Informacje

 • Jeszcze miesiąc do wiosny. Póki co, odwilż i przedwiośnie

  21-02-2012 19:43

  Zobacz zdjęcia Reporterów 24

  Jeszcze miesiąc do wiosny. Póki co, odwilż i przedwiośnie

  Odwilż nad morzem

  Kontakt Meteo/januszbed1

  Dokładnie miesiąc został nam do pierwszego dnia wiosny. Dzień jest coraz dłuższy, temperatura powoli rośnie. Reporterzy24 przesyłają nam zdjęcia odwilży, które wykonali w poszukiwaniu oznak nowej pory roku.

  Zima powoli nas opuszcza. Wypiera ją przedwiośnie, czyli uzupełniająca pora roku dla klimatu umiarkowanego oddzielająca zimę od wiosny.

  Charakterystyczne dla przedwiośnia wartości temperatur to 0-5 st. C. Właśnie takie mają przeważać w najbliższe dni, choć pod koniec tygodnia mogą nawet wyjść poza ten przedział. Według prognozy długoterminowej w piątek maksymalna temperatura lokalnie może sięgnąć nawet 12 stopni.

  Czego spodziewać się po przedwiośniu?

  Na pewno unormowania długości dnia. Trwa coraz dłużej i coraz szybciej zaczyna gonić noc. 21 marca długość obydwu wyrówna się.

  Co więcej temperatura powietrza powoli zacznie rosnąć, ale ziemia rozmarza powoli. Pierwsze kwiaty, które już wkrótce przebiją się przez zamarzniętą skorupę to oczywiście przebiśniegi, na których zdjęcia czekamy z utęsknieniem na Kontakcie Meteo.

  Przymrozki

  Dla niemal wszystkich roślin o tej porze roku niebezpieczna jest różnica temperatur między dniem a nocą. Gdy świeci słońce ogrzewając grunt, w roślinach, zwłaszcza tych o zdrewniałych pniach (np. drzewach owocowych), zaczynają krążyć soki. Natomiast w nocy, z powrotem przychodzi zmrożenie powierzchni ziemi, co hamuje proces wzrostu i pobudzenia.

  Ważne, by drzewa, krzewy i kwiaty nie wzrastały zbyt gwałtownie ogrzewane przedwiosennym ostrym słońcem, bo poranny mróz może zniszczyć młode pędy i pąki.

  Sadownicy dobrze wiedzą, jak uchronić drzewa przed tak gwałtowną zmianą temperatur o tej porze roku.  Bielą je w celu ochrony przed nadmiernym nagrzaniem w ciągu dnia,  w konsekwencji spowalniając proces budzenia do życia.

  Dużo słońca

  Słońce o tej porze roku stoi wysoko nad horyzontem i mocno grzeje, dając roślinom sygnał do wzrostu. Jednocześnie często pada, więc nie zabraknie okazji do uchwycenia tęczy.

  Wiosenne powodzie

  W czasie przedwiośnia powoli topnieje lód i śnieg. Woda z roztopów spływa do zbiorników i cieków wodnych, bo zamarznięty grunt nie jest jeszcze w stanie jej przyjąć. Może to doprowadzić do wylewów i wiosennych powodzi.

  Odwilż

  Powolne topnienie śniegu da się zaobserwować od morza po góry. Reporterzy24 przesyłają nam na Kontakt Meteo pierwsze oznaki topnienia lodu. Czekamy na więcej zdjęć!

  W lodowej warstwie pokrywającej Wisłę w Warszawie można dostrzec coraz więcej ubytków. Nad rzekę wybrał się LysosTarchomin.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Aktywny niż, który przeszedł nad Polską w weekend sprowadził do nas zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem pogodnego wyżu znad Wysp Bryt...