Informacje

 • Orkan musnął Polskę. Kilkadziesiąt interwencji strażaków

  29-10-2013 08:07

  Aktualne warunki w Polsce

  Orkan przeniósł się nad Skandynawię, na polskim Wybrzeżu jest spokojnie

  Fot. Eumetsat / Film: TVN24

  Spokój na Wybrzeżu i słabnący wiatr - tak wygląda sytuacja na północy kraju po nocnym przejściu orkanu. Osiągające prędkość 80 km/h porywy wiatru nie wywołały poważnych szkód. W województwach pomorskim i lubuskim od poniedziałkowego wieczoru strażacy odnotowali łącznie kilkadziesiąt interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew i połamanych gałęzi. Opóźnione są niektóre rejsy promów z Gdyni do Szwecji.

  - Najgorsze już za nami. Ten sztorm przeszedł na północny wschód, w tej chwili jest nad środkowym Bałtykiem - poinformował po godz. 7.00 synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. - To już jest sztorm, to nie jest huragan - dodał, przypominając, że w poniedziałek żywioł stanowił odpowiednik huraganu pierwszego, a przez moment nawet drugiego stopnia.

  Chociaż w zachodniej Europie orkan był bardzo groźny, Polska uniknęła tak silnego uderzenia. Na Wybrzeżu w rejonie Łeby porywy wiatru osiągały około 80 km/h. W głębi kraju wiało słabiej

  Usuwali powalone drzewa z jezdni

  W województwie pomorskim, które znalazło się w strefie najsilniejszego wiatru w naszym kraju, nie było większych utrudnień związanych z wichurą.

  - Do północy interweniowaliśmy 20 razy, były to głównie drzew powalone na jezdnie. W nocy strażacy mieli trzy zdarzenia, najpoważniejszym było przewrócone drzewo na cmentarzu w Pucku. Nikomu nic się nie stało - poinformował TVN24 dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji ratownictwa.

  Niektóre promy z opóźnieniami

   

  - Na całym Wybrzeżu województwa pomorskiego sytuacja jest jak najbardziej pod kontrolą. Wiatr wieje nie silniej niż 6 w skali Beauforta - mówił o sytuacji na morzu reporter TVN24 Maciej Cnota.

  Jak dodał, jedynie na południowym Bałtyku są niewielkie problemy z kursami promów z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony. Jeden wieczorny i jeden poranny rejs odnotowały kilkugodzinne opóźnienia. Przez silną wichurę szalejącą w Europie Północnej rano odwołano lot z gdańskiego lotniska do Kopenhagi.

  Wiatr łamał gałęzie

  W poniedziałek wieczorem, między 19.00 a 20.00, straż pożarna odnotowała około 30 interwencji na terenie woj. lubuskiego związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Głównie były to połamane drzewa, gałęzie lub konary. Drzewa nie blokowały dróg, nie było tez zgłoszeń o osobach poszkodowanych poszkodowanych.

  Polska na obrzeżach niżu

  Głęboki układ niżowy i związany z nim orkan, nazywany przez Brytyjczyków Św. Judą, przez Niemców Christianem, a Szwedów Simone, powstał na obrzeżach innego potężnego układu niżowego o imieniu Burkhard. W poniedziałek przemieszczał się znad Walii w kierunku Szwecji, aż dotarł do Bałtyku.

  - To są układy, których rozciągłość wynosi kilka tysięcy kilometrów. I my jesteśmy na obrzeżach właśnie tych układów niżowych - mówiła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, wyjaśniając, dlaczego w Polsce wiatr był znacznie słabszy niż w innych krajach północnej Europy.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Domena huraganów.
  Domena tłumaczyła nam co było domeną huraganów.
  ~mark /2013-10-29 11:06
 • Co taklujecie na zatoce?
  Da rade polatac na 5.0m na wind?
  ~windsurferI /2013-10-29 06:46
 • Huragan
  dziś wylądowałem w Kopenhadze. To było naprawdę straszne a latam prawie co tydzień boeinga 737 300 rzucało bardzo mocno. W Kopenhadze na lotnisku kompletny chaos. Tysiące ludzi próbuje się wydostać z lotniska. Stałęm do taxi 3 godz. Autobusy pociągi itp nie chodzą… dramat. Brak info o bagażu… walizkę znalazłem przypadkowo. Władze lotniska jedyne co zrobiły rozdawanie wody ...
  ~Bart /2013-10-29 00:10
 • Dania, Lemming
  W Danii, w Lemming 138km/h. Pół godziny temu zaczeło się pomału uspokajać
  ~mietek /2013-10-28 22:38
 • kielce
  w kielcach cicho bezwietrznie.
  ~wiatr /2013-10-28 22:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Skąd tak zimno wiosną? Płacimy haracz za ciepłą zimę. Przypominam, że grudzień i...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...