Informacje

 • Wichury w Polsce. 3 tys. bez prądu, bilans strat rośnie

  05-01-2012 15:59

  W górach możliwe lawiny i wiatr do 120 km/h

  Kościół w Lutowie zdewastowany przez wiatr

  TVN24

  - Wiatr wieje obecnie z prędkością do 80 km/h w całym kraju, w górach podmuchy osiągają nawet do 120 km/h – powiedział w czwartek popołudniu Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Efekty takiej pogody? Śmiertelny wypadek, powyrywane drzewa, zniszczone domy, ponad trzy tysiące odbiorców bez prądu. W sumie od środy wieczorem strażacy interweniowali więcej niż sto razy.

  W Lututowie koło Wieruszowa (woj. łódzkie) ok. godz. 9 runął fragment zabytkowego kościoła.

  Jak poinformował na antenie TVN24 Dariusz Górecki z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, do zawalenia się części zabytkowego kościoła doprowadził silny podmuch wiatru.

  Na miejscu pracują strażacy. - Będziemy sprawdzać przy pomocy kamery termowizyjnej, czy na pewno nikogo nie ma pod gruzowiskiem - poinformował Górecki.

  Uszkodzeniu uległ zabytkowy kościół parafialny w stylu neoromańskim. Został wybudowany w 1917 r. Czytaj więcej w Kontakcie 24.

  Strażacy interweniowali całą noc

  Jak informował Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, w nocy z środy na czwartek, najsilniej wiało na Dolnym Śląsku, gdzie odnotowano 112 interwencji.

  W okolicach Bielska-Białej natomiast do południa strażacy interweniowali kilkanaście razy: usuwali nadłamane konary drzew, które opierały się o linie energetyczne lub blokowały ruch samochodów.

  Jeden z konarów spadł na zaparkowany samochód, uszkadzając szybę i dach. W Bystrej pod Bielskiem-Białą wiatr naderwał pokrycie dachu szkoły. Na Żywiecczyźnie strażacy wzywani byli między innymi do dwóch uszkodzonych dachów.

  Silny wiatr sprawia kłopoty także w rejonie Wadowic. W Andrychowie zagrożona przewróceniem była wielkoformatowa reklama. W czasie, gdy strażacy ją zabezpieczali, zamknięta była droga krajowa 52 z Bielska-Białej do Krakowa, która przebiega przez centrum miasta. Powalone drzewo uszkodziło też nagrobki na miejscowym cmentarzu.

  Ponad 3 tysiące bez prądu

  W Tychach, w dzielnicy Czułów, silny wiatr doprowadził do zerwania linii średniego napięcia, w wyniku czego 2,5 tys. odbiorców zostało pozbawionych energii.

  Kazimierz Szypuła z energetycznej firmy Tauron Dystrybucja poinformował, że awarie wywołane przez silny wiatr dotknęły kilku linii, głównie w rejonie Bielska-Białej i Żywca: w Buczkowicach, Słotwinie i Godziszce, Żabnicy i Zwardoniu. Bez prądu pozostaje około tysiąca odbiorców. Energetycy przewidują, że awarie zostaną usunięte jeszcze w czwartek.

  W górach zagrożenie lawinowe

  - Na połoninach niski pułap chmur i mgła ograniczają widoczność do 100 metrów. Rano było tam -5 st C. Leży ok. 70 cm śniegu - powiedział ratownik dyżurny GOPR o sytuacji pogodowej w Beskidach.

  W masywach Małej i Wielkiej Rawki lokalnie występuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  Z kolei w bieszczadzkich dolinach termometry wskazują 0 st. C, a pokrywa śnieżna waha się tam od 5 do 8 cm. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

  Powalone drzewa, wypadek na budowie

  Silny wiatr wiał już w środę. Reporterzy 24 nadesłali nam zdjęcie drzewa wyrwanego w Świeradowie-Zdroju. Jak informuje internauta, wiatr wiał tam w ciągu dnia z prędkością nawet 90 km/h.

  W Kłobucku nagły podmuch wiatru zerwał dach z budynku gospodarczego.

  Wcześniej natomiast strażacy dostali zgłoszenie o wypadku najprawdopodobniej spowodowanym przez silny podmuch wiatru. W Wilczkowie (woj. dolnośląskie) 21-letni mężczyzna spadł z dachu i zginął przygnieciony ścianą szczytową. Jedna osoba została ranna.

  Winny Ulli i niż znad Adriatyku

  - Front atmosferyczny, który przechodzi obecnie nad Polską, znajduje się obecnie na granicy dwóch niżów - Ulliego na północy i drugiego znajdującego sią nad Adriatykiem. W ciągu dwóch najbliższych dni wiatr uspokoi się, ale tylko na chwilę. Nad nasz kraj nadciąga już kolejny deszczowy front - wyjaśnił Wojciech Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

  Wcześniej niszczycielkiski Ulli przeszedł nad Wielką Brytanią i Skandynawią, powodując liczne straty. Wichury przeszły też przez zachód Europy.

  TVN Meteo ostrzega przed silnymi porywami wiatru. Przypominamy:

  • Wiatr o prędkości ok. 70 km/h odłamuje gałęzie od drzew, a samochody skręcają pod jego wpływem.
  • Przy wietrze, którego prędkość wynosi ok. 80 km/h lekkie konstrukcje ulegają zniszczeniu.
  • Kiedy wieje z prędkością 90-100 km/h, wiatr wyrywa drzewa z korzeniami, a większe konstrukcje ulegają poważnemu zniszczeniu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Fan
  Słaby ten wiatr,
  Wiatromen /2012-01-06 10:52
 • wciąż wieje
  Okolice Wrocławia - momentami bardzo silne podmuchy, wieje dość mocno już od ponad godziny. Czekamy aż ucichnie.
  ~Polka /2012-01-05 23:14
 • wichura
  Na Lubelszczyźnie bardzo ale to bardzo mocno wieje.
  ~kate /2012-01-05 17:29
 • NIE TAKI WIATR JAK PODANO , POD WARSZAWA SPOKOJNIE
  Mieszkam pod warszawa na łakach bez drzew i tego wiatru co zapowiadali nawet w połowie nie było ani w nocy ani w dzien .
  ~pogoda /2012-01-05 16:31
 • wichura
  ludzi prośmy Boga żeby to przestało wiać .
  ~pogodynka /2012-01-05 13:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Codziennie w redakcji meteo przeglądamy prognozy wyliczone przez modele meteorol...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...