Informacje

 • Pirackie skarby odnalezione

  03-08-2011 14:20

  Nadzwyczajne odkrycie u wybrzeży Panamy

  Woda kryje wiele skarbów

  sxc.hu

  Wakacje to idealna pora dla miłośników nurkowania. A pod wodą można znaleźć różne cuda. Przekonała się o tym grupa archeologów z USA, która odkryła fragment statku i pokaźnych rozmiarów kufer, kryjący prawdopodobnie skarby najeźdźcy Panamy, Henry'ego Morgana.

  Zespół bardzo powoli odkrywa wrak statku, bo jest on niemal całkowicie przykryty piaskiem.

  - Podczas każdego zanurzenia jesteśmy w stanie otworzyć tylko niewielką część znaleziska. Jednak zawsze towarzyszą nam wielkie emocje, bo nigdy nie wiemy, co tam znajdziemy - wyjaśnia Bert Ho, archeolog z Texas State University.

  Badacze twierdzą, że natrafili na prawą burtę statku. Po odgarnięciu części piachu i mułu wyraźnie widać drewniane okna i zamknięte skrzynie ładunkowe wciąż pokryte koralowcem.

  Skarby kolonializmu

  Przybrzeżne wody Panamy kryją wiele skarbów. Naukowcy spodziewają się, że na dnie spoczywa wiele kosztowności, które kaper utracił podczas najazdu na kraj w 1671 r. Hanselmann, jeden z archeologów, tak opisuje tamte wydarzenia:

  - Mogę sobie tylko wyobrazić, co czuł kapitan, gdy zbliżał się do wybrzeży Panamy. U boku miał przeogromną, jak na tamte czasy, 33 okrętową flotę. Na horyzoncie powiewała już brytyjska flaga świadcząca o zdobyciu fortu. Morgan musiał być podekscytowany wygraną swoich zołnierzy i pełen nadziei na kontynuowanie niesamowitej podróży w głąb lądu, gdzie czekały na niego wspaniałe łupy Panama City. Oczyma wyobraźni widział już bogactwo własne i swoich marynarzy. I nagle natura płata mu figla. Jego okręt "Satysfakcja" wpływa na rafę i tonie. Podobny los spotyka cztery inne statki. Matka natura okazał się bezlitosna dla swojego najeźdźcy - opowiada archeolog.

  Henry Morgan przeżył zatopienie statku i kontynuował życie zdobywcy.

  Armaty też poszły na dno

  Zespół z Texas State University odkrył w zeszłym roku na tych samych wodach liczne armaty, które prawdopodobnie stanowiły ekwipunkek zatopionych na rafie statków kapitana. Naukowców najbardziej jednak ciekawi, co znajduje się w skrzyniach skrywanych w zatopionym statku Morgana.

  Henry Morgan żył w XVII wieku. Był walijskim pirate w służbie brytyjskiego króla Karola II. Zdobywał i łupił brutalnie kubańskie miasta. Zasłynął zdobyciem Panamy, kiedy podczas wyprawy w 1671 roku dowodził 1800 bukanierami. Stąd jego przydomek - Króla Bukanierów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Skąd tak zimno wiosną? Płacimy haracz za ciepłą zimę. Przypominam, że grudzień i...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...