Informacje

 • Na Bikini zrzucano bomby atomowe. Właśnie tam może kryć się recepta na pokonanie raka

  19-07-2017 11:34

  Ryby, kraby i koralowce - ocalałe z katastrofy

  Na atolu Bikini 70 lat temu przeprowadzano testy nuklearne

  Shutterstock/ Everett History

  Po 70 latach od testów nuklearnych ekosystem atolu ma się zaskakująco dobrze. Naukowcy starają się ustalić źródło tego fenomenu - być może rozwiązanie tej zagadki przyczyni się do pokonania raka. Pomogą im w tym... kraby.

  Pomiędzy latami 1946 a 1958, amerykańskie służby zbrojne detonowały 23 bomby nuklearne w obrębie leżącego na północ od Wysp Marshalla atolu Bikini. Ich siłę można dziś oszacować na ponad 42 megatony. Po niemal 70 latach od testów nuklearnych na atolu Bikini odradza się życie. Amerykańscy naukowcy są pod wrażeniem tego, jak skutecznie oraz szybko flora i fauna atolu uporały się z tym wysoce niekorzystnym środowiskiem.

  CZYTAJ O TYM, JAK AMERYKANIE ZMIENILI RAJ NA ZIEMI W POLIGON

  - Oto, jak wraca tu życie. Pomimo okrucieństw i grzechów przeszłości, ekosystem to udźwignął - stwierdziła jedna z naukowczyń wchodzących w skład zespołu badawczego.

  Stare grzechy, długie cienie

  Stephen Palumbi, amerykański naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, utrzymuje, że dawny cel testów nuklearnych może kryć w sobie receptę na pokonanie raka.

  W wyniku tych testów atol uległ poważnemu radioaktywnemu skażeniu. Wśród mieszkańców, którzy w ciągu tych 70 lat zamieszkiwali atol, a których dieta bazuje przede wszystkim na kokosach, szybko odkryto komórki rakowe.

  Radioaktywny bastion

  To, co zadziwia naukowców, to wyśmienity stan zdrowia populacji krabów, ryb i koralowców. Zespół badawczy jest zdania, że o ile trzoda na terenie Czarnobyla jest w fatalnym stanie, o tyle zwierzęta zamieszkujące Bikini mają się o niebo lepiej. Czyżby to była zasługa tropikalnego klimatu?

  - W lagunie pływają ławice ryb przemykających między splotami koralowca. W pokrętny sposób chroni je historia tego miejsca. Zostawiono je w spokoju: populacja rekinów jest tu przerzedzona, a koralowiec ma ogromne rozmiary. To wyjątkowy ekosystem - informuje naukowiec.

  Palumbi oraz studentka biologii Elora Lopez powiadomili media, że zamierzają zbadać, w jaki sposób kolonie koralowca są w stanie znieść wysoki poziom skażenia radioaktywnego. Uczynią to poprzez sekwencjonowanie ich materiału genetycznego oraz pomiar stopnia, w jakim postępują zmiany w organizmie tych stworzeń.

  Lopez i Palumbi badają też lokalną populację krabów, która także ma się dobrze.

  - Nigdy nie zapomnimy, co wydarzyło się na Bikini, co stało się tym ludziom - zarzeka się naukowiec. - Lecz nauka wypływa z każdego doświadczenia, także z tego, o którym nigdy nie pomyślelibyśmy w ten sposób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smutne
  Nigdy się nie dowiemy co sprawiło, ze to małpa stanęła na dwóch nogach i dlaczego ewolucja objęła akurat ten gatunek. Nie od dzis jednak wiadomo, że największa to pomyłka przyrody w dziejach Ziemi. Tak ekspansywnego, tak egoistycznego i tak niszczycielskiego gatunku we wszechściecie raczej nie było - znakiem tego, że wszechświat nadal istnieje. Przyrodzie ożywionej i nieożywionej niestety grozi zagłada, bo człowiek w swej pysze potrafi tylko niszczyć, nie tworzyć. A każda jednosta mająca choc odrobine współczucia dla innych żywych organizmów, jest zakrzyczana i wyrzucana poza nawias społeczeństwa, ewentualnie po prostu ignorowana. Ani władza, ani kochane pieniędze życia nie przedłużą, a i zdrowia nie oddadzą.A bez pozostałych Zwierząt i roślin człowieczynę czeka marny los. Niezależnie co ksiundz w kościele plecie, życie ma się jedno i ma ono swój kres. Do trumny z pieniędzmi was nie położą. Warto pomysleć, choc wiem, to trudne, ale przede wszystkim NIE SZKODZIĆ, zamiast zgarniac do siebie.
  ~abc /2017-07-21 10:39
 • Kłopot w tym, że
  współczesnemu człowiekowi bliżej jest do zwykłej trzody pasionej na łańcuszku korporacji i przemysłu przetwórczego niż wolnym krabom. Co zresztą doskonale widać na co dzień i dookoła..
  ~Nick /2017-07-19 22:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Tempe...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni gorące powietrze zostało wyparte z Polski przez chłodniejsze, które...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Estonii....