Informacje

 • W Polsce jak w Narnii. Śnieg będzie nam towarzyszył jeszcze przez dłuższą chwilę

  16-01-2016 15:24

  Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Bajkowy zimowy krajobraz

  Shutterstock

  Polska pod śniegiem, miejscami pejzaże jak z bajki, i tak pozostać ma przez co najmniej tydzień. Przed nami prawdziwie styczniowa pogoda - śnieg, słońce i mróz.

  W piątek 15 stycznia pierwsze sygnały o śnieżycach przyszły z południa. Najpierw sypnęło w Karpatach i Sudetach, później strefa opadów śniegu objęła cały Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Śnieg wędrował dalej na północ, w głąb kraju. W Warszawie zaczął sypać około godz. 14, a przestał przed 4 rano w sobotę. Stolicę zasypało! Tylko północ kraju nie doświadczyła śnieżyc.

  Na ulicach większych miast, gdzie sypnęło, w piątkowy wieczór w ulicznej brei utworzyły się korki, a po chodnikach trudno było przejść. Ale wystarczyło skręcić w bok, wejść w jakiś zaułek, czy na zadrzewione podwórko, by dojrzeć urok zimy. Śpiące pod śniegiem drzewa w świetle latarni wyglądały magicznie, jak w "Opowieściach z Narni". Uroczo zrobiło się w zakątkach Warszawy, Lublina, Krakowa. W sobotni poranek okazało się, że pokrywa śnieżna jest imponująca, w Warszawie leży 12 cm śniegu, w Lublinie 8 cm, w Krakowie 2 cm. Białego puchu sporo jest również na północy, co jest efektem wcześniejszych opadów. W Białymstoku leży 12 cm, w Suwałkach i Elblągu 11 cm, w Chojnicach 10 cm, a w Koszalinie 3 cm.

  Podręcznikowa sytuacja baryczna

  Prawdziwa zima to wynik podręcznikowej wręcz sytuacji barycznej. Na południowy zachód od Wysp Brytyjskich ulokowało się centrum wyżu Benno, a nad Finlandią oraz zachodnią Ukrainą centra niżów: Danielli i Emmy. Układy te zbudowały porządną autostradę dla zimnych i umiarkowanie wilgotnych mas powietrza arktycznego, które w nieskrępowany sposób mogą przybywać do środkowej Europy z dalekiej Północy. W świetle dzisiejszych analiz oraz wyliczeń modeli, codziennie mają pojawiać się opady śniegu o natężeniu słabym, lokalnie umiarkowanym, przede wszystkim na południu i wschodzie kraju. W ciągu doby może spadać do 1-2 cm. W górach będzie pięknie, ale i trochę niebezpiecznie, bo wraz ze świeżymi opadami śniegu wzrasta zagrożenie lawinowe. W Tatrach w tej chwili obowiązuje 2 stopień zagrożenia (umiarkowane), natomiast w Karkonoszach stopień pierwszy (niskie).

  Idzie tęgi mróz

  Będzie mroźno. W ciągu dnia temperatura maksymalna w nadchodzącym tygodniu ma wahać się na wschodzie między -5, -10 st. C, w centrum kraju między -2, a -6 st. C, a na zachodzie między 1, a -4 st. C. Porządnie zimne maja być noce i ranki, bo na wschodzie temperatura spadać ma do -10, -18 st. C, a możliwe że nawet do -20 st. C. Na zachodzie mróz nocą lżejszy, termometry wskażą -4, -8 st. C.

  W sobotę 23 stycznia od zachodu do Polski może wejść odwilż z deszczem i wyższą temperaturą, ale na razie za oknami redakcji Meteo rosną piękne choiny, całe pod śniegiem, jak w dziecięcej piosence "stała pod śniegiem panna zielona, nikt prócz zająca nie kochał jej..."

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • bajecznie
  jest pieknie bialo magicznie i inwigilacyjnie
  ~zaba /2016-01-17 16:04
 • zzz
  w debica tez słabo ze sniegiem
  ~prze k /2016-01-17 14:51
 • Śnieg
  co ze śniegiem w pile w wielkopolsce bo wgl go nie iwdze
  ~Adam /2016-01-16 16:31
 • A zimy...
  w Trójmieście nie ma. Szkoda :( Nie ma sprawiedliwości.
  ~aeb /2016-01-16 16:03
 • meteopata
  Polska tak odzwyczaiła się od śniegu, że wystarczy, że "dłuższą chwilę" poprószy a już paraliż na drogach i ogólnonarodowa tragedia.
  santoszust /2016-01-16 16:02

Raporty specjalne

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Temperatura nad ranem miejscami spada do 5 st. C. Za dnia dobije do 20 st. C. To...

Tomasz Wasilewski

alt

Upalny ostatni weekend sierpnia to prawdopodobnie wcale nie ostatni gorący weeke...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia....