Informacje

 • Tak jeszcze nie było.
  Północna półkula cieplejsza aż o 2 st. C

  09-03-2016 16:54

  Obwinia się za to zjawisko El Nino

  Tak jeszcze nie było. <br />Północna półkula cieplejsza aż o 2 st. C

  El Nino przyśpieszyło globalne ocieplenie

  pixabay.com, Twitter

  El Nino gwałtownie wpływa na klimat. Przez to zjawisko na półkuli północnej po raz pierwszy w historii pomiarów meteorologicznych zanotowano ocieplenie klimatu sięgające dwóch stopni Celsjusza. Specjaliści uspokajają, że to jedynie chwilowa anomalia.

  Globalne ocieplenie gwałtownie przyspieszyło. Specjaliści obawiają się, że nieuniknione jest to, że w przyszłości na świecie średnia temperatura powietrza będzie wyższa od tej sprzed epoki przedprzemysłowej o 2 st. C. Twierdzą, że 4 stopnie to granica, której nie należy przekroczyć.

  Temperatura na całej planecie wzrosła. Obecnie notuje się ocieplenie o około 1,4 st. C w porównaniu do czasów przedprzemysłowych. To jest średnia wartość w sumie dla półkuli południowej i północnej. Tymczasem na półkuli północnej odchylenie średniej temperatury powietrza na początku marca w porównaniu do średniej z tego samego okresu ale z XVIII wieku jest dużo większe niż na półkuli południowej. Osiągnęło martwiącą naukowców liczbę 2 st. C. Taką wartość, choć dla jednej półkuli, zmierzono po praz pierwszy od czasów rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

  Wina El Nino

  Specjaliści podają, że stoi za tym El Nino, które miesza w pogodzie i jest to jedynie roczne zawahanie w całym procesie globalnego ocieplenia. W dzisiejszych czasach, kiedy nie występuje zjawisko El Nino, ocieplenie całego globu wynosi 0,8 st. C w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

  Na ocieplenie na półkuli północnej zwrócił uwagę Bill McKibben, amerykański ekolog, który powołał się na wykresy amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej i Oceanicznej NOAA.

  Zobacz, jak ociepla się klimat na Ziemi:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Po gorącym końcu tygodnia (w piątek na zachodzie Polski było aż 30 stopni), w ni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu zna Morza Północnego....