Informacje

 • Pierwsze supernowe odkryte w Polsce. Odnalazł je astronom hobbysta

  22-01-2016 08:00

  Jarosław Grzegorzek ma niewielkie obserwatorium

  Polski astronom hobbysta odkrył cztery supernowe

  JGAO / Jarosław Grzegorzek

  Jarosław Grzegorzek, astronom amator ze Szczecina, w swoim małym obserwatorium odkrył cztery supernowe. Ostatnią z nich wyśledził 9 stycznia 2016 roku.

  Miejsce, w którym dokonano odkryć supernowych, jest bardzo niepozorne i na pierwszy rzut oka wygląda jak szopa na narzędzia. Jednak nie dajcie się zmylić. Dach budowli odsuwa się na bok i można w niej korzystać ze znajdującego się w środku teleskopu. Sprzęt, dzięki któremu astronom obserwuje niebo, jest średniej klasy, a jednak przy jego użyciu dokonano bardzo ważnych odkryć. Jak informuje Grzegorzek, teleskopy jego konkurentów zza granicy są często dziesięć razy droższe.

  Czym są supernowe

  Mężczyzna jako pierwszy w Polsce odkrył za pomocą teleskopu cztery supernowe. A czym tak właściwie są te obiekty?

  - Supernowe są to gwiazdy wybuchające, które pod koniec swojego życia eksplodują - tłumaczy astronom hobbysta. - Gdyby taka supernowa wybuchła w naszej galaktyce, to byśmy ją widzieli w dzień. A gdyby wybuchła zbyt blisko, oznaczałoby to koniec naszej cywilizacji. Na szczęście te supernowe, które obserwujemy, są bardzo bardzo daleko, 200, 300, 40 mln lat świetlnych od nas, w odległych galaktykach - dodaje.

  - Można powiedzieć, że supernowe, które zaobserwowałem, wybuchły w czasach, kiedy po ziemi chodziły dinozaury, a światło tych galaktyk dotarło teraz i możemy je obserwować - wyjaśnia mężczyzna.

  Wymagające hobby

  Kosmiczne hobby wymaga poświęceń, a przede wszystkim wiele czasu. Żeby odnaleźć jedną supernową, trzeba zrobić tysiące zdjęć.

  - Wykonuję sesję i analizuję te zdjęcia, szukając pewnych anomalii w wyglądzie odległych galaktyk - mówi Grzegorzek. - Tych zdjęć jest sporo, bo żeby odkryć jedną supernową trzeba przeanalizować ich mniej więcej około 10 tysięcy - dodaje.

  Pierwsze takie odkrycie w Polsce

  - To pierwsze odkrycia (supernowych - przyp. red.), które zostały dokonane w obserwatorium zlokalizowanym w Polsce. Polacy dokonywali już takich odkryć, ale poza granicami naszego kraju - mówi Grzegorzek.

  Astronom hobbysta pierwszą supernową odkrył w październiku 2014 roku. Najnowsza została odkryta 9 stycznia 2016 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Po gorącym końcu tygodnia (w piątek na zachodzie Polski było aż 30 stopni), w ni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu zna Morza Północnego....