Informacje

 • Starożytny Budda odkryty przez nazistów pochodzi z Kosmosu

  27-09-2012 11:53

  Naukowcy zbadali buddyjskiego "człowieka z żelaza"

  Starożytny Budda odkryty przez nazistów pochodzi z Kosmosu

  "Człowieka z żelaza" wyrzeźbiono z ataksytu

  Elmar Buchner

  Historia starożytnej żelaznej figurki buddyjskiego bóstwa przypomina wątki z filmów przygodowych. Tuż przed II wojną światową przywieźli ją z Tybetu naziści, prawdopodobnie skuszeni wyrytą na niej swastyką. Posążek trafił do prywatnej kolekcji i przez wiele lat był niedostępny. Kiedy wreszcie przebadali go naukowcy, odkryli, że powstał z meteorytu rzadkiej klasy i jest bezcenny.

  Tysiącletnia buddyjska figurka znana jako "człowiek z żelaza" trafiła do Europy za sprawą nazistów, którzy natrafili na nią podczas wyprawy do Tybetu w 1938-39 r.

  Do zabrania artefaktu do Niemiec mogła ich skłonić wyryta w jego centrum swastyka - pradawny znak związany z kultami solarnymi i symbol szczęścia, zaanaektowany potem przez NSDAP.

  Posążek trafił do Monachium i stał się częścią prywatnej kolekcji.

  Ataksyt

  Ostatnio statuetkę szczegółowo przebadał niemiecko-austriacki zespół naukowców, a swoje wnioski przedstawił w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Meteoritics and Planetary Science". Przeprowadzone przez badaczy analizy geochemiczne wykazały, że "człowiek z żelaza" ma pozaziemskie pochodzenie. Starożytny twórca wykonał go z ataksytu - rzadkiego meteorytu z gupy charakteryzującej się wysokim procentem niklu w swoim składzie.

  - Figura została wyrzeźbiona z meteorytu żelaznego, fragmentu meteorytu Chinga, który rozbił się na pograniczu Mongolii i Syberii około 15 tys. lat temu. Jego pierwsze fragmenty zostały oficjalnie odkryte w 1913 r. przez poszukiwaczy złota, ale uważamy, że ten konkretny kawałek został znaleziony wiele wieków wcześniej - powiedział dr Elmar Buchner z Institutu Planetologii Universytetu Stuttgarckiego, który kierował niemiecko-austriackim zespołem badaczy.

  Bez porównania

  24-centymetrowa figurka waży 10 kg. Naukowcy uważają, że stanowi hybrydę stylu buddyjskiego i tego reprezentowanego przez pre-buddyjską kulturę Bon, pochodzącą z XI w. Prawdopodobnie przedstawia boga Wajśrawanę (Vaisravana), buddyjskiego Króla Północy, w Tybecie znanego również jako Jambhala.

  - Posążek "człowieka z żelaza" jest jedynym znanym przedstawieniem ludzkiej postaci wyrytym w meteorycie, co oznacza, że nie mamy go z czym porównać, oceniając jego wartość - podkreślił Buchner. - Samo jego pochodzenie daje wartość 20 tysięcy dolarów, jednak jeśli nasza ocena wieku jest prawidłowa, może być bezcenny - dodał.

  Cześć meteorytom

  To, że figurka jest unikalnym przedstawieniem wykonanym z meteorytu, nie oznacza, że "skały z nieba" nie były przedmiotem zainteresowania innych starożytnych ludów. Przeciwnie, inspirowały wiele kultur na całym świecie - od Inuitów na Grenlandii po Aborygenów w Australii.

  Znajdujący się w Ameryce Północnej 15-tonowy meteoryt Willamette jest czczony przez niektórych rdzennych Amerykanów. Również jeden z najbardziej znanych obiektów kultu na świecie - Czarny Kamień ze świątyni Al-Kaaba w Mekce - przez niektórych uznawany właśnie za meteoryt.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • starozytny Budda
  Dobrze a jakimi narzedziami w tak twardym materiale wyrzezbili Nie zastanawia to Was
  ~wiesiek /2012-12-11 20:12
 • róznica
  swastyka Hitlera przedstawia elementy lub siły przeciw naturze i harmonii, jest w innym kierunku a ta bożka jest prawidłowa i pozytywna.
  ~sita /2012-10-16 20:05
 • nieprawda jest różnica
  jak widac na zdjęciu tzw swastyka jest w innym kierunku namaowana, to starozytny symbol pozytywny, a niestety Hitler zaminił kierunek symbolu co ma b. duze znaczenie, jak wiecie interesował sie ezoteryka olultyzmem a tam ten symbol figuruje i jest interprtacja zupelnie inna, wystarczy poszukac i poczytac a pisac głupot jak w tym artykule.
  ~sita /2012-10-16 19:34
 • ad. ku1
  @ku1: Budda to tytuł, nie konkretna osoba. Przysługiwał wielu istotom. Niemniej jednak tu rzeczywiście mamy do czynienia z bóstwem, a nie jednym z oświeconych. Cały tytuł artykułu jest zresztą od czapy ;)
  ~deailon /2012-09-28 12:45
 • Gdzie jest to...
  Gdzie leży to państwo "Nazistia" z którego pochodzili ci naziści?
  ~ciekawski /2012-09-28 11:00

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Po gorącym końcu tygodnia (w piątek na zachodzie Polski było aż 30 stopni), w ni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu zna Morza Północnego....