Informacje

 • Tygrys tasmański wyginął przez żądzę pieniądza, a nie epidemię tajemniczej choroby

  01-02-2013 14:26

  Naukowcy: Największy drapieżny torbacz współczesności wyginął przez człowieka

  Tygrys tasmański wyginął przez żądzę pieniądza, a nie epidemię tajemniczej choroby

  Wilk workowaty sfotografowany w 1904 roku

  Smithsonian Institution

  To nie epidemia tajemniczej choroby, a działalność człowieka jest odpowiedzialna za wyginięcie wilka workowatego - podają australijscy badacze. Tak zwany tygrys tasmański, największy drapieżny torbacz współczesności, zniknął z powierzchni Ziemi, ponieważ za wybijanie jego osobników wypłacano nagrody pieniężne.

  "To ludzie są odpowiedzialni za wyginięcie wilka workowatego (Thylacinus cynocephalus) - największego drapieżnego torbacza czasów współczesnych, który początkowo występował na terenie Australii i Nowej Gwinei, a potem już tylko na obszarze Tasmanii" - mówi badanie ekspertów z Uniwersytetu w australijskiej Adelajdzie. Wyniki analizy przeczą panującemu dotychczas przekonaniu, jakoby wilki workowate wyginęły za sprawą choroby.

  Rząd zachęcał ludzi do polowania

  Wilk workowaty, nazywany też tygrysem tasmańskim, występował na obszarze Tasmanii do 1803 roku, a więc do czasu, zanim osiedlili się tam Europejczycy. W latach 1886-1909 tasmański rząd zachęcał ludzi, by polowali na wilki workowate i wypłacał im premie za dostarczone zwłoki. Ostatniego dziko żyjącego wilka workowatego widziano na Tasmanii w 1933 roku.

  - Wielu ludzi wierzy w to, że to nie myśliwi wykończyli te zwierzęta. Ich zdaniem za wyginięcie tygrysa tasmańskiego odpowiada epidemia jakiejś nieznanej choroby - uważa Thomas Prowse ze School of Earth and Environmental Sciences przy Uniwersytecie w Adelajdzie. - Nam udało się wykazać, że to przekonanie jest fałszywe - dodaje.

  Myśliwi winni wymarciu

  Modele matematyczne stosowane przez badaczy pokazały, że odpowiedzialność za wyginięcie wilka workowatego ponoszą właśnie premiowane polowania. Ponadto nie bez znaczenia był fakt, że zwierzęta te traciły swoje środowisko naturalne i zostawały pozbawiane pożywienia - kangurów, na które też polowano.

  - Byliśmy w stanie odtworzyć proces wymierania wilków workowatych i zauważyć drastyczny spadek ich liczebności w okolicach 1905 roku bez uwzględniania żadnej tajemniczej choroby - zaznacza Prowes. - W ten sposób udowodniliśmy, jak potężny był negatywny wpływ przybycia Europejczyków na Tasmanię - dodaje.

0% 100%
0%

Oceń artykuł

 • wilk tasmański
  Za wymarcie dziewic, niekoniecznie tasmańskich, możemy zrobić odpowiedzialnych Władców Pierścienia. Czy to również byli ludzie?
  ~Gall /2013-02-02 22:43
 • wcale nie wyginął ?
  wczoraj na nat geo wild,był program w którym twierdzono,że po 70 latach od potencjalnego wyginięcia,w Australii żyje jeszcze kilka osobników tego gatunku,i w programie po ostatnim zagryzieniu kangurów dowiedzono,że sprawca był własnie wilk workowaty-tygrys tasmański.
  ~kondzio /2013-02-02 18:07
 • Modele matematyczne?
  Modele matematyczne tworzone są przez ludzi. Problemem jest ich związek z rzeczywistością. Za właściwą opłatę jestem w stanie stworzyć, wyglądający na profesjonalny, model z którego będzie wynikaźć , że wynni wyginięcia wlka workowatego są "eksperci z Uniwersytetu w australijskiej Adelajdzie".
  ~bertsi /2013-02-02 16:48

Kontakt Meteo

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt Meteo lub kontakt24@tvn.pl!

+ Napisz artykuł + Dodaj zdjęcie + Dodaj wideo

Blogi

pokaż więcej »

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Polska znajdzie się w tzw. bruździe niskiego ciśnienia, związanej z połącz... czytaj dalej »

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze nie tak dawno, bo kilka dni temu, na wschodzie Polski było aż 21 stopn... czytaj dalej »

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Niklas znad Litwy oddali się od Polski i powędru... czytaj dalej »