Informacje

 • 50 lawin błotnych jednocześnie. Wielu zabitych i zaginionych

  20-04-2017 09:03

  Wszystko przez bardzo intensywne opady

  W Kolumbii trwa szukanie zaginionych osób

  Fot.: PAP/EPA, film: Reuters TV

  W Kolumbii po obfitych opadach wystąpiła seria lawin błotnych. Zjawiska zniszczyły wiele budynków i doprowadziły do śmierci co najmniej 17 osób. Trwa poszukiwanie zaginionych.

  W środę rano w miejscowości Manizales w środkowej Kolumbii osunęła się ziemia. Zginęło co najmniej 17 osób zginęło, 23 zostały ranne, a 9 jest nadal poszukiwanych. Osuwisko uszkodziło 57 budynków, z których wiele było położonych na stromych zboczach gór.

  Lawiny zeszły nad ranem, kiedy wielu mieszkańców Manizales, miasta liczącego 400 tys. ludności, pogrążonych było we śnie.

  Miesiąc opadów w 5 godzin

  Miasto, położone w górzystym rejonie znanym z plantacji krzewów kawowych, otrzymało w ciągu pięciu godzin równowartość miesięcznych opadów. Z otaczających miejscowość wzgórz zeszło prawie równocześnie ok. 50 lawin niszcząc domy i blokując drogi.

  Pomoc i poszukiwanie zaginionych

  Ratownicy przekopywali się przez grube zwały błota i skał poszukując zaginionych osób. Carlos Ivan Marquez, szef krajowej jednostki ds. zarządzania kryzysowego poinformował, że władze głównie skupiają się teraz na odnalezieniu zaginionych osób.

  - Pomoc humanitarna jest zagwarantowana, a naprawa budynków będzie jednym z głównych celów - powiedział Marquez. Jak dodał, pomiędzy rodzinami rozdysponowanych zostanie 500 zestawów najpotrzebniejszych rzeczy, w tym jedzenia. Poszkodowani otrzymają też pomoc finansową.

  Największe zniszczenia

  Jose Octavio Cardona, burmistrz Manizales, poinformował, że osuwiska spowodowały najwięcej zniszczeń w rejonach: Aranjuez, Persa, Sierra Morena, Gonzalez i Granjas Y Viviendas.

  Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos próbował dotrzeć do rejonu katastrofy helikopterem, ale został zmuszony do lądowania w odległym o 200 km mieście Medellin.

  Dwa tygodnie temu podobne lawiny błotne zabiły ponad 300 osób w mieście Mocoa, położonym na południu kraju.

  Kilka dni temu także w Ekwadorze osunęła się ziemia. Zobacz dramatyczne nagranie:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze, które od wielu dni płynie do Polski, jeszcze trochę będzie nam ...

Wojciech Raczyński

alt

Do Polski będzie napływać ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Dominować...