We wtorek spadło do 71 litrów deszczu. Trwa sprzątanie, mobilizacja nie ustaje

Sprzątanie po nawałnicy w Głuchołazach (woj. opolskie)
Sprzątanie po nawałnicy w Głuchołazach (woj. opolskie)
tvn24
Sprzątanie po nawałnicy w Głuchołazach (woj. opolskie)tvn24

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski zmagają się ze skutkami mocno deszczowej i gwałtownej pogody. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej trwa sprzątanie po wtorkowych nawałnicach, ale też mobilizacja służb ze względu na utrzymujące się obfite opady. Nieco spokojniej zrobiło się na Opolszczyźnie, gdzie trwa usuwanie poważnych szkód spowodowanych przez zaledwie 20-minutowe ulewy.

Mobilizacja wciąż panuje na Dolnym Śląsku. Jak informuje dolnośląska straż pożarna, najmocniej pada głównie na terenie Kotliny Kłodzkiej i południowo-zachodniej części województwa.

- Powiaty jeleniogórski, lwówecki, złotoryjski, to miejsca, gdzie może pojawić się problem z wodą - zapowiedział - Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Szcześniak.

Strażacy przeprowadzili 230 interwencji w województwie (we Wrocławiu ponad 100), polegających głównie na wypompowywana wody z piwnic. W regionie doszło też do podmycia dk nr 3, co skutkowało utrudnieniami w ruchu.

ZOBACZ WTORKOWE RELACJE Z DOLNEGO ŚLĄSKA

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

"20 minut i to się stało"

Poprawia się sytuacja na Opolszczyźnie. Po wtorkowych nawałnicach w miejscowościach Głuchołazy i Konradów doszło do wezbrań lokalnych potoków, które spowodowały podtopienia budynków. W Głuchołazach doszło też do uszkodzenia kanalizacji burzowej.

- To się tak wydarzyło błyskawicznie. W 1997 roku trzy dni to narastało. - 20 minut i to się stało. Nagle był potok rwącej wody, która po prostu zalała, wlała się - opisywał dyrektor ośrodka dla młodzieży w Głuchołazach.

CZYTAJ WIĘCEJ O SKUTKACH NAWAŁNIC NA OPOLSZCZYŹNIE

W Niemczech mur, w Polsce tylko worki

W związku z utrzymującymi się opadami trwa mobilizacja nad Nysą w woj. lubuskim. W miejscowości Gubin strażacy od wtorku układają wał z worków z piaskiem. To działania prewencyjne, które mają zapobiec lokalnym podtopieniom, do których dochodziło tu w poprzednich latach przy takiej pogodzie. Mieszkańcy uważają jednak, że to za mało.

- Wcześniej nie było nic robione. Widać, że Niemcy coś robią, nasi nie robią nic kompletnie - żalili się, wskazując na betonową zaporę, której budowa kończy się w Guben po drugiej, niemieckiej stronie rzeki.

Ułożenie zapory w Gubinie (woj. lubuskie)
Ułożenie zapory w Gubinie (woj. lubuskie)

Przybywa wody na południowym zachodzie

W ciągu minionej doby (we wtorek) najwięcej deszczu spadło na południowym wschodzie kraju. Dyrektor wrocławskiego oddziału Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał na konfernecji, że największe opady, 71 l/mkw., odnotowano w Szklarskiej Porębie.

43 l/mkw. W Słubicach, po 40 l/mkw. We Wrocławiu i Głuchołazach. Wysoką sumę opadów, 33 l/mkw., odnotował też leżący na północnym wschodzie Kętrzyn. W rejonie Sandomierza suma opadów wyniosła 25 l/mkw., a w okolicach Łodzi 20 l/mkw.

- Tych opadów na pewno będzie więcej, dziś też je prognozujemy - podkreślił prezenter TVN Meteo Maciej Dolega. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWĄ PROGNOZĘ

Prognoza opadów na środę
Prognoza opadów na środętvn24

Podtopienia i niebezpieczne pioruny

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, we wtorek podczas burz w województwie dolnośląskim (powiat polkowicki) od porażenia piorunem zginął mężczyzna. Natomiast w województwie łódzkim (powiat tomaszowski) piorun ranił strażaka.

NAGRAŁ UDERZENIE PIORUNA NA A8

POŻAR PO UDERZENIU PIORUNA

W województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim doszło do miejscowych podtopień budynków, uszkodzeń infrastruktury (podmycia dróg, mostów) i czasowych przerw w dostawach energii elektrycznej. W powiecie oświęcimskim (woj. małopolskie) po ulewnym deszczu służby zabezpieczały brzegi rzeki Soły.

Gwałtowna burza z ulewą przeszła nad Wrocławiem, powodując utrudnienia w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Nawałnice nad Polską (Kłodzko)
Nawałnice nad Polską (Kłodzko)

Skutki wtorkowych burz w województwach

- dolnośląskie – W m. Retków, gm. Grębocice, pow. polkowicki od porażenia piorunem zginął mężczyzna. W pow. jeleniogórskim doszło do podtopień budynków i infrastruktury, wystąpiły czasowe przerwy w dostawach prądu, aktualnie usunięte. We Wrocławiu gwałtowna burza z ulewnym deszczem spowodowała utrudnienia w ruchu i komunikacji drogowej. - lubuskie – Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), odnotowano utrudnienia związane z wiatrołomami. - wielkopolskie - Wystąpiły miejscowe podtopienia budynków (piwnice, garaże), czasowe przerwy w dostawach energii, aktualnie trwają naprawy. - opolskie – Ulewny deszcz spowodował podtopienia budynków w m. Głuchołazy i Konradów. W Głuchołazach doszło do uszkodzenia kanalizacji burzowej. Nastąpiło gwałtowne krótkotrwałe wezbranie rz. Biała Głuchołaska. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nysie przekazało pompy o wysokiej wydajności oraz 4 tys. worków. - świętokrzyskie – Uderzenie pioruna spowodowało pożar budynku socjalnego, nikt nie ucierpiał. Wystąpiły miejscowe podtopienia (piwnice, garaże). - łódzkie - W trakcie interwencji od uderzenia piorunem został ranny strażak. Wystąpiły przerwy w dostawach prądu, w kulminacyjnym momencie bez energii było 7706 odbiorców, aktualnie trwają naprawy. Doszło do miejscowych uszkodzeń budynków (poszycia dachów w kilku posesjach). - śląskie – Nieliczne interwencje na terenie 4 powiatów dotyczyły podtopionych piwnic, zanieczyszczonych dróg i niedrożnych przepustów. - małopolskie – Po ulewnych deszczach w powiecie oświęcimskim trwa umacnianie i zabezpieczanie brzegów rz. Soły. - podkarpackie – Doszło do miejscowych podtopień (piwnice) oraz uszkodzeń budynków (dach gimnazjum nr 4 w Sanoku) i infrastruktury drogowej oraz upraw rolnych. - podlaskie – Wystąpiły czasowe przerwy w dostawach energii elektrycznej, aktualnie awarie są usuwane.

Mieszkańcy Głuchołazów (woj.opolskie) zmagają się ze skutkami nawałnic
Mieszkańcy Głuchołazów (woj.opolskie) zmagają się ze skutkami nawałnic

Mobilizacja służb

- Państwowa Straż Pożarna –27 maja (wtorek) odnotowano 905 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwie dolnośląskim – 150). Siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego zlokalizowane są na terenie woj. dolnośląskiego. Łącznie 350 strażaków oraz 82 pojazdy, a także m.in. 16 łodzi, 2 pompy dużej wydajności oraz 6 kontenerów przeciwpowodziowych z 27 km rękawów do podwyższania korony wałów. - Policja - W związku z koniecznością bieżącego monitorowania stanu wód, wałów przeciwpowodziowych na teren województwa dolnośląskiego Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji trzy śmigłowce policyjne, 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile.

- Straż Graniczna – W związku z zagrożeniem powodziowym na terenie południowo – zachodniej Polski, Komendant Główny SG wydał decyzję o użyciu pododdziału odwodowego centralnego podporządkowania z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu w składzie 180 słuchaczy i 20 etatowych funkcjonariuszy ośrodka. Zadaniem pododdziału jest wsparcie działań PSP. Na wniosek Komendanta Głównego PSP udostępniono również obiekty Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu celem stworzenia bazy koncentracji sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego PSP. Na terenie OSS SG w Lubaniu przebywa 112 funkcjonariuszy PSP, 16 pojazdów ciężarowych, 17 osobowych, 4 pontony oraz 1 pojazd ATV. - Siły Zbrojne RP - Na wniosek wojewody opolskiego MON wydzielił Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Nr 2 w celu wsparcia administracji cywilnej w powiecie brzeskim. MON wydał Decyzję nr 14 z dnia 27 maja 2014 r. o wydzieleniu sił i środków, które będą w 3 godzinnej gotowości do użycia (od godz. 10.00 dnia 28.05.2014 r.). - PKP – W związku z burzami PKP odnotowały 108 zdarzeń. Opóźnionych zostało 135 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 2523 minut i 77 pociągów towarowych na 8195 minut. Najwięcej przypadków miało miejsce w woj. dolnośląskimi świętokrzyskim. - KZGW – Na obszarze RZGW Kraków i Gliwice sytuacja hydrologiczna jest stabilna. RZGW na bieżąco monitoruje sytuację w regionie. Wszystkie zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Sytuacja hydrologiczna po stronie czeskiej jest stabilna.

Autor: PW,js/rp,map / Źródło: TVN24, PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Magda

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Po długiej przerwie Polskę w sobotę nawiedzą opady deszczu - w niektórych regionach pierwsze od niemal miesiąca. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, mogą one nie wystarczyć, by "napoić" wysuszoną glebę i rośliny. Czy w prognozach widać dalszy deszcz?

Miejscami nie padało od 28 dni. Czy sobota przerwie złą passę?

Miejscami nie padało od 28 dni. Czy sobota przerwie złą passę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy, która w czwartek przetoczyła się nad Houston w Teksasie. Jak podały lokalne władze, przyczyniła się ona do śmierci co najmniej siedmiu osób. Silny wiatr zdewastował infrastrukturę energetyczną, a naprawa szkód może potrwać całe tygodnie.

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN

Pogoda na dziś. W sobotę 18.05 na przeważającym obszarze Polski pojawią się opady deszczu i burze. Temperatura osiągnie od 21 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 18.05. Zagrzmi w wielu miejscach

Pogoda na dziś - sobota 18.05. Zagrzmi w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Zmiana pogody, jaka nas czeka, będzie duża. Od weekendu w wielu miejscach Polski trzeba się spodziewać opadów deszczu i burz. Przed nami również wyraźne ocieplenie. Termometry wskażą nawet 28 stopni Celsjusza.

Do upału zabraknie niewiele. Uwaga na gwałtowne zjawiska!

Do upału zabraknie niewiele. Uwaga na gwałtowne zjawiska!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy ugasili pożar lasu w powiecie hajnowskim (Podlaskie), który objął prawie 10 hektarów. W akcji brał udział policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jak poinformowała straż pożarna, spłonął jeden z wozów, nikomu nic się nie stało. Pożar został opanowany około godziny 17, a po godzinie 22 poinformowano o zakończeniu działań strażaków.

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Na Placu Na Stawach w Krakowie silny wiatr powalił w piątek kilka drzew. Uszkodzone zostały trzy samochody.

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

W indyjskim Mumbaju billboard większy niż powierzchnia basenu olimpijskiego kilka dni temu runął na budynki, przygniótł ludzi. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęło 16 osób - podały w czwartek lokalne władze.

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Trwa akcja poszukiwania kleszczy z rodzaju Hyalomma na terenie Polski. Te małe pajęczaki trafiają do centralnej Europy wraz z migrującymi ptakami. - Czy będą transmitować patogeny, które krążą w naszym środowisku, czy przyniosą nowe patogeny? Tu jest wiele otwartych pytań, wymaga to dalszych badań i obserwacji - powiedziała profesor Joanna Zajkowska.

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nowak-Chmura M. (2013), Cuber P. (2016)

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

Tegoroczny maj przyniósł nam ciepło, ale i wyjątkowo skąpe opady. W niektórych częściach kraju od tygodni nie padał większy deszcz, a wilgotność gleby jest niebezpiecznie niska. Czy druga połowa maja przyniesie ulgę ściółce i roślinom? By odpowiedzieć na to pytanie, synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze przewidywania modeli meteorologicznych.

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Lato w 2023 roku było na półkuli północnej nie tylko najcieplejszym w historii pomiarów, ale też najgorętszym od około dwóch tysięcy lat - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół niemieckich, brytyjskich i czeskich naukowców.

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Źródło:
PAP, Reuters, Nature.com

Młoda Brytyjka, która uderzyła kilkakrotnie potężnego krokodyla atakującego jej siostrę bliźniaczkę, znalazła się w elitarnym gronie wyróżnionych Medalem Króla za Odwagę.

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

Źródło:
Guardian, tvn24.pl