Księżyca - wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Pół Ziemi

W przeciwieństwie do zaćmień Słońca, które widoczne są z niewielkiego obszaru Ziemi, zaćmienie Księżyca mogą obserwować wszyscy mieszkańcy tej połowy planety, na której w czasie zjawiska panuje noc i Księżyc jest widoczny na niebie.

- Tym razem zjawisko w całości zobaczą mieszkańcy całej Ameryki Południowej, wschodniej części Ameryki Północnej, zachodniej części Europy i Afryki. Żadnej z faz zaćmienia nie zobaczą mieszkańcy wschodniej Azji i całej Australii - wylicza Karol Wójcicki.

Widzialność zaćmienia

Kiedy oglądać?

W Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2:11 Księżyc wejdzie w słaby półcień Ziemi, ale nie znajdzie się jeszcze w cieniu Błękitnej Planety. Uważni obserwatorzy zauważą jedynie niewielkie stopniowe przyciemnienie brzegu Księżyca. Faza ta nazywana jest półcieniowią.

7 minut po godz. 3 przyjdzie początek częściowego zaćmienia. Od tego momentu Księżyc zacznie zanurzać się w cieniu Ziemi, a my będziemy mogli obserwować coraz większe zanikanie tarczy Srebrnego Globu. By zobaczyć całkowite zaćmienie, musimy poczekać do godz. 4:11. Wtedy rozpocznie się najbardziej spektakularna część tego zjawiska, która potrwa godzinę i 11 minut. W czasie tej fazy zaćmienia Księżyc nie zniknie z zasięgu wzroku, ale zacznie przybierać czerwone zabarwienie.

Maksimum całkowitego zaćmienia Księżyca przypadnie na 4:48 rano. Po godzinie 5:23 Srebrny Glob znów wejdzie w fazę częściowego zaćmienia, a o 6:27 - w fazę półcieniowego zaćmienia. Jednak w Polsce, ze względu na wschód Słońca, ostatnie etapy zaćmienia będą coraz mniej widoczne.

Fazy całkowitego zaćmienia Księżyca
Fazy całkowitego zaćmienia Księżycatvn24

Jak obserwować zaćmienie?

Dobra wiadomość jest taka, że do obserwacji zaćmienia nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

- Do obserwacji fazy półcieniowej i częściowej wystarczy nieuzbrojone oko. Faza całkowita może być jednak na tyle ciemna, że w obserwacjach pomoże lornetka - tak było w 2011 roku, gdy mieliśmy do czynienia z jednym z najciemniejszych zaćmień ostatnich lat. Spowodowane to było wybuchem islandzkiego wulkanu, którego pył uwolniony do atmosfery rozproszył się po całej atmosferze, mocno osłabiając padające na Księżyc promienie światła - wyjaśnia Karol Wójcicki.

O tym jak zrobić zdjęcie podczas zaćmienia przeczytasz tutaj

Na razie nic nie wskazuje, by w tym roku doszło do podobnej sytuacji. Gdyby coś nam jednak przeszkodziło w obserwacjach, to transmisję zaćmienia zaplanowała m.in. NASA.

Autor: Paula Wakuluk / Źródło: NASA, Z głową w gwiazdach, tvn24.pl, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda w weekend zapowiada się chłodno, pochmurno i deszczowo, a miejscami spadnie sporo śniegu. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił na antenie TVN24, że taka aura pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas. Kwietniowe zimno opanowało jednak nie tylko nasz kraj.

Pogoda podzieliła Europę. Polska znalazła się w strefie zimna

Pogoda podzieliła Europę. Polska znalazła się w strefie zimna

Źródło:
TVN24

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W sobotę największe zagrożenie stanowić będą opady śniegu, lokalnie dochodzące do nawet 10 centymetrów. Obowiązuje także prognoza ostrzeżeń meteorologicznych przed oblodzeniem, burzami i przymrozkami.

W weekend opady śniegu, możliwe burze i oblodzenia

W weekend opady śniegu, możliwe burze i oblodzenia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"