Stan pogotowia przeciwpowodziowego wciąż obowiązuje

Premier o aktualnej sytuacji pogodowej
Premier o aktualnej sytuacji pogodowej
tvn24
Premier o aktualnej sytuacji pogodowejtvn24

W Polsce pada. Sytuacja na rzekach na południu zrobiła się niebezpieczna, wiele z nich przekroczyło stany alarmowe. W kilku regionach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Interweniowali strażacy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia.

W związku z dużymi opadami, które utrzymują się od kilku dni, w wielu regionach kraju pojawiło się zagrożenie podtopieniami. W kilku miejscach ogłoszono nawet pogotowie przeciwpowodziowe. Interweniowali też strażacy. Przez cały piątek nadal padało i sytuacja była niebezpieczna.

Pogotowie przeciwpowodziowe w województwie łódzkim

Ze względu na wzrost stanów wód m.in. w zlewniach Warty i Pilicy oraz prognozowanymi opadami deszczu na terenie województwa łódzkiego, wojewoda w piątek ogłosił pogotowie w całym regionie.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Radosław Mielczarek, w Łódzkiem około godziny 15 stan alarmowy na rzekach został przekroczony o ok. 10 cm jedynie na Luciąży w gminie Sulejów. Stany ostrzegawcze przekroczyły natomiast m.in. Warta w powiecie zduńskowolskim, Pilica w powiecie piotrkowskim oraz Czarna Maleniecka w pow. piotrkowskim.

W związku z tym, oraz z prognozowanymi opadami deszczu, wojewoda łódzki Zbigniew Rau wprowadził do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe w całym regionie. W najbardziej zagrożonych rejonach, m.in. w Sulejowie, przygotowano magazyny przeciwpowodziowe, na bieżąco monitorowany jest tam stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych. Osoby mieszkające na terenach zalewowych poinformowano o zagrożeniu, sposobach ewakuacji oraz sposobie zabezpieczenia dobytku.

Jak podał oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Jędrzej Pawlak, najbardziej zagrożone były trzy powiaty: piotrkowski, radomszczański i opoczyński, gdzie znajduje się zlewnia Pilicy. Sytuacja była i jest nadal monitorowana w pow. łaskim, ale tam jest spokojniej. Na razie zalane są głównie łąki. Interwencje strażaków dotyczyły zalań piwnic oraz podwórek.

- W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy już 19 litrów opadów na metr kwadratowy. Według synoptyków w najbliższym czasie są przewidywane dalsze opady deszczu, a ich ustanie przewidywane jest od niedzieli – poinformowała w piątek po południu dyżurna lotniskowej stacji meteorologicznej IMGW na Lublinku.

Pogotowie w województwie świętokrzyskim

Podnosi się poziom rzek w województwie świętokrzyskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na Kamiennej i Bobrzy. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego. Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Kazimierz Kasprzyk, na głównych rzekach w regionie świętokrzyskim nie ma na razie większego zagrożenia powodziowego. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w czterech miejscach: na Czarnej Włoszczowskiej (dopływ Pilicy) w Januszowicach, na Nidzie w Mniszku, na Kamiennej w Brodach Iłżeckich i w Bocheńcu na Wiernej Rzece.

Świętokrzyscy strażacy w piątek wyjeżdżali wiele razy w związku z ciągłymi opadami deszczu, głównie pompując wodę z zalanych piwnic.

- W czwartek mieliśmy sześć takich interwencji. W czterech przypadkach chodziło o lokalne podtopienia i wypompowywanie wody z piwnic, a w dwóch usuwanie wody z posesji – powiedział rzecznik Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach bryg. Paweł Ksel.

Poziom wód na rzekach województwa świętokrzyskiego może w najbliższych godzinach się podnosić, bo według prognoz deszcz będzie padał przez całą noc i w sobotę rano.

Pogotowie na Śląsku Cieszyńskim

W piątek starosta cieszyński także ogłosił w powiecie pogotowie przeciwpowodziowe. W regionie stany ostrzegawcze przekroczyły m.in. Olza w Cieszynie oraz Wisła w Wiśle, Skoczowie i Jawiszowicach oraz Soła w Żywcu i Oświęcimiu.

Na Śląsku Cieszyńskim woda wystąpiła na lokalne drogi. Policjanci poinformowali, że podtopione są szosy z Dębowca do Ochab i z Drogomyśla do Pruchnej.

W rejonie Bielska-Białej stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Białej i Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach. Na Żywiecczyźnie wezbrały Koszarawa i Soła.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Oświęcimiu

Po wielogodzinnych opadach na południu województwa śląskiego i w Zachodniej Małopolsce, prezydent Oświęcimia ogłosił w czwartek w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.

W okolicach Oświęcimia interweniowali strażacy – wynika z danych służb zarządzania kryzysowego. Miało to miejsce głównie w Brzeszczach, ale także w Chełmku i Polance Wielkiej. Strażacy wypompowali tam wodę z piwnic domów jednorodzinnych. - Zebrało się jej od kilku do 30 cm - poinformował rzecznik oświęcimskich strażaków.

Poziomy wód wciąż rosną, choć powoli. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podał, że ze względu na podwyższony stan rzek zostały zwiększone zrzuty ze zbiorników Goczałkowice. Oznacza to, że przybędzie wody w Wiśle w rejonie oświęcimskim, który znajduje się poniżej zbiorników.

Interwencje i zagrożenia na Śląsku

W wyniku intensywnych opadów i wysokich stanów wód, od czwartku na Śląsku straż pożarna również interweniowała wiele razy. Wiele rzek przekroczyło stany ostrzegawcze, dwie - alarmowe.

Od czwartku w pięciu gminach powiatu częstochowskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone przez starostę częstochowskiego z powodu wysokiego stanu wody Warty. Są to: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna.

Jak podało w piątek rano Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, stan alarmowy przekroczyła Brynica w Brynicy i Pszczynka w Mizerowie-Borkach.

- Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla ludzi i ich dobytku, starosta zdecydował jednak o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego ze względu na wysoki stan wody w Warcie, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wód i opady - powiedziała w czwartek rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.

Obecnie sytuacja w tym regionie trochę się poprawiła.

- Zagrożenie powodzią w woj. śląskim jest minimalne – ocenił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jeśli optymistyczne prognozy się sprawdzą, stan pogotowia wkrótce zostanie odwołany.

Stan alarmowy na Brynicy

Jeszcze w czwartek o godz. 3 w nocy stan Brynicy był przekroczony tylko o 7 centymetrów. Około godziny 10 był już przekroczony o 30 cm i wynosił 230 cm.

- To oznacza, że sytuacja robi się poważna - relacjonowała z Miasteczka Śląskiego Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok.

Interwencje w Świerklańcu

W Świerklańcu intensywne opady spowodowały zalania znajdujących się w okolicy rzeki posesji, przez co strażacy musieli wypompowywać wodę z ogródków domów jednorodzinnych.

Opolszczyzna

Rośnie też stan dopływów Odry. W Branicach (woj. opolskie) wylała Opawa. Jeszcze w piątek przed godz. 10 Reporterka TVN24 Olga Bierut mówiła, że do wystąpienia rzeki z koryta brakowało około 50 cm. Obecnie zalane są okoliczne pola i lokalna droga, która stanowi granicę polsko-czeską. Droga została zamknięta, jednak jak mówią strażacy, mogą oni zacząć wypompowywać wodę dopiero, jak przestanie padać.

Opawa w Branicach wylała
Opawa w Branicach wylała

Wideokonferencja z wojewodami

Szefowa rządu oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak uczestniczyli w wideokonferencji z wojewodami i komendantami wojewódzkimi Państwowe Straży Pożarnej. Tematem spotkania była sytuacja hydrologiczna oraz zagrożenie powodziowe na południu Polski.

- Sytuacja pogodowa się stabilizuje, nie ma w tej chwili zagrożenia dla mieszkańców - poinformowała premier Beata Szydło po wideokonferencji z wojewodami na temat sytuacji pogodowej.

- Wydaje się, że w tej chwili stany zagrożenia na rzekach zaczynają się stabilizować. Oczywiście cały czas sytuacja jest monitorowana. Działają sztaby, działają służby. Wszystko jest pod kontrolą, jest monitorowane - powiedziała premier.

- Obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe na dużych rzekach, natomiast na mniejszych (dopływach) mamy do czynienia z podtopieniami. Jednostki nadzorowane przez Ministra Środowiska na bieżąco jednak monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych - podał resort środowiska w swoim piątkowym komunikacie.

Więcej przeczytasz tutaj.

W Polsce w wielu regionach od czwartku nieprzerwanie pada deszcz, przez co na południu kraju zrobiło się niebezpiecznie. W związku z ryzykiem podtopień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Na Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Opolszczyźnie obowiązuje alert trzeciego, najwyższego stopnia.

O ostrzeżeniach IMGW przeczytasz tutaj.

Ze względu na sytuację pogodową obecnie wydano trzy ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia - poinformował wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Krzysztof Malesa.

- Na bieżąco monitorujemy sytuację na południu Polski, służby są gotowe do niesienia pomocy - zapewnił.

Trzeci stopień oznacza, że służby monitorują sytuację, "przejmują kontrolę nad sytuację i podejmują działania zabezpieczające".

Przekroczone stany alarmowe

W wielu regionach stany ostrzegawcze rzek zostały przekroczone. W 20 miejscach woda przekroczyła stany alarmowe. Takie stany są na rzekach:

- Opawa (woj. opolskie),

- Osobłoga (woj. opolskie),

- Bierawka (woj. opolskie),

- Stradunia (woj. opolskie),

- Warta (woj. łódzkie),

- Luciąża (woj. łódzkie),

- Czarna (Włoszczowska) (woj. świętokrzyskie),

- Kamienna (woj. świętokrzyskie),

- Bobrza (woj. świętokrzyskie),

- Brynica (woj. śląskie),

- Ruda (woj. śląskie),

- Pszczynka (woj. śląskie),

- Przemsza (woj. śląskie),

- Kłodnica (woj. śląskie),

- Wisła (woj. śląskie),

- Odra (woj. śląskie),

- Białka (woj. małopolskie),

- Pisa (woj. warmińsko-mazurskie).

Czerwonym kolorem oznaczono przekroczone stany alarmowe (IMGW)IMGW

Intensywne opady deszczu

IMGW ostrzega także przed ulewnym deszczem, którego będzie jeszcze więcej w piątek. Wydał alerty pierwszego stopnia dla województw:

- podlaskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Spodziewamy się opadów o natężeniu umiarkowanym i silnym, po północy słabnących. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35 l/mkw.

- lubelskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 35 l/mkw. Najsilniejsze opady występować będą w północnej i zachodniej części województwa, po południu i w pierwszej części nocy.

- małopolskiego (obowiązuje do soboty do godz. 6). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana ilość opadów wyniesie od 15 do 25 l/mkw., lokalnie 30 l/mkw. Największe natężenie opadów prognozowane jest na piątek.

- śląskiego (obowiązuje do godz. 23). Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 20 do 30 l/mkw., lokalnie 35 l/mkw. Największe natężenie opadów prognozowane jest na piątek.

Prognozowane opady w najbliższych dniach (Ventusky.com)
Prognozowane opady w najbliższych dniach (Ventusky.com)Ventusky.com

Autor: AP,zupi/aw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że spadnie śnieg i pojawią się oblodzenia.

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters