Informacje

 • Oko Sahary widziane z kosmosu. Jest pochodzenia pozaziemskiego?

  22-01-2013 15:45

  Niesamowita zdjęcie Chrisa Hadfielda z pokładu ISS

  Oko Sahary widziane z kosmosu. Jest pochodzenia pozaziemskiego?

  Oko Sahary znajduje się w Mauretanii

  Chris Hadfield/NASA

  Oko Sahary, fascynującą strukturę geologiczną na terenie Mauretanii, sfotografował astronauta Chris Hadfield. Oko ma 45 kilometrów średnicy i świetnie widać je z Kosmosu.

  Chris Hadfield, kanadyjski astronauta przebywający aktualnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, bez wątpienia ma artystyczną duszę. Nie dość, że lubi sobie pomuzykować, nawet w kosmosie, to jeszcze podczas swojego pobytu na orbicie robi niesamowite zdjęcia.

  Pochodzenia pozaziemskiego?

  Na jednym z nich, wykonanym w połowie stycznia, widać Kalb ar-Riszat. Nazywana też Okiem Sahary struktura geologiczna, leżąca około 25 km na północny wschód od miasta Wadan w Mauretanii, ma aż 45 km średnicy. Dzięki temu jest doskonale widoczna z kosmosu.

  Nie wiadomo, jakie jest pochodzenie Oka Sahary. Jedni uważają je za krater meteorytowy, inni za niedoszły wulkan.

19% 81%
19%

Oceń artykuł

 • spirala ? -.-'
  spirale to powinny założyć matki osób widzących tu spirale, dzieciaki zabierzcie się za naukę bo mieć owsiankę zamiast mózgu jest łatwo trudniej napisać konstruktywny komentarz -.-'
  adiks może być przykładem konkretnego komentarza uczcie się od niego, sam kształt wskazuje na krater meteorytowy (typowy po uderzeniu i wieloletnim wystawieniu na czynniki środowiskowe) jednak w takim wypadku trzeba by było po prostu poszukać skał, odłamków, minerałów które tam "nie pasują". Co do samej fotki, ujęcie mistrzowskie :D
  ~GdzieJaJestem /2013-04-06 18:03
 • aha
  To ransformersy!
  ~KacKupa /2013-04-04 19:20
 • spirala?
  Co za mądrala wypatrzył tam spiralę?
  ~ama /2013-01-29 11:02
 • to jest brachyantyklina
  To jest znana struktura geologiczna, tzw brachyantyklina. Fałdowa deformacja skał. Jest bardzo stara, silnie zniszczona przez procesy denudacyjne i stąd widać warstwy wystające, które są odporniejsze na wietrzenie i "rowy" między nimi, które są wychodniami skał o niskiej odporności. To nie wulkan, choć możliwe, że takie wygięcie warstw skalnych nastąpiło w wyniku przemieszczania się balonu magmy w kierunku powierzchni. Takie struktury fałdowe są spotykane w wielu miejscach na świecie, gdzie odsłaniają się silnie zerodowane skały, mają różne kształy, ta należy akurat do bardzo regularnych... tyle... nici z tajemnicy ;-)
  ~adiks /2013-01-23 15:34
 • Okulary trzeba ?
  Przeciez to ma ksztalt spiralny !!!
  ~BartEazyB80 /2013-01-23 15:28