Irma niesie zniszczenie i śmierć. Co najmniej 14 zabitych

Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)
Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)
Koninklijke Marine
Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)Koninklijke Marine

Jeśli Irma dotrze na Florydę jako potężny huragan - a takie są obecnie prognozy - będzie to pierwszy taki przypadek od 12 lat. Z terenów, przez które już przeszedł kataklizm, płyną doniesienia o olbrzymich zniszczeniach i kolejnych ofiarach śmiertelnych. Łącznie mówi się o co najmniej 14 zabitych.

Miami to wielkie miasto, trzecie w Stanach Zjednoczonych pod względem wysokości budynków - mówił w TVN24 amerykański korespondent stacji Marcin Wrona.

"Tego nie wytrzyma żaden budynek"

Marcin Wrona zauważył, że jeśli - na co wskazują prognozy - Irma uderzy we Florydę z mocą huraganu czwartej lub piątej, prędkość wiatru na ostatnich piętrach wieżowców może osiągnąć 320 km na godzinę. - Tego nie wytrzyma żaden budynek - podkreślił. To może oznaczać - dodał - konieczność szybkiej ewakuacji nawet sześciu milionów ludzi.

W piątek przed południem Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceaniczna (NOAA) poinformowała, że siła huraganu osłabła z najwyższej, piątej kategorii do kategorii czwartej. Prognozuje się, że może osłabnąć nawet do drugiej kategorii, gdy dotrze nad Florydę.

Poprzednia była Wilma

Kiedy 24 października 2005 roku Wilma uderzała we Florydę kilka tygodni po niszczycielskiej Katrinie, miała kategorię 3. Irma miała kategorię piątą na skali Saffira-Simpsona, a następnie osłabła do kategorii czwartej.

Od 2005 roku liczba mieszkańców Florydy wzrosła o ponad trzy miliony. To oznacza, że bardzo wielu przebywających dziś na tym terenie ludzi może nie zdawać sobie sprawy, jak wielkie jest to zagrożenie i nie wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Według szacunków amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Irma, zwana "monstrum" ze względu na swoją siłę, dotrze nad Florydę najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano.

Huragan zmierzał w czwartek wieczorem naszego czasu w kierunku wysp Turks i Caicos oraz Wysp Bahama.

"Nie siedźcie i nie czekajcie"

Mieszkańcy Florydy przygotowują się na nadejście huraganu. Gubernator tego stanu wezwał obywateli do ewakuacji. - Możemy odbudować wasze domy, ale nie wasze życie - powiedział dosadnie gubernator Rick Scott.

Prognoza przemieszczania się Irmy (NOAA, OpenStreetMap)NOAA, OpenStreetMap

- Jesteśmy w trakcie przygotowań na nadejście huraganu, choć na razie ciężko jednoznacznie określić, gdzie dokładnie uderzy. Kluczowe jest to, by mieszkańcy Florydy nie spuszczali z oka komunikatów - ostrzegał jeszcze we wtorek gubernator. Irma zalicza się do grona pięciu najpotężniejszych huraganów w ciągu ostatnich 80 lat i zarazem najpotężniejszą burzą na Atlantyku, która została kiedykolwiek odnotowana poza granicami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej.

- Nie siedźcie i nie czekajcie - zalecił gubernator.

- Z miejsca rozpocznijcie przygotowania - dodał. Podkreślił, że ogłosił stan zagrożenia we wszystkich 67 hrabstwach Florydy, by skoordynować działania poszczególnych oddziałów zarządzania kryzysowego i upewnić się, że lokalne władze dysponują niezbędnymi zasobami, które umożliwią im pomoc mieszkańcom.

Gubernator informował, że zwrócił się do Donalda Trumpa o ogłoszenie stanu wyjątkowego dla całej Florydy jeszcze przed nadejściem huraganu. Prezydent przychylił się do tej prośby, co usprawni dystrybucję środków niezbędnych do zmierzenia się z Irmą.

Niebezpieczeństwo na horyzoncie

Mieszkańcy Florydy nie ukrywają, że są przerażeni. Niektórzy postanowili zabezpieczyć domy i wznieść barykady z worków z piaskiem, inni zdecydowali się wyjechać.

- Moja żona opuści Keys jeszcze dziś - stwierdził Martin Senterfitt, dyrektor ds. reagowania kryzysowego hrabstwa Monroe. - Prędzej pójdzie do dentysty niż żeby miała stać w korku. Im szybciej ludzie opuszczą zagrożony teren, tym lepiej - zapewnił. - Jeżeli którakolwiek z burz mogła kiedykolwiek zagrozić mieszkańcom Keys, to właśnie ta - dodał.

Wielu osobom to właśnie Harvey i następujące po nim powodzie uprzytomniło skalę zagrożenia.

- Przez cały dzień skupuję butelki z wodą - powiedziała Alexandra Nimmons, która postanowiła potraktować nadciągający huragan z najwyższą powagą po tym, jak zobaczyła zniszczenia dokonane w Teksasie. - Zachomikowałam herbatniki i słoiki z salsą, to na pewno jeszcze mi się przyda - dodał.

Puste półki

W sklepach już zaczyna brakować niezbędnego zaopatrzenia. Mieszkańcy zagrożonych regionów mają problemy z zapewnieniem sobie niezbędnego prowiantu.

- Minionej nocy poszłam do Wal-Mart. Wody nie było. Pobiegłam do Target. Wody nie było. Teraz jestem tu i wody jak nie było, tak nie ma - poskarżyła się Annisa Ali, która zdecydowała się przeczekać huragan w domu.

Poza artykułami pierwszej potrzeby, w sklepach zaczyna też brakować materiałów budowlanych. Mieszkańcy Florydy, aby zabezpieczyć swoje domy na potęgę skupują gwoździe i deski, którymi chcą osłonić okna, by nie wybił ich wiatr.

- Wrócę jutro z samego rana, jeszcze przed otwarciem - zapowiedział James Foote, który szukał materiałów, dzięki którym mógłby osłonić okna. - Zdarzyło mi się czekać tu po biletu na koncert. Tym razem sprawa jest większego kalibru - przyznał.

Co najmniej 14 ofiar

Wcześniej huragan przeszedł nad Karaibami, zbierając śmiertelne żniwo. Według danych z piątkowego poranka polskiego czasu, łączną liczbę dotychczasowych ofiar śmiertelnych szacuje się na co najmniej 14.

Wiadomo o kilku zabitych na wyspie St. Martin/Sint Maarten. Początkowo mówiono o ośmiu ofiarach we francuskiej części wyspy, potem sprostowano, że są to cztery osoby. Jednocześnie rząd holenderski w czwartek wieczorem podał, że w holenderskiej części wyspy śmierć poniosła co najmniej jedna osoba.

Te dane mogą się jednak zmieniać, bo wciąż nie przeszukano dużej części zdewastowanego przez żywioł terenu.

W Portoryko śmierć poniosły trzy osoby - podał w czwartek gubernator Ricard Rossello. Jedna z ofiar to 79-letnia, przykuta do łóżka kobieta, która zginęła w czasie transportu do schronu. Pozostałe dwie osoby to kobieta porażona prądem we własnym domu i mężczyzna, który zginął w wypadku samochodowym spowodowanym przez burzę.

Jedna osoba zginęła na Barbudzie - podał premier Gaston Browne, informując, że cała wyspa została "obrócona w gruzy". Mówi się także o jednej zabitej osobie na karaibskiej wyspie Anguilla w archipelagu Wysp Nawietrznych, terytorium zależnym Wielkiej Brytanii.

Na atak Irmy przygotowuje się Kuba. Nadejście huraganu jest tam spodziewane w nocy z czwartku na piątek. Ze szczególnie zagrożonej północnej części wyspy ewakuuje się tysiące turystów. Cudzoziemcy są rozlokowywani w hotelach w innych rejonach Kuby, a Kubańczyków odsyła się do domów.

Huragan Irma zbliża się do KaraibówNOAA

Wcześniej zaatakował zabójczy Harvey

Huragan Irma będzie drugą potężną burzą, która dotknie Stany Zjednoczone i ich terytoria w ciągu ostatnich kilku tygodni. Mieszkańcy Teksasu i Luizjany wciąż nie otrząsnęli się po huraganie Harvey. Liczba osób, które straciły życie wskutek huraganu i jego następstw, wzrosła w ostatnich dniach do 43.

Co najmniej 560 tysięcy rodzin, które straciły swoje domy, zwróciło się do władz federalnych o pomoc w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych - poinformował w poniedziałek John Long z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Long podkreślił, że obecnie najpilniejszym zadaniem jest zapewnienie zakwaterowania ludziom, którzy nadal przebywają w dużych, prowizorycznych schroniskach.

Autor: ao/ja,rzw, sj/ja,AP / Źródło: ENEX,REUTERS,PAP,TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters