Informacje

 • Koniunkcja Gwiazdy Wieczornej z Księżycem

  01-01-2017 21:25

  Zobacz zdjęcia Reporterów 24

  Koniunkcja Księżyca i Wenus

  Daniel_INFO

  Pierwszy dzień 2017 roku zaczął się dobrze dla miłośników astronomii. Nad naszymi głowami widoczna jest koniunkcja Gwiazdy Wieczornej z Księżycem. Na zdjęciach uchwycili ją Reporterzy 24.

  2017 rok rozpoczniemy serią koniunkcji Księżyca z jasnymi planetami i okresem maksymalnej elongacji wschodniej Wenus. Planeta ta, która jest trzecim najjaśniejszym ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu osiągnie najwyższą możliwą jasność. Wenus będzie umilać nam widok firmamentu w popołudniowych godzinach  i zwróci na siebie uwagę nawet tych, którzy nie są miłośnikami astronomii.

  Jutro będzie lepiej widoczna

  Pierwszego dnia nowego roku Księżyc i Wenus ułożyły się w jednej linii i utworzą koniunkcję. Owe zjawisko możemy obserwować gołym okiem i bez problemu uchwycić w obiektywie naszych aparatów, tym bardziej, że czyste niebo jest pozbawione chmur. Dzisiejszą koniunkcję uwiecznili Reporterzy 24.

  Zbliżenie będzie jeszcze bardziej spektakularne 2 stycznia, gdyż dystans pomiędzy dwoma ciałami niebieskimi jeszcze się zmniejszy.

  Według przypowieści zjawisko to zwiastuje mroźną noc.

  Udało Ci się uchwycić na zdjęciach to zjawisko? Wyślij je na Kontakt 24!

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Od lewej: Mars, Księżyc, Wenus
  "Zbliżenie będzie jeszcze bardziej spektakularne 2 stycznia, gdyż dystans pomiędzy dwoma ciałami niebieskimi jeszcze się zmniejszy".
  Dla obserwatora z Ziemi w poniedziałek Wenus zmieni swoją pozycję w stosunku do Księżyca w ten sposób, że znajdzie się z prawej strony Księżyca (dziś jest po jego lewej stronie). I jeszcze jedno - z prawej strony Księżyca widoczna będzie Wenus a w tej samej odległości kątowej, po lewej stronie Księżyca czerwonawy Mars. Wszystko świetnie widoczne gołym okiem (gdy nie przeszkodzą chmury)
  jurasN /2017-01-01 22:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Tempe...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni gorące powietrze zostało wyparte z Polski przez chłodniejsze, które...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Estonii....