Pod lodem Charona może być płynna woda. Świadczą o tym pęknięcia satelity Plutona

Na wielu księżycach jest woda, ale czy to wystarcza do życia?
Na wielu księżycach jest woda, ale czy to wystarcza do życia?
tvn24
Na wielu księżycach jest woda, ale czy to wystarcza do życia?tvn24

- Na Charonie, ogromnym satelicie naturalnym Plutona, pod skorupą lodu o temperaturze -200 st. C może znajdować się wszechocean - poinformowali naukowcy NASA. Świadczy o tym popękana struktura powierzchni oraz owalna orbita gigantycznego księżyca niegdysiejszej dziewiątej planety Układu Słonecznego.

- Popękana powierzchnia Charona, gigantycznego księżyca orbitującego wokół Plutona, to może stanowić o istnieniu wszechoceanu ciekłej wody - teoretyzują badacze NASA. Dalsze analizy orbity oraz struktury zewnętrznej określą, czy jądro jest wystarczająco gorące.

Danych dostarczy sonda New Horizons, wystrzelona 19 stycznia 2006 przez NASA w ramach misji "New Frontiers". W 2015 roku przeleci w bezpiecznej odległości pozyskując tym samym pomiary o nieosiągalnej do tej pory precyzji i dokładności nt. Plutona i Charona oraz mniejszych księżyców - Nixa, Hydry, Kerberos i Styx.

29 razy dalej

Obecnie to niemożliwe z powodu odległości, jaka dzieli - uważanego do 24 sierpnia 2006 roku za dziewiątą planetę Układu - Pluton od Słońca. - To 29-krotność dystansu Słońce-Ziemia - zauważają badacze.

Powodzenie misji wzbogaci świat naukowy w cenną wiedzę o Plutonie i "zaledwie" dwukrotnie mniejszego od niego Charona. Pomiary pozwolą odpowiedzieć na nurtujące badaczy pytanie, co znajduje się pod skorupą lodu o temperaturze -229 st. C.

Popękane modele

- Jesteśmy w stanie określić, jakie czynniki i procesy są potrzebne, aby efekt końcowy był taki, jak na powierzchni Charona - zaznaczyła Alyssa Rhoden z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard, ośrodka NASA znajdującego się w Greenbelt w stanie Maryland.

- Nasz model określa pęknięcia w strukturze powierzchni Charona opierając się na takich czynnikach jak grubość warstwy, strukturze i sposobie deformacji struktur księżyca oraz ewolucji orbity Charona - wyjaśniła autorka tekstu opublikowanego w magazynie "Icarus".

Księżycowa woda

Jak zauważyła - obecność w stanie ciekłym nie byłaby zresztą czymś nietypowym w Układzie Słonecznym. Podobne "dowody" dostrzeżono na Europie, księżycu Jowisza oraz na okrążającym Saturna Enceladusie.

Jednak by woda była płynna, jądro księżyca musi emitować wystarczającą ilość ciepła. To, jak bardzo będzie rozgrzane jest wynikiem wpływających na księżyc pól grawitacji sąsiednich obiektów.

Owalne pole bitwy

- Zarówno Europa jak i Enceladus oraz Charon toczą ciągłą walkę, w trakcie której są nieustannie rozciągane - tłumaczy Rhoden. - Są "rozszarpywane" z jednej strony przez pole grawitacyjne emitowane przez "planetę-rodzica" przy jednoczesnym "ciągnięciu" w drugą stronę przez "rodzeństwo", czyli sąsiednie naturalne satelity - zaznaczyła.

Naukowcy są w stanie określić, które ciało toczy "bitwę" po trajektorii na jakiej obiekt orbituje. Zamiast po okręgu, księżyc przemieszcza się po owalnej trasie. Ten kształt to potwierdzenie, że ciało ulega ciągłemu rozciąganiu w trakcie którego wyzwala się ogromna energia - wyjaśniła Rhoden.

Rozciągliwe przypuszczenia

Potwierdziła jednak, że orbita Charona może być efektem innych czynników, niż wpływ "kosmicznej rodziny". - Owalna trasa może być efektem kolizji z innym obiektem kosmicznym - stwierdziła zaznaczając, że niezbędna jest dokładniejsza obserwacja.

- Zrozumienie w jaki sposób orbita Charona stała się owalna, jest kluczowe - podkreśla. - Równie dobrze to może być wpływ sąsiednich obiektów, które "rozciągają" jądro planety, a potęgują je przemieszczające się wówczas także masy wody - zauważyła.

Autor: mb/aw / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w części kraju powieje silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być na tyle groźna, że IMGW wyda alerty.

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W czwartek 28.03 na terenie całego kraju pojawią się opady deszczu. Wiatr chwilami mocno się rozpędzi i niewykluczone są burze. Na termometrach zobaczymy od 12 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W Niemczech pojawił się projekt ustawy, który ma zakazać hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Budzi on wiele kontrowersji wśród miłośników jamników. Petycja przeciwko ustawie, stworzona przez organizację kynologiczną, zebrała już ponad 15 tysięcy podpisów.

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Źródło:
CNN

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

IMGW wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w części kraju powieje silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być na tyle groźna, że IMGW wyda alerty.

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Wielkanoc 2024. - Przed nami ciepły przełom marca i kwietnia. To wspaniała świąteczna niespodzianka, ale i wielka rzadkość - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W Niedzielę Wielkanocną temperatura wzrośnie miejscami aż do 24 stopni Celsjusza. Nie zabraknie też gwałtownych zjawisk w postaci burz.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Ciepło i gwałtowne zjawiska

Pogoda na Wielkanoc 2024. Ciepło i gwałtowne zjawiska

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po pięknej i słonecznej środzie w czwartek przez nasz kraj przejdą opady deszczu. W niektórych regionach może również zagrzmieć. Przed samymi świętami aura się uspokoi, a deszcz i burze wrócą w Wielkanoc.

Niż i front nad Polską. Możliwe burze. Pogoda na 5 dni

Niż i front nad Polską. Możliwe burze. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Śnieżyce nawiedziły Hiszpanię i Portugalię. Opady spowodowały spore utrudnienia dla kierowców, a ponad 40 dróg było nieprzejezdnych. Agencje meteorologiczne zapowiadają, że to nie koniec pogodowych trudności.

Po ciepłym weekendzie nadciągnęły śnieżyce

Po ciepłym weekendzie nadciągnęły śnieżyce

Źródło:
PAP, nit.pt, publico.es

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12

Struś uciekł z ogrodu zoologicznego w południowokoreańskim mieście Seongnam. Ptak, zanim został schwytany, biegał ponad godzinę po ruchliwych ulicach, powodując paraliż komunikacyjny.

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

Wody oceanu wyrzuciły na kalifornijską plażę galaretowate niebieskie stworzenia. Amerykańscy biolodzy tłumaczą, że są to dalecy kuzyni meduz. 

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Źródło:
abc7news.com

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni nietoperze mogą nas stosunkowo często odwiedzać w mieszkaniach. Jest to spowodowane ich wiosenną migracją, która przybierze na sile wraz z ociepleniem - poinformował doktor Andrzej Kepel, chiropterolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Źródło:
PAP

Góry ocieplają się znacznie szybciej niż niżej położone tereny. Odzwierciedlają to, co w przyszłości może się dziać w innych miejscach naszej planety. Zmiany klimatu zaburzają bioróżnorodność Alp - donosi międzynarodowy zespół naukowców.

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Źródło:
Global Change Biology, PAP

- Stałam nad przepaścią kamieniołomu, który otuliła mgła. Nagle dostrzegłam mamidło - opowiadała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Izabela, która w Górach Izerskich zobaczyła widmo Brockenu.

"Myślałam, że ktoś za mną stoi". Mamidło w Górach Izerskich

"Myślałam, że ktoś za mną stoi". Mamidło w Górach Izerskich

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Co najmniej 27 osób zginęło w wyniku powodzi i osuwisk w południowo-wschodniej części Brazylii. Trwają akcje ratunkowe. Tylko w stanie Espirito Santo ewakuowało się siedem tysięcy mieszkańców.

Tysiące ludzi uciekły przed powodzią, rośnie liczba zabitych

Tysiące ludzi uciekły przed powodzią, rośnie liczba zabitych

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Bieszczadach żyje 811 żubrów - wynika z przeprowadzonej w marcu inwentaryzacji. Najliczniejsza populacja tych zwierząt występuje w Nadleśnictwie Baligród. Dziewięć osobników można oglądać w pokazowej zagrodzie w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany.

Coraz więcej żubrów żyje w Bieszczadach

Coraz więcej żubrów żyje w Bieszczadach

Źródło:
PAP

Obfite opady deszczu spowodowały osuwisko na wzgórzach Hollywood. Część domów została uszkodzona w takim stopniu, że przez pewien czas nie będzie można w nich mieszkać.

Ziemia osunęła się na luksusowe wille na wzgórzach Hollywood

Ziemia osunęła się na luksusowe wille na wzgórzach Hollywood

Źródło:
CBS News, tvnmeteo.pl

Wyspa Galesnjak została zdewastowana - donoszą chorwackie media. Podejrzewa się, że przy brzegu słynnej wyspy w kształcie serca rozpoczęła się nielegalna budowa molo. Plastikowo-metalowa konstrukcja oszpeciła naturalny brzeg.

Chorwacka wyspa w kształcie serca "zdewastowana"

Chorwacka wyspa w kształcie serca "zdewastowana"

Źródło:
morski.hr, index.hr