Informacje

 • Ptaki nie wylatują na zimę

  21-11-2011 17:31

  O miesiąc dłużej zostają na Półkuli Północnej

  Ptaki nie wylatują na zimę

  Ptactwo szykuje się do odlotu

  sxc.hu

  Gęsi, kaczki i łabędzie, które spędzają zimę na podmokłych terenach Europy Północnej, nie spieszą się z wylotem na południe. Winowajcą jest klimat. Wraz ze wzrostem temperatury jedne gatunki omijają swoje trasy przystankowe, inne przemieszczają się nieznacznie lub z opóźnieniem.

  Naukowcy z Finlandii zauważyli, że na przestrzeni ostatnich 30 lat ptactwo wodne opóźniło swoją migrację nawet o miesiąc.

  Temperatura rozleniwia

  Od 1979 roku wolontariusze z obserwatorium Hanko Bird na południu Finlandii codziennie przez trzy dekady liczyli ptactwo, by stworzyć mapę migracji. To pozwoliło zobaczyć kiedy, i jaka ilość ptaków poszczególnych gatunków zdecydowała się opuścić terytorium kraju. Badaniom przewodniczył dr Aleksi Lehikoinen z uniwersytetu w Helsinkach.

  - Te długoletnie obserwacje okazały się zaskakujące. Sześć gatunków z 15 wyruszyło na południe znacznie później. Opóźnienia wynosiły nawet 30 dni - tłumaczy Lehikoinen.

  To pokazuje, jak szybko ptaki reagują na zmiany klimatu. Wzrost temperatury wpływa na ich lenistwo i pozostawanie na dotychczasowym terytorium bytowym.

  - Temperatura wody wzrasta szybciej niż powietrza. To oznacza dłuższą dostępność pożywienia na większym terytorium, także na północy, gdzie wody jeszcze nie zamarzają. Dlatego ptaki opóźniają odloty - mówi naukowiec.

  Omijanie przystanków

  Wielka Brytania jest jednym ze szlaków przelotowych ptaków lecących na południe ze Skandynawii, Rosji i  Syberii. - Oznacza to, że niektóre gatunki nie zatrzymają się tam w ogóle, tylko polecą dalej na południe - dziennikarzom BBC mówi dr Geoff Hilton z organizacji Wildfowl and Wetlands Trust .

  Dla przykładu populacja gęsi białoczelnej na terytorium W. Brytanii w ciągu ostatniej dekady skurczyła się o 75 proc. 30 lat temu w szczycie sezonu zimowego aż 6 tys. gatunków ptaków pojawiało się na Wyspach. Dziś jest to tylko 500 gatunków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Raporty specjalne

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Temperatura nad ranem miejscami spada do 5 st. C. Za dnia dobije do 20 st. C. To...

Tomasz Wasilewski

alt

Upalny ostatni weekend sierpnia to prawdopodobnie wcale nie ostatni gorący weeke...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia....