Informacje

 • Pogoda na 16 dni: tydzień zimy, potem ocieplenie

  20-01-2013 17:52

  Dodatnie temperatury już w końcu stycznia

  Pogoda na 16 dni: ocieplenie za tydzień

  Przed nami jeszcze tydzień mroźnej i śnieżnej zimy - wynika z prognozy pogody na 16 dni. W końcówce stycznia czeka nas przełom: temperatury "wskoczą na plus". Początek lutego to zdecydowane ocieplenie i odwilż.

  Przez najbliższe dni w Polsce będzie dominował wpływ niżu Gong z centrum nad Włochami. Południe i centrum kraju znajdą się w strefie frontu atmosferycznego. Nad północne regiony natomiast będzie sięgał skraj wyżu Camelia znad Skandynawii.

  Tydzień z mrozem i śniegiem

  Takie warunki sprawią, że w ostatnim pełnym tygodniu stycznia utrzyma się mroźna i śnieżna zima. Przybędzie śniegu - głównie na południu i w centrum kraju. Będzie też dość zimno, zwłaszcza w północno-wschodnich regionach, które znajdą się w zasięgu mroźnego arktycznego powietrza. W najcieplejszych godzinach dnia termometry pokażą tam -10 i -11 st. C, a w środę 23 stycznia nawet -13 st. C.

  W południowej Polsce za sprawą polarno-morskich mas powietrza będzie nieco cieplej, ale utrzyma się lekki mróz. Poza poniedziałkiem 21 stycznia, kiedy najcieplejsze regiony odnotują nawet 0 st. C, temperatury będą tam wynosić od -6 do -4 st. C.

  Ocieplenie od 27 stycznia

  Ostatnia niedziela stycznia będzie przełomem - wtedy rozpocznie się wyraźne ocieplenie. W najchłodniejszych regionach mróz utrzyma się jeszcze przez większość tygodnia, ale będzie coraz mniejszy: od -6 st. C w niedzielę do -3 st. C ostatniego dnia stycznia. Najcieplejsze części kraju odnotują w tych dniach od jednego do 3 st. C.

  Od początku lutego ocieplenie jeszcze trochę przyspieszy. W pierwszych dniach miesiąca najniższe temperatury w kraju wyniosą 0-1 st. C., a najwyższe 5-6 st. C. Nieco chłodniejszy ma być wtorek 5 lutego: termometry pokażą wtedy od -1 do 4 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich tygodniach trudno odnaleźć w polskiej pogodzie stabilność. Synoptyk ...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze tuż przed końcem miesiąca do Polski napłynie upalne powietrze z Afryki. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii i związanego z nim fron...