Informacje

 • Asteroidy nie uderzają w Ziemię cyklicznie. Naukowcy obalają teorię

  14-03-2017 10:42

  Według nich poprzednie obliczenia były błędne

  Wizualizacja uderzenia asteroidy w Ziemię

  Shutterstock

  Najnowsze analizy wskazują, że ciała niebieskie na przykład asteroidy uderzają w Ziemię losowo. To oznacza, że nigdy nie wiadomo, kiedy w nas uderzą. Wcześniej rządziła teoria stanowiąca, że większe asteroidy uderzają w Ziemię cyklicznie, raz na około 26 milionów lat.

  Pod koniec XX wieku naukowcy stwierdzili regularność uderzeń asteroid w Ziemię. Analizy kraterów uderzeniowych wskazywały na to, że powstawały one średnio raz na 26 milionów lat. Specjaliści łączyli to z teorią Nemesis, czyli hipotetycznej gwiazdy towarzyszącej Słońcu. Jej istnienia nigdy nie udowodniono, a jedynie zasugerowano je na podstawie regularności w występowaniu masowych wymierań w historii Ziemi.

  Eksperci przypuszczali, że orbita Nemesis jest wydłużona, a cykliczne wymieranie na Ziemi miałoby być powiązane z przybliżaniem się nieznanej gwiazdy do Słońca, co według przypuszczeń, dzieje się co około 26 milionów lat. Zbliżenie Nemesis powodowałoby tym samym destabilizację orbit odległych komet i wyrzucanie ich w kierunku centrum Układu Słonecznego, znacznie zwiększając prawdopodobieństwo zderzenia Ziemi z dużym obiektem. Jednak niemieccy naukowcy obalają tę teorię, sądząc, że uderzenia ciał niebieskich w naszą planetę nie są cykliczne.

  - Stwierdziliśmy, że asteroidy nie uderzają w Ziemię w równych odstępach czasu - powiedział Matthias Meier z Instytutu Nauki o Skał i Geochemii Politechniki Federalnej w Zurychu.

  Zaburzony cykl

  Obecnie znamy około 190 kraterów uderzeniowych, których średnice wynoszą od kilku metrów do ponad 100 kilometrów. Matthias Meier wraz z Sanną Holm-Alwmark z Uniwersytetu w Lund w Szwecji  przeanalizowali kratery powstałe na Ziemi w ciągu ostatnich 500 milionów lat. Holm-Alwmark stwierdziła, że wiek 22 kraterów początkowo źle określono. Tym samym zaburzyło to cykl uderzeń asteroid w Ziemię, określony na około 26 milionów lat.

  Naukowcy podkreślili, że niektóre z kraterów mają niemalże ten sam czas powstania. Eksperci przytaczają przykład meksykańskiego krateru Chicxulub, który powstał 66 milionów lat temu i jest powiązany z wyginięciem dinozaurów. Tymczasem krater Bołtysz na Ukrainie powstał niemalże w tym samym czasie. Meier sądzi, że mogło do tego dojść, ponieważ Ziemia znalazła się na trasie planetoid.

  - Nasza praca wykazała, że tylko niektóre kratery z tych, które odkryliśmy i analizowaliśmy, mogą wskazywać na pozorną okresowość - powiedział Meier, tłumacząc tym, że wcześniejsze analizy dotyczące cykliczności uderzeń asteroid są nietrafne.

  CZYTAJ WIĘCEJ: W Halloween straszyła nas asteroida. Przypomina trupią czaszkę

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Tempe...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni gorące powietrze zostało wyparte z Polski przez chłodniejsze, które...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Estonii....