Informacje

 • Auto na wodór z Lublina. Litr paliwa za 4 zł?

  16-05-2012 06:55

  Ekologiczny samochód dziełem naukowców z Politechniki Lubelskiej

  Samochód napędzany w 100 proc. wodorem

  PAP/Wojciech Pacewicz

  Jest szansa, że benzynę zastąpimy wodorem. Niepotrzebna będzie zmiana silnika, wystarczy przerobić instalację. Będzie ekologicznie i o jedną trzecią taniej niż na benzynie. Auto zasilone wodorem zaprezentowali naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Zobacz galerię zdjęć i nagranie "Teleserwisu" TVN24.

  - Zastosowaliśmy spalanie czystego wodoru, paliwa, którego efektem spalania jest para wodna - powiedział prof. Mirosław Wendeker z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, kierujący zespołem, który od wielu lat prowadzi badania nad zasilaniem wodorem silników samochodowych.

  Osobówka na wodór

  Prace nad instalacją trwały dwa lata. Naukowcy zamontowali ją w samochodzie osobowym marki opel corsa wyposażonym w czterocylindrowy silnik z wielopunktowym wtryskiem paliwa, o zapłonie iskrowym i o pojemności 1364 cm sześciennych.

  Prof. Wendeker podkreślił, że prace nad zastosowaniem wodoru jako paliwa samochodowego prowadzone są od wielu lat m.in. w koncernach samochodowych, jednak w większości dotyczą one modyfikowania silników pojazdów lub całkowicie nowej ich konstrukcji. - Wodór ma zdolności wybuchowe i próba spalenia go w zwykłym silniku kończy się jego zniszczeniem- tłumaczył.

  Na benzynę i wodór jednocześnie

  Instalacja wykonana przez lubelskich naukowców jest systemem, który można zastosować przy dowolnym silniku o zapłonie iskrowym. Zasada jej działania jest analogiczna z instalacją sprężonego gazu ziemnego.

  - Nie musieliśmy robić specjalnego silnika pro-wodorowego. Samochód ten nie traci zdolności jazdy na zwykłym paliwie. Może jeździć na oryginalnej benzynie i może też być zasilany wodorem - powiedział prof. Wendeker.

  Jego zdaniem koszt takiej instalacji w samochodzie byłby porównywalny z kosztem instalacji gazowej. - Jeśli powstanie infrastruktura tankowania wodoru, to ludzie szybko się do tego przekonają. Jeżeli takiej infrastruktury nie będzie, to sprawa zakończy się kolejnymi osiągnięciami naukowymi - zaznaczył.

  Liczy się ekologia

  Popularność i opłacalność takich rozwiązań - według Wendekera - zależy od kosztów produkcji wodoru, do której potrzebny jest prąd elektryczny. - Chodzi o to, jak tani będzie prąd elektryczny i czy będzie pochodził ze źródeł odnawialnych. Nie sztuka bowiem spalać węgiel, produkować prąd i potem produkować wodór, sztuka produkować wodór przy wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych - zaznaczył.

  Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali też elektrolizer, czyli elektryczny generator wodoru produkujący wodór z energii elektrycznej i wody. Trwają też prace przy budowaniu instalacji solarnej dostarczającej energię elektryczną do elektrolizera.

  Koszt jak 4 zł za litr

  Według szacunków naukowców przy zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest, aby wyprodukowanie 1 kWh prądu elektrycznego ze źródeł solarnych kosztowało ok. 30 groszy, a wtedy wodór wyprodukowany z takiego źródła mógłby kosztować około 4 zł za równoważnik 1 litra benzyny. Ta, prypomnijmy, kosztuje blisko 6 zł za litr.

  Co powie branża motoryzacyjna?

  Wendeker powiedział, że po prezentacji samochodu z instalacją zasilania pojazdu wodorem liczy na zainteresowanie ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Jego zdaniem na wdrożenie do produkcji instalacji skonstruowanej na Politechnice Lubelskiej potrzeba byłoby od dwóch do sześciu lat.

  - Miliony ludzi przystosowało już swoje samochody do spalania paliwa gazowego. Na świecie jeździ około 700 mln samochodów, jest więc pole do popisu i przezbrajania dzisiejszej floty samochodów na paliwa gazowe, zwłaszcza paliwa wodorowe - dodał prof. Wendeker.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • akcyza
  będzie 4zl a rząd wproeadzi 1,5akcyzy i będzie 5,5 :)
  ~fizio /2014-04-18 14:16
 • 4 zl
  nie tak dawno temu litr paliwakosztowal 2 zl...pózniej 3...4....5....i teraz kosztuje tyle samo co kiedys tylko placimy wyzsze podatki :(
  ~Magelan /2013-12-01 19:23
 • wodor
  powini instalowac takie instalacje
  ~gosc /2013-02-05 19:44
 • scenic a corsa
  A czym zie twoj scenic rozni od corsy moze tylko tym ze raz w tyg odwiedzasz serwis a on zawsze nią jeżdzi.A już w normalnym.miescie np Warszawa nie wjedziesz np do garazu podziemnego mając 10 litrow gazu za plecami.Jesli ochrona wyczuje twoj przekręt pozamiatane.wyjezdzasz na lawecie w trybie ekspresowym wiesz moze dlaczego
  ~waldek /2012-09-10 19:09
 • Nic nowego
  Chwalenie się wtórnym zastosowaniem , silniki znane i skraju i na świecie jeżdżą hobbyści i majsterkowicze oni nie zagrażają lobby paliw ropopochodnych
  ~Olo /2012-08-10 23:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Zakończył się weekend majowy, dla wielu będący nieformalną inauguracją sezonu le...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...