Mity na temat diety. Naukowcy obalają niektóre z nich

Zobacz, czego nie robić, jeśli chcemy schudnąć

W walce o doskonałą sylwetkę stosujemy różne sztuczki, które powszechnie uważa się za skuteczne przy odchudzaniu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich działają. Sprawdź, które ze znanych sposobów na obniżenie wagi są mitami.

Znaczna część populacji chce pozbyć się dodatkowych kilogramów. Naukowcy sprawdzili, które z powszechnie stosowanych metod nie są skuteczne, a czasami dają wręcz efekty przeciwne do zamierzonych.

"Ujemne" kalorie selera

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest ten o "ujemnych" kaloriach selera. "Ujemne" kalorie oznaczają, że spożywane produkty dostarczają nam mniej energii niż nasz organizm zużywa na ich strawienie i przyswojenie.

15-centymetrowa łodyga selera ma 19 kilodżuli (czyli pięć kalorii). Do strawienia jej nasz organizm zużywa około 10 procent całkowitej wartości kilodżuli tego warzywa, co nazywamy efektem termicznym żywności. Problem polega na tym, że w ten sposób spalamy jedynie jeden lub dwa kilodżule, więc bardzo mało.

Prawdziwy efekt "ujemnych" kalorii występuje w przypadku zimnej wody. Jest to spowodowane tym, że żeby się wchłonęła, musi się najpierw rozgrzać do temperatury ciała. I właśnie ten proces "podgrzewania" spala kalorie. Sama woda ich nie zawiera, więc w jej przypadku rzeczywiście mamy do czynienia z "ujemnymi" kaloriami.

Niejedzenie po godzinie 18

Wiele osób, które są na diecie, stara się jeść ostatni posiłek do godziny 18, ponieważ uważa się, że przyspiesza to utratę wagi. Od pory dnia, o której jemy, o wiele ważniejsze jest jednak to, co jemy i w jakich ilościach. O tym, czy przybieramy na wadze, chudniemy lub utrzymujemy wagę zależy całkowita liczba kalorii, jakie przyjmujemy i nasza aktywność fizyczna w ciągu całego dnia. Bez względu na to o jakiej porze jemy, jeśli przyjmujemy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm, będzie on odkładał nadmiar w postaci tłuszczu.

Analiza przeprowadzona w 2016 roku przez Kristę A. Varady z Uniwersytetu Illinois w Chicago wykazała, że zmiana częstotliwości posiłków nie wpływa na zmianę masy ciała. W opracowaniu brano pod uwagę to, czy je się jeden, dwa czy trzy posiłki dziennie.

Picie wody przed jedzeniem

Co z piciem wody przed posiłkami? Jednym pomaga zrucać zbędne kilogramy, innym - nie.

Kompleksowa analiza badań na temat wpływu picia wody na metabolizm i przyjmowaną przez nas energię, przeprowadzona przez Jodi J. Stookey ze Szpitala Dziecięcego w Instytucie Badawczym Oakland, wykazała wysoce zmienne wyniki, które wahały się od negatywnych do pozytywnych efektów.

Choć w przypadku niektórych to naprawdę działa. Wykazały to badania opublikowane w 2015 roku, przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z uniwersytetów Birmingham i Oxford. Badacze podzielili dorosłe osoby z otyłością na dwie grupy. Jedna z nic miała pić 500 ml wody na pół godziny przed śniadaniem, obiadem i kolacją, a druga grupa na pół godziny przed posiłkiem miała wyobrazić sobie, że ich żołądek jest pełny. W ciągu 12 tygodni wszystkie badane osoby schudły, jednak te, które piły wodę, straciły o 1,3 kg więcej.

Trzeba pamiętać o tym, że picie wody może przyczynić się do zmniejszenia całkowitego dziennego spożycia kalorii, jeśli zastąpimy nią soki i słodzone gazowane napoje.

Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"
Dietetyk o wodzie: źródlanej, mineralnej, gazowanej i "normalnej"TVN Meteo Active

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to taka, w której spożywa się dużo tłuszczów, a mało węglowodanów. Ma ona wielu zwolenników, ale czy naprawdę jest lepsza od innych?

W 2013 roku brazylijscy naukowcy z Uniwersytetu Federalnego Alagoas przeprowadzili metaanalizę 13 badań dotyczących utraty wagi, które trwały co najmniej przez rok. Opracowanie wykazało nieznacznie większą utratę masy ciała (o 900 gramów) u osób stosujących dietę ketogeniczną w porównaniu do ludzi na diecie o niskiej zawartości tłuszczu.

Dieta ketogeniczna może być stosowana jedynie pod nadzorem lekarza. W innym wypadku może mieć wiele skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, chorobę pęcherzyka żółciowego i zaparcia.

Żucie gumy a utrata wagi

Uważa się, że życie gumy przyspiesza utratę zbędnych kilogramów. Gdy żujemy, do naszego mózgu dociera sygnał, że zaczynamy jeść i niebawem będziemy nasyceni. R. D. Matters z amerykańskiej uczelni Purdue University sprawdził, jaki wpływ na nasz apetyt ma żucie gumy.

Okazało się, że jest on zależny od tego, kto ją żuje. U szczupłych osób dorosłych powodowało ono niewielkie zmniejszenie spożycia energii, z kolei u osób z nadwagą zwiększało ilość spożywanego pokarmu.

W 2015 roku powstała też analiza badań, która miała na celu sprawdzenie związku pomiędzy żuciem, apetytem i spożywaniem pokarmów. Badacze z uniwersytetów Leeds i California, a także z francuskiego ośrodka dietetycznego VAB Nutrition wykazali w metaanalizie 13 opracowań, że żucie gumy wiązało się ze zmniejszeniem odczucia głodu. Z kolei według 10 z 16 eksperymentalnych badań żucie zmniejszało ilość spożywanego jedzenia.

Obecnie nie ma żadnych badań na temat tego, czy żucie gumy sprawia, że tracimy kilogramy.

Trening na czczo a spalanie tłuszczu

Zdania na temat jedzenia przed wysiłkiem fizycznym są podzielone. Jedni uważają, że odbywanie treningu na czczo powoduje większe spalanie tłuszczu, według innych nie powinno się ćwiczyć bez jedzenia. Powstało na ten temat opracowanie, które może rozwiać wątpliwości.

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Centrum Badań Nad Mózgiem, Wydajnością i Odżywianiem na angielskiej uczelni Northumbria University porównywano całkowite wydatki energetyczne oraz ilość tłuszczu i węglowodanów spalonych przed, podczas i po wysiłku u 12 aktywnych, zdrowych mężczyzn.

Badano ich z samego rana na czczo, a innego dnia po śniadaniu. Niejedzenie przed ćwiczeniami pozwalało spalić o 15 proc. więcej tłuszczu w trakcie ćwiczeń. Jednak jedzenie śniadania powodowało o 20 proc. większy wydatek energetyczny (podstawowy parametr określający ilość energii wydatkowanej przez człowieka podczas wykonywania pracy) w ogóle.

O czym należy pamiętać na siłowni?
O czym należy pamiętać na siłowni?TVN Meteo Active

Zielona herbata a metabolizm

Powszechnie uważa się, że picie zielonej herbaty "podkręca" metabolizm, przez co łatwiej nam schudnąć. W 2012 roku badacze z farmaceutycznego college'u kanadyjskiego Uniwersytetu Dalhousie przeanalizowali 15 różnych badań sprawdzających wpływ zielonej herbaty na utratę lub utrzymanie wagi na grupie osób z nadwagą lub otyłością. Naukowcy nie stwierdzili znaczących długotrwałych efektów.

Jednak analiza przeprowadzona w 2015 roku przez badaczy z chińskich uczelni Jiao Tong i Second Military Medical University w Szanghaju wykazała coś innego. Naukowcy sprawdzili wpływ wszystkich rodzajów herbaty lub jej ekstraktu na osoby z zespołem metabolicznym (zbiorem wzajemnie powiązanych czynników zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz powikłań naczyniowych). Okazało się, że picie herbaty wywierało niewielki korzystny wpływ na utratę wagi.

Najzdrowsze herbaty świata
Najzdrowsze herbaty świataTVN Meteo Active

Jedzenie grejpfrutów

Wiele osób, odchudzając się, sięga po te owoce, ponieważ mają one podobno pomagać w spalaniu tkanki tłuszczowej. Metaanaliza trzech badań sprawdzających wpływ spożywania grejpfrutów na masę ciała, przeprowadzona przez badaczy z Wydziału Nauk Podstawowej Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie Oksfordzkim, nie wykazała zmiany masy ciała po jedzeniu tych owoców.

Owocowa sałatka na zdrowie i potencję
Owocowa sałatka na zdrowie i potencję

Autor: zupi/map / Źródło: IFL Science, National Center for Biotechnology Information

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua