Informacje

 • Jak poradzić sobie w wodzie i nie utonąć?

  30-07-2017 14:00

  Ratownik informuje, jak poradzić sobie w krytycznym momencie

  Jak zachować bezpieczeństwo w wodzie?

  Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Kevin Jarrett; Film: TVN 24

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że w tę sobotę utonęło pięć osób, a od 1 kwietnia - aż 199 osób. Ratownik informuje, jak postępować, by nie utonąć.

  Liczba podtopień i utonięć rokrocznie jest w Polsce wysoka. Za utonięciami bardzo często stoi niewiedza pływaków, którzy nie potrafią zachować się w krytycznej sytuacji albo nie umieją pływać. Ratownik Marcin Siwek informuje, co jest tego przyczyną i jak temu zaradzić.

  Nie potrafisz - nie pływaj

  - Osoby, które nie potrafią pływać, nie powinny znaleźć się w wodzie tak, jak osoby bez prawa jazdy nie powinny prowadzić samochodu - kategorycznie stwierdza ratownik. - Osoby nieumiejące pływać są w wodzie niepełnosprawne - dodaje.

  Marcin Siwek, posiłkując się wieloletnim doświadczeniem, mówi o tym, czego w wodzie absolutnie nie można robić, po czym daje dwie rady, które mogą uratować wiele żyć.

  - Po pierwsze, wystarczy 1,5 kilograma wyporności - stwierdza. - Po drugie, trzeba zachować dystans od osoby, która unosi się na wodzie obok nas.

  Wszystko może się nadać

  Wszystko może się nadać: parawan, kijek, butelka, reklamówka, lodówka turystyczna.

  - Zobaczmy, sama przykrywka to już jest deska pływacka - zauważa Marcin Siwek. - To jest niesamowite, że w ciągu pięciu sekund jesteśmy w stanie w odległości pięciu metrów odnaleźć coś, co może uratować nam życie.

  Ratownik podaje przede wszystkim przykład butelki, która - wetknięta pod brodę - jest w stanie przy odpowiednim treningu utrzymać ciało dorosłej osoby na wodzie.

  Druga rada jest znacznie bardziej kontrowersyjna: nie zbliżać się zbytnio do osoby, która pływa obok nas. Odległość wyciągniętej ręki to optimum.

  - Jeżeli osoba będzie panikować, nie możemy dać się dotknąć - ostrzega ratownik. - Nawet żelazny uścisk 10-latka może nas pociągnąć na dno.

  Ratownik, na sam koniec wywiadu, podsumowuje:

  - Przede wszystkim współpracujmy z wodą, nie izolujmy się od niej. To jest dla nas intuicyjne, byle nie panikować.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Tempe...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni gorące powietrze zostało wyparte z Polski przez chłodniejsze, które...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Estonii....