Informacje

 • Święta na stoku? W Zieleńcu "śnieg absolutnie prawdziwy"

  24-12-2013 12:50

  Reporter TVN24 przetestował trasę. Sprawdź, jakie warunki panują w górach

  W Zieleńcu jeździ się komfortowo

  TVN24

  Choć pogoda za oknem bardziej przypomina Wielkanoc niż Boże Narodzenie, można znaleźć kilka miejsc w Polsce umożliwiających gwiazdkowe szusowanie. Tęskniący za Gwiazdką na stoku powinni wziąć na celownik Zieleniec, Karpacz albo Czarną Górę. Tamtejsze trasy zjazdowe na razie są odporne na niemal wiosenną aurę - wciąż leży na nich do 80 cm śniegu.

  - Możemy państwa zapewnić, że jeśli chodzi o warunki tutaj w Zieleńcu, to są całkiem dobre - relacjonował ze stoku reporter TVN24 Tomasz Mildyn. Po wcześniejszych opadach śniegu i dośnieżaniu trasę udało się przygotować tak dobrze, że na razie opiera się wpływowi ocieplenia. Leży tam od 35 do 80 cm śniegu.

  - Da się tutaj komfortowo jeździć - zapewnia reporter, który przypiął deskę snowboardową, żeby osobiście przetestować, jak jeździ się w Zieleńcu. Tamtejszy stok w Wigilię ma być czynny do godz. 16, a w pierwszy i drugi dzień świąt do 22.

  Śnieg przegrał z ociepleniem

  Jednak przy utrzymujących się dodatnich temperaturach nie wszędzie można liczyć na równie korzystne warunki. - W wielu miejscowościach ta pokrywa śnieżna się zmniejszyła - przyznaje Mildyn. Niezła sytuacja panuje m.in. w Karpaczu i Szklarskiej Porębie.

  - Da się jeździć także w Czarnej Górze, ale tam leży około 30-40 cm śniegu, czyli nieco mniej niż tutaj - porównywał do Zieleńca. Choć ten stok nie poddaje się warunkom atmosferyczny, na okolicznych, zwłaszcza tych południowych, słońce i ciepło rozprawiły się ze śniegiem - widać prześwitujące duże połacie ziemi.

  Najwyżej 80 cm śniegu

  Według aktualnych danych z ośrodków narciarskich to właśnie Zieleniec i Karpacz Biały Jar oferują najlepszą pokrywę śnieżna na stokach (40-80 cm). Nieco gorszą mają: Kotelnica Białczańska (50-70 cm), Jaworzyna Krynicka (30-70 cm) i Wierchomla-Muszyna (20-70 cm). Śnieżnica (Kasina Wielka) odnotowała 40-50 cm, Czarna Góra 30-50 cm, a Małe Ciche 25-50 cm. Śladowe ilości śniegu pozostały na stokach w Wiśle Nowej Osadzie i Świeradowie Zdroju (0-30 cm) i na Gubałówce (0-20 cm).

  SPRAWDZAJ NAJNOWSZE INFORMACJE W SERWISIE NARCIARSKIM TVNMETEO.PL

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Aktywny niż, który przeszedł nad Polską w weekend sprowadził do nas zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem pogodnego wyżu znad Wysp Bryt...