IMGW wydał alerty pogodowe. Groźne burze, gradobicia i podtopienia

Aktualna sytuacja pogodowa
Aktualna sytuacja pogodowa
tvn24
Aktualna sytuacja pogodowatvn24

Ostrzeżenia pogodowe przed burzami z gradem obowiązują w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Ponadto alarmują przed podtopieniami. Zjawiska mogą stanowić zagrożenie dla życia.

IMGW ogłosił ostrzeżenia pogodowe we wszystkich województwach w kraju.

Ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia, jest ważne w woj. świętokrzyskim od godziny 14.45 do godz. 23. Prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 30 l/mkw. do 40 l/mkw., lokalnie do 60 l/mkw., w północnej połowie województwa lokalnie do 90 l/mkw. Porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

Ostrzeżenie drugiego stopnia

Alert drugiego stopnia przed burzami z gradem ogłoszono w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim i małopolskim. Obowiązują od godz. 12 do 23. W woj. kujawsko-pomorskim prognozuje się wystąpienie tam silnych burz z opadami deszczu od 20 do 35 l/mkw., lokalnie do 50 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie spadnie grad. W woj. łódzkim może spaść od 25 l/mkw. do 40 l/mkw., lokalnie do 60 l/mkw. Porywy wiatru sięgną 75 km/h. Lokalnie niewykluczony grad. W woj. małopolskim do godz. 23 może spaść od 30 l/mkw. do 40 l/mkw., lokalnie 60 l/mkw. oraz porywy wiatru sięgną 65 km/h. Lokalnie niewykluczony opad gradu.

Na terenie woj. opolskiego wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyły ulewne deszcze. Spadnie od 15 do 25 l/mkw. wody (miejscami do 40 l/mkw.) i powieje do 70 km/h. Niewykluczone gradobicia. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 10 do północy.

W woj. śląskim do północy prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 l/mkw. do 40 l/mkw., lokalnie (głównie na południu województwa) 60 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Alerty pierwszego stopnia

Na obszarze woj. lubuskiego i wielkopolskiego burzom będą towarzyszyć opady rzędu 15-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. Silniej też powieje, możliwe są porywy do 75 km/h. Lokalnie wystąpi grad. Alert obowiązuje od godz. 12 do 23.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego także pojawią się wyładowania i ulewy z gradem. Może spaść od 15 do 20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw. Wiatr osiągnie prędkość do 75 km/h. Alert obowiązuje od godz. 12 do 23.

W woj. pomorskim także prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 do 15 l/mkw., lokalnie do 35 l/mkw., oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie spadnie też grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12 do godz. 3 w nocy.

Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego także pojawią się burze i gradobicia. Spadnie od 10 do 25 l/mkw., a lokalnie do 30 l/mkw. deszczu, a wiatr powieje z prędkością od 65 do 80 km/h. Alert obowiązuje od godz. 13 do godz. 23.

W woj. dolnośląskim synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 do 25 l/mkw., a lokalnie do 40 l/mkw. Wiatr rozpędzi się do 70 km/h. Alert obowiązuje od godz. 10 do północy.

W województwie podkarpackim synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie może pojawić się grad. Alerty obowiązują od godz. 12 do godz. 23.

W woj. mazowieckim i lubelskim także mogą wystąpić burze z gradem. Lokalnie spadnie od 15 do 25 l/mkw. deszczu, a miejscami nawet do 40 l/mkw. Wiatr powieje do około 75 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12 do godz. 3 w nocy.

Ostrzeżenia hydrologiczne

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla kilku województw. W woj. świętokrzyskim obowiązuje alert drugiego stopnia. Jest ważne do środy do godz. 6. W związku z występującymi oraz w dalszym ciągu prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych, spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, w strefie stanów średnich oraz do dolnej części strefy stanów wysokich. W miejscu szczególnie intensywnych opadów deszczu istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim alert drugiego stopnia jest ważny do środy do godz. 3.30. W rejonach występowania opadów burzowych wystąpią szybkie i krótkotrwałe wzrosty stanów wody, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W woj. małopolskim alert pierwszego stopnia obowiązuje do środy do godz. 6. W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych, spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, w strefie stanów średnich oraz do dolnej części strefy stanów wysokich. Punktowo na mniejszych rzekach, w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia pogodowe i hydrologiczneTVN Meteo/IMGW

Co oznacza ostrzeżenie

Ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia mówi o "wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Alert drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podczas alertu pierwszego stopnia "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Autor: zupi,AD/map,jap / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo/IMGW

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze będą występować do sobotniego późnego wieczora na dużym obszarze Polski. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wiatr w porywach ma osiągać 70 kilometrów na godzinę, może padać grad.

Niebezpieczny wieczór. Ostrzeżenia IMGW w 11 województwach

Niebezpieczny wieczór. Ostrzeżenia IMGW w 11 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przed nami dni z gwałtowną pogodą. W niedzielę i poniedziałek podczas burz będzie obficie padać, a wiatr w porywach rozpędzi się nawet do 90 kilometrów na godzinę. Zrobi się gorąco, termometry na początku następnego tygodnia pokażą nawet 27 stopni Celsjusza.

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Już dziś Noc Muzeów, w ramach której możemy odwiedzić najciekawsze muzea w całym kraju. Niestety nie wszędzie pogoda będzie sprzyjała zwiedzaniu plenerowych wystaw i ekspozycji, a także podróżowaniu od muzeum do muzeum.

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Po długiej przerwie Polskę w sobotę nawiedzą opady deszczu - w niektórych regionach pierwsze od niemal miesiąca. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, mogą one nie wystarczyć, by "napoić" wysuszoną glebę i rośliny. Czy w prognozach widać dalszy deszcz?

Miejscami nie padało od 28 dni. Czy sobota przerwie złą passę?

Miejscami nie padało od 28 dni. Czy sobota przerwie złą passę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy, która w czwartek przetoczyła się nad Houston w Teksasie. Jak podały lokalne władze, przyczyniła się ona do śmierci co najmniej siedmiu osób. Silny wiatr zdewastował infrastrukturę energetyczną, a naprawa szkód może potrwać całe tygodnie.

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN

Pogoda na dziś. W sobotę 18.05 na przeważającym obszarze Polski pojawią się opady deszczu i burze. Temperatura osiągnie od 21 do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 18.05. Zagrzmi w wielu miejscach

Pogoda na dziś - sobota 18.05. Zagrzmi w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Strażacy ugasili pożar lasu w powiecie hajnowskim (Podlaskie), który objął prawie 10 hektarów. W akcji brał udział policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jak poinformowała straż pożarna, spłonął jeden z wozów, nikomu nic się nie stało. Pożar został opanowany około godziny 17, a po godzinie 22 poinformowano o zakończeniu działań strażaków.

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Na Placu Na Stawach w Krakowie silny wiatr powalił w piątek kilka drzew. Uszkodzone zostały trzy samochody.

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

W indyjskim Mumbaju billboard większy niż powierzchnia basenu olimpijskiego kilka dni temu runął na budynki, przygniótł ludzi. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęło 16 osób - podały w czwartek lokalne władze.

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

Tegoroczny maj przyniósł nam ciepło, ale i wyjątkowo skąpe opady. W niektórych częściach kraju od tygodni nie padał większy deszcz, a wilgotność gleby jest niebezpiecznie niska. Czy druga połowa maja przyniesie ulgę ściółce i roślinom? By odpowiedzieć na to pytanie, synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze przewidywania modeli meteorologicznych.

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr