Informacje

 • Jeść, czy nie jeść? Naukowiec
  o zasadzie pięciu sekund

  17-03-2017 21:22

  A Wy? Sięgacie po takie jedzenie?

  Jeść, czy nie jeść? Naukowiec <br />o zasadzie pięciu sekund

  Czy "reguła pięciu sekund" działa?

  Shutterstock

  Jedzenie spadło Ci na podłogę i nie wiesz, czy nadaje się jeszcze do spożycia? Większość ludzi wierzy w zasadę pięciu sekund. Czy słusznie?

  Anthony Hilton, specjalista do spraw drobnoustrojów i zarazków z brytyjskiego Uniwersytetu Aston w Birmingham, pokusił się o sprawdzenie wiarygodności tak zwanej reguły pięciu sekund. Dotyczy ona zdatności do jedzenia żywności, która spadła na ziemię. Mówi się, że jeśli podniesiemy ją w ciągu pięciu sekund, nadaje się do spożycia.

  O tym, jak działa reguła pięciu sekund, Hilton opowiedział w środę na The Big Bang Fair - święcie nauki, technologii i matematyki dla młodzieży. Ekspert podkreśla, że jedzenie potraw, które leżały na ziemi, zawsze będzie w pewien sposób ryzykowne.

  Rola czasu

  Do skażenia dochodzi dopiero po pewnym czasie. Z badań naukowych wynika, że mało prawdopodobne jest to, że szkodliwe bakterie w ciągu kilku sekund przeniosą się na jedzenie, które upadło na podłogę w pomieszczeniu. To jednak nie oznacza, że zarazki w ogóle nie mogą się do niego przedostać. 

  - Nasze badania wykazały, że liczba zarazków, które dostają się do jedzenia, zależy od wielu czynników - powiedział Hilton. - Wpływa na to rodzaj podłoża, rodzaj żywności i to, ile czasu na podłodze spędziła - dodał.

  - To jest prosty przykład na to, jak nauka jest obecna w życiu codziennym - powiedział Paul Jackson, organizator The Big Bang Fair.

  W otoczeniu człowieka żyje wiele drobnoustrojów. Badania przeprowadzone przez naukowców z USA sugerują, że każdy człowiek ma zestaw drobnoustrojów, które sukcesywnie przenosi w miejsca, do których się udaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich tygodniach trudno odnaleźć w polskiej pogodzie stabilność. Synoptyk ...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze tuż przed końcem miesiąca do Polski napłynie upalne powietrze z Afryki. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii i związanego z nim fron...