Opady śniegu i silny wiatr

Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątek

W dużej części kraju warunki pogodowe są trudne. W wielu miejscach pada śnieg i wieje silny wiatr. IMGW wydał alerty w związku z tymi zjawiskami.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują na linii brzegowej. W pozostałych regionach alerty mają pierwszy stopień.

Silny wiatr

W zachodniej części strefy brzegowej alert drugiego stopnia obowiązuje do piątku do godz. 9. W tym czasie powieje tam północno-zachodni wiatr o sile 5 do 7, wzrastający wieczorem na 7 do 8, w porywach do 9 stopni w skali Beauforta.

We wschodniej części strefy brzegowej ostrzeżenie drugiego stopnia jest ważne do piątku do godz. 10. Synoptycy prognozują, że wiatr z zachodu i północnego zachodu powieje z siłą 5 do 7, wieczorem wzrastający na 6 do 7, w porywach 8 stopni w skali Beauforta.

W woj. zachodniopomorskim ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 9. W tym czasie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z północnego-zachodu o średniej prędkości od 35 do 50 km/h, z porywami do 80 km/h, nad morzem - do 90 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią wieczorem i w nocy.

W woj. pomorskim alert obowiązuje do piątku do godz. 12. W tym czasie wiatr powieje ze średnią prędkością od 35 do 55 km/h, z porywami do 80 km/h, nad morzem do 90 km/h, z północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy i będą przemieszczać się od granic zachodnich województwa w kierunku wschodnim.

W województwie lubelskim alerty są ważne do piątku do godz. 10. Synoptycy IMGW prognozują wiatr o prędkości od 25 do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z kierunków północnych.

W woj. dolnośląskim ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 10. W tym czasie silny wiatr z zachodu i północnego zachodu powieje z prędkością 35-45 km/h, z porywami do 90 km/h. Nad ranem mogą także wystąpić porywy do 100 km/h.

W woj. opolskim alert jest ważny do piątku do godz. 11. Wiatr z zachodu i północnego zachodu powieje ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h, z porywami do 90 km/h. Nad ranem mogą one także osiągać prędkość 100 km/h.

W województwach świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim alerty są ważne do piątku do godz. 11. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z zachodu i północnego zachodu o średniej prędkości od 40 do 50 km/h, z porywami do 90 km/h.

Intensywne opady śniegu

Na południu kraju synoptycy zapowiadają śnieżyce. Ostrzeżenia mają pierwszy oraz drugi stopień i obowiązują do piątku.

W województwie śląskim na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego alert drugiego stopnia obowiązuje do piątku do godz. 18. W tym czasie prognozuje się opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Synoptycy IMGW zapowiadają, że od godz. 18 do czwartku do godz. 18 spadnie od 15 do 25 cm śniegu (lokalnie do 30 cm). Od czwartku od godz. 18 do piątku do godz. 18 pokrywa śnieżna będzie miała grubość od 20 do 25 cm, lokalnie do 35 cm. Największa intensywność opadów przewidywana jest w nocy z czwartku na piątek.

W województwie małopolskim (w subregionie południowym) ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do piątku do godz. 20. Na Podhalu spodziewamy się opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od godz. 20 do czwartku do godz. 20 to 15-25 cm. Od czwartku od godz. 20 do piątku do godz. 20 może spaść od 15 do 25 cm białego puchu. Największa intensywność opadów przewidywana jest w nocy z czwartku na piątek.

Na obszarze Bieszczad i Beskidu Niskiego również wydano pomarańczowy alert. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od godz. 9 1.12.2016 do godz. 9 2.12.2016 wyniesie w rejonach podgórskich i w górach od 15 cm do 25 cm, lokalnie do 30 cm. Największa intensywność opadów spodziewana jest w nocy z 1 na drugiego stycznia. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od godz. 9 2.12.2016 do godz. 19 2.12.2016 wyniesie w rejonach podgórskich i w górach do 10 cm.

W województwie dolnośląskim w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do piątku do godz. 9 obowiązuje alert pierwszego stopnia. W tym czasie wystąpią tam opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Synoptycy IMGW spodziewają się, że przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 15 do 25 cm, lokalnie na obszarze powyżej 800 m n.p.m. - do 45 cm.

Alerty meteorologiczneIMGW/TVN Meteo

Ostrzeżenia hydrologiczne

IMGW wydał także alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Obowiązują w trzech województwach.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego na Wybrzeżu zachodnim i wschodnim oraz na ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego alerty obowiązuje do soboty do godz. 9. W związku z przewidywanym silnym wiatrem z sektora północnego na wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Spodziewany jest także wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych w ujściowym odcinku Odry, oraz powyżej stanów ostrzegawczych na Zalewie Szczecińskim.

Na obszarze woj. dolnośląskiego w zlewniach lewostronnych dopływów Odry ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 13. Występujące i prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody, szczególnie w zlewniach rzek podgórskich i górskich położonych do wysokości 800 m n.p.m. Lokalnie możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych, zwłaszcza w zlewniach Kwisy, Bobru i Kaczawy. Lokalnie w zlewni Nysy Łużyckiej, szczególnie Witka, możliwe gwałtowne wzrosty stanów wody (do ok. 100 cm).

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczneIMGW/TVN Meteo

Co oznaczają ostrzeżenia?

Alert drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności".

Alert pierwszego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".

Autor: zupi/aw, agr,AP/rp / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: IMGW/TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne przed burzami. W piątek w zachodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia, które w mocy pozostaną do godzin wieczornych. Niebezpieczne zjawiska przyniesie także weekend oraz początek nadchodzącego tygodnia.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami. Tu pogoda może być niebezpieczna

Ostrzeżenia IMGW przed burzami. Tu pogoda może być niebezpieczna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda w Polsce ulegnie pogorszeniu. Słoneczne dotychczas niebo zaczną przysłaniać chmury, a miejscami spodziewane są opady deszczu i burze. W przyszłym tygodniu czeka nas także spadek temperatury. Lokalnie na termometrach zobaczymy zaledwie 12 stopni Celsjusza.

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Pogoda na dziś. Piątek 03.05 przyniesie zmiany. W niektórych regionach kraju mocno się zachmurzy, spadnie deszcz i zagrzmi. Nadal będzie bardzo ciepło. Temperatura w centrum Polski dojdzie nawet do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 03.05. Deszcz i burze w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 03.05. Deszcz i burze w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Jeszcze tylko w piątek narciarze będą mogli jeździć za szczytu Kasprowego Wierchu do Kotła Gąsienicowego w Tatarach - informują Polskie Koleje Linowe. Wyciąg miał być czynny do niedzieli, ale z powodu pogody śniegu nie uda się utrzymać na trasie.

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Źródło:
PAP

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com/

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP