Informacje

 • Dwie noce z rzędu oglądaliśmy w Polsce wspaniałe zorze polarne

  08-03-2016 08:00

  Rzadko widać je na naszej szerokości geograficznej

  Dwie noce z rzędu oglądaliśmy w Polsce wspaniałe zorze polarne

  Zorza polarna w Polsce i w Norwegii

  astrografia.pl, woytas/Kontakt24

  W nocy z niedzieli na poniedziałek oraz z poniedziałku na wtorek na niebie pojawiły się zorze polarne. Zazwyczaj można obserwować je na wysokich szerokościach geograficznych, m.in. w Norwegii, ale tym razem widoczne były także w Polsce i Niemczech. "Zjawisko trwało około 40 minut" opisuje Reporter 24.

  W nocy z poniedziałku na wtorek w Bergen w Norwegii na niebie zaświeciła zorza polarna. Zielone smugi tańczyły na niebie, a na zdjęciu uwiecznił je Reporter Kontakt 24 woytas. Również w Polsce mieliśmy szansę obserwować zorzę.

  „W poniedziałek około godziny 23 zauważyłem zorzę polarną na obrzeżach mojego miasta. Zjawisko zostało zaobserwowane w Zawierciu w województwie Śląskim” relacjonuje Reporter 24 Michał.

  Dwie noce z rzędu

  W nocy z niedzieli na poniedziałek również warto było spoglądać wieczorem w niebo. Zorze polarne widać było w Polsce m.in. w Wielkopolsce. Zjawisko zarejestrował Reporter 24 o nicku astrografia.pl. Wysłał na Kontakt 24 imponujące zdjęcie.

  "Zjawisko trwało około 40 minut i było widoczne nawet dużo dalej na południe" - napisał w komentarzu do fotografii, którą prezentujemy poniżej.

  Może i nadchodzącej nocy na niebie pojawi się zorza polarna. Bądź czujny, zrób zdjęcie, nakręć film i prześlij go na Kontakt 24.

  Zorza polarna w nocy z niedzieli na poniedziałek była doskonale widoczna także z niemieckiej Brandenburgii. Poniższe zdjęcia wykonano nieopodal miasta Lietzen.

  Burza magnetyczna

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

  - Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki poruszając się po liniach pola magnetycznego dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak chcecie zddjęcia lub film zorzy to sami nie śpijcie
  i je sobie zróbcie. Nawet jakbym miał to bym wam w życiu za darmo nie udostępnił. Co wy sobie myślicie właściwie?
  ~nick /2016-03-08 08:58
 • kłamstwo
  To nie jest zorza polarna tylko podświetlone przez słońce trujące gazy znajdujące się w powietrzu!!!!
  ~wicek /2016-03-08 07:32

Raporty specjalne

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Temperatura nad ranem miejscami spada do 5 st. C. Za dnia dobije do 20 st. C. To...

Tomasz Wasilewski

alt

Upalny ostatni weekend sierpnia to prawdopodobnie wcale nie ostatni gorący weeke...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia....