Informacje

 • Tygrys tasmański wyginął przez żądzę pieniądza, a nie epidemię tajemniczej choroby

  01-02-2013 14:26

  Naukowcy: Największy drapieżny torbacz współczesności wyginął przez człowieka

  Tygrys tasmański wyginął przez żądzę pieniądza, a nie epidemię tajemniczej choroby

  Wilk workowaty sfotografowany w 1904 roku

  Smithsonian Institution

  To nie epidemia tajemniczej choroby, a działalność człowieka jest odpowiedzialna za wyginięcie wilka workowatego - podają australijscy badacze. Tak zwany tygrys tasmański, największy drapieżny torbacz współczesności, zniknął z powierzchni Ziemi, ponieważ za wybijanie jego osobników wypłacano nagrody pieniężne.

  "To ludzie są odpowiedzialni za wyginięcie wilka workowatego (Thylacinus cynocephalus) - największego drapieżnego torbacza czasów współczesnych, który początkowo występował na terenie Australii i Nowej Gwinei, a potem już tylko na obszarze Tasmanii" - mówi badanie ekspertów z Uniwersytetu w australijskiej Adelajdzie. Wyniki analizy przeczą panującemu dotychczas przekonaniu, jakoby wilki workowate wyginęły za sprawą choroby.

  Rząd zachęcał ludzi do polowania

  Wilk workowaty, nazywany też tygrysem tasmańskim, występował na obszarze Tasmanii do 1803 roku, a więc do czasu, zanim osiedlili się tam Europejczycy. W latach 1886-1909 tasmański rząd zachęcał ludzi, by polowali na wilki workowate i wypłacał im premie za dostarczone zwłoki. Ostatniego dziko żyjącego wilka workowatego widziano na Tasmanii w 1933 roku.

  - Wielu ludzi wierzy w to, że to nie myśliwi wykończyli te zwierzęta. Ich zdaniem za wyginięcie tygrysa tasmańskiego odpowiada epidemia jakiejś nieznanej choroby - uważa Thomas Prowse ze School of Earth and Environmental Sciences przy Uniwersytecie w Adelajdzie. - Nam udało się wykazać, że to przekonanie jest fałszywe - dodaje.

  Myśliwi winni wymarciu

  Modele matematyczne stosowane przez badaczy pokazały, że odpowiedzialność za wyginięcie wilka workowatego ponoszą właśnie premiowane polowania. Ponadto nie bez znaczenia był fakt, że zwierzęta te traciły swoje środowisko naturalne i zostawały pozbawiane pożywienia - kangurów, na które też polowano.

  - Byliśmy w stanie odtworzyć proces wymierania wilków workowatych i zauważyć drastyczny spadek ich liczebności w okolicach 1905 roku bez uwzględniania żadnej tajemniczej choroby - zaznacza Prowes. - W ten sposób udowodniliśmy, jak potężny był negatywny wpływ przybycia Europejczyków na Tasmanię - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Po gorącym końcu tygodnia (w piątek na zachodzie Polski było aż 30 stopni), w ni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu zna Morza Północnego....