Informacje

 • "Prawdziwa wiosna" już niedługo.
  Kwiecień będzie cieplejszy niż zwykle

  20-03-2017 08:26

  Synoptyk TVN Meteo o najnowszych prognozach

  Kiedy przyjdzie wiosna?

  Shutterstock, NOAA

  W poniedziałek rozpoczęła się astronomiczna wiosna, jednak na tę termiczną będziemy musieli jeszcze poczekać. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek zapewnia, że "prawdziwa wiosna" przyjdzie do Polski już niedługo.

  20 marca był pierwszy dzień wiosny astronomicznej, a 21 marca rozpoczyna się wiosna kalendarzowa. Jednak już od 1 marca trwa wiosna meteorologiczna. Wyróżniamy jeszcze termiczne i fenologiczne (związane z kwitnieniem roślin) pory roku.

  Jak zauważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, prawdziwa wiosna nadejdzie dopiero pod koniec marca, na przełomie marca i kwietnia.

  - Jesteśmy w typowym przedwiośniu, temperatura średnia dobowa na obszarze Polski waha się między 0 a 5 stopni. Ta termiczna wiosna, czyli ta najbardziej przez nas odczuwalna, ma pojawić się na początku kwietnia - mówiła w poniedziałek rano Unton-Pyziołek.

  Jeszcze jest chłodno, ale...

  Obecnie pogodą w Polsce rządzą niże. - Polska znajduje się w chłodnych masach powietrza - stwierdziła w poniedziałkowy poranek synoptyk.

  - Nad Polską w tej chwili jest front, związany z niżem znad Morza Norweskiego, stąd opady deszczu na zachodzie i tam 10 stopni, natomiast na wschodzie opady śniegu, mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem i temperatura w tej chwili to około 0-1 stopnia - dodaje Unton-Pyziołek.

  ... już niedługo będzie ciepło

  Choć wartości na termometrach może na to nie wskazują, niebawem będzie coraz cieplej. Już od czwartku w Polsce temperatura będzie coraz wyższa i coraz bardziej wiosenna.

  - Od czwartku ma być coraz więcej słońca i powoli wielki klin ciepła będzie się wciskał od południa do Polski - mówi synoptyk TVN Meteo. - Jest szansa, że w czwartek temperatura na południu wzrośnie do około 15-16 stopni. W piątek na Podkarpaciu, w Małopolsce niewykluczone, że pojawi się nawet 18 stopni - dodaje.

  Wysokie temperatury w kwietniu

  Według najnowszej prognozy Amerykańskiej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) kwiecień ma być ciepły. Jak mówi Unton-Pyziołek, temperatura średnia miesięczna ma być o około 1-2 stopnie wyższa od normy.

  Ciepło zacznie się robić już pod koniec marca, a na początku kwietnia termometry będą wskazywać około 20 stopni Celsjusza.

  - Jest szansa, że ta wysoka temperatura, która będzie na początku kwietnia, będzie dosyć często pojawiać się w tym miesiącu i że rzeczywiście po tym męczącym styczniu, lutym i marcu, poczujemy się dużo lepiej - mówi synoptyk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich tygodniach trudno odnaleźć w polskiej pogodzie stabilność. Synoptyk ...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze tuż przed końcem miesiąca do Polski napłynie upalne powietrze z Afryki. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii i związanego z nim fron...