Bilans Juno okrzykiwanej "śnieżnym końcem świata": 2 ofiary śmiertelne, 90 cm śniegu

Śnieżyce w obiektywie satelity

Nie Nowy Jork, a stan Massachusetts został najbardziej poszkodowany w wyniku burzy śnieżnej Juno, która szaleje nad USA. Miejscami zarejestrowano tam rekordowy opad śniegu (około 90 cm). Problemem stał się również silny wiatr i potężne fale, które zmusiły część mieszkańców do ewakuacji. Niestety nie obyło się też bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób.

- Kiedy się obudziłem. spodziewałem się końca świata. Wyszedłem na zewnątrz i nic się nie działo. Tu miała być jakaś burza śnieżna? - przyznał w rozmowie z reporterem CNN jeden z mieszkańców Nowego Jorku. - Tyla hałasu o nic - stwierdził inny. I dodał przy tym, że "z perspektywy czasu to było przesadą".

Apogeum śnieżyc miało nastąpić w nocy z poniedziałku na wtorek, dlatego we wtorek nowojorczycy pozostali w swoich domach. - Dostawałam od znajomych zdjęcia pustych wagonów metra – relacjonowała Gina Amama, mieszkanka Nowego Jorku. - Po południu wiał większy wiatr i padał śnieg. Ale o północy było już spokojnie. Generalnie Nowy Jork był dzisiaj sparaliżowany - dodaje.

"Lepiej zapobiegać niż leczyć"

Rzeczywiście, od kilku dni amerykańska narodowa służba meteorologiczna National Weather Service wydawała mnóstwo ostrzeżeń. Meteorolodzy, którzy zazwyczaj są powściągliwi w głoszeniu teorii o nadchodzącej zagładzie ze strony pogody, tym razem nie szczędzili słów, by zadbać o bezpieczeństwo ludności.

To niestety nie wróży najlepiej w perspektywie dalszej współpracy społeczeństwa i ekspertów od pogody. Istnieje ryzyko, że jeśli pojawi się zagrożenie ze strony kolejnej śnieżycy, czy innego zjawiska pogodowego, mieszkańcy zlekceważą ostrzeżenia.

Z kolei władze podkreślają, że podjęte środki przynoszą teraz więcej korzyści. Można na przykład bez problemu i w znacznie szybszym tempie odśnieżać ulice. - Lepiej zapobiegać niż leczyć - powiedział podczas konferencji prasowej Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku. Przy czym zaznaczył, że "to będzie szybki powrót do normalności". Zakaz podróży po ulicach Nowego Jorku został zniesiony we wtorek.

Około 90 cm śniegu

Jaki więc kształtuje się dotychczasowy bilans zapowiadanego "końca świata"? W Nowym Jorku zanotowano od niecałych 25 cm śniegu na stacji pomiarowej w Central Parku do 75 cm na stacji pomiarowej w Long Island. Wcześniej, prognozy sugerowały, że w Nowym Jorku spadnie nawet 90 cm białego puchu.

Najgorsza sytuacja panuje w stanie Massachusetts. Najwyższą sumę opadu zarejestrowano w Lunenburgu. Spadło tam 90 cm śniegu. W Bostonie odnotowano nieco ponad 60 cm. Juno - jako rekordowa burza śnieżna - zapisze się w historii Worcester (Massachusetts), gdzie w ciągu jednego dnia (27.01) pojawiło się prawie 80 cm śniegu (ogółem 90 cm). W nocy z wtorku na środę władze stanu zakazały podróży samochodem. W środę rano po Bostonie można było przemieszczać się jedynie komunikacją miejską i metrem. Choć i tam spodziewano się sporych utrudnień. W stanie Massachusetts nadal kilkanaście tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu.

Ewakuacje i ofiary pogody

W rzeczywistości nie tylko śnieg jest największym zagrożeniem, ale również wiatr (w porywach do 80-120 km/h) i - w miejscowościach położonych wzdłuż Wschodniego Wybrzeża - lokalne powodzie. Wysokie fale najwięcej szkód wyrządziły w przybrzeżnych rejonach Marshfield, Sandwich i Scituate (Massachusetts). Woda zalała co najmniej 11 domów. Policja wezwała mieszkańców do ewakuacji. W rejonie Nowej Anglii pogoda nie prędko się poprawi. Prognozowane są kolejne opady śniegu.

Niestety nie obyło się bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób. Policja w Trumbull (Connecticut) poinformowała, że pewien 80-latek zasłabł podczas odśnieżania. Mężczyzna został natychmiast przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł. Ofiarą jest również nastolatek, który ślizgał się po ulicach przedmieść Nowego Jorku i uderzył w słup.

Zima w relacji mieszkanki Nowego Jorku
Zima w relacji mieszkanki Nowego Jorkutvn24

"Zwykła zima"

W poniedziałek wiele regionów Wschodniego Wybrzeża było sparaliżowanych. Tego dnia władze miasta apelowały do mieszkańców Nowego Jorku o nieopuszczanie domów. Większość zastosowała się do zaleceń. Wcześniej mieszkańcy Nowego Jorku zrobili zapasy, w razie gdyby śnieżyca była na tyle potężna, że uwięziłaby wiele osób w domach. Nowojorczycy przejęli się ostrzeżeniami, większość z nich pozostała w domach.

- Tu gdzie mieszkam, na Brooklynie, panuje taka zwykła zima - opowiada Amama, jedna z mieszkanek Nowego Jorku. - Drogi są czarne - dodaje z uśmiechem.

Śnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.com
Śnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.comŚnieżyca z perspektywy Statuy Wolności. Zdjęcie pochodzi z www.earthcam.comwww.earthcam.com

TUTAJ MOŻESZ OGLĄDAĆ OBRAZ Z KAMER Z NOWEGO JORKU

Po ulicach Bostonu chodzi Yeti
Po ulicach Bostonu chodzi Yeti (twitter.com/BostonYeti2015)Po ulicach Bostonu chodzi Yetitwitter.com/BostonYeti2015
Atak zimy w USA
Atak zimy w USAtvn24

Puste ulice, zamknięte szkoły

Najsilniejszy atak burzy śnieżnej na Wschodnim Wybrzeżu miał nadejść w nocy z poniedziałku na wtorek. Około północy czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce) śnieg jeszcze nie padał, ale wiał już bardzo silny, zwiastujący nadchodzącą śnieżycę wiatr. Oczekiwano, że w Nowym Jorku spadnie do wtorku rano nawet około 90 cm śniegu.

We wtorek wczesnym rankiem na Manhattanie padał lekki śnieg. Na skutek wprowadzenia zakazu ruchu samochodów, ulicami jeździły głównie pługi śnieżne. Zapanowała niezwykła cisza; oprócz zwykłego zgiełku ruchu ulicznego zabrakło też odgłosów przelatujących nad miastem samolotów - podawali korespondenci agencji AP z Nowego Jorku.

Ponad 7,7 tys. przylotów i odlotów z lotnisk na północnym wschodzie USA odwołano z powodu warunków pogodowych, a wiele z nich przełożono aż na środę.

Poprzedniego dnia lekcje w szkołach skończyły się wcześniej, a wiele firm pozwoliło swym pracownikom szybciej wrócić do domu. Nieczynne były siedziby rządowych organizacji, podobnie jak teatry na Broadwayu. O godz. 23 przestało działać nowojorskie metro, nie jeździły autobusy, pozamykano mosty ma Manhattanie.

Na Wall Street nowojorska giełda działała w poniedziałek bez zakłóceń; zapowiedziano, że tak samo będzie we wtorek.

Miasta na Wschodnim Wybrzeżu postawiły w stan gotowości pługi śnieżne i solarki; w całym regionie w gotowości były też służby Gwardii Narodowej.

Źródło: NOAA

Historyczny front śnieżny?

Państwowa Służba Meteorologiczna określiła w poniedziałek 26 stycznia zbliżający się śnieżny front burzowy - nazywany Juno - jako "historyczny" i przewidywała, że szczególnie narażony jest rejon metropolii nowojorskiej.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że "może to być największa burza śnieżna w historii tego miasta". Dodał, że spodziewane są potężne utrudnienia w komunikacji drogowej i lotniczej, i zalecił mieszkańcom Nowego Jorku powstrzymanie się od podróży samochodem.

- Musimy być przygotowani na coś gorszego niż widzieliśmy dotychczas - powiedział de Blasio. - Wszyscy, którzy nie muszą, nie powinni opuszczać domów od popołudnia w poniedziałek - dodał.

Najobfitsze dotąd opady śniegu w Nowym Jorku zanotowano podczas burzy śnieżnej 1 i 12 lutego 2006 roku. Spadło wtedy 68 cm śniegu. Tym razem w Nowym Jorku miało spaść do 90 cm śniegu.

Nowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycy
Nowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycyNowojorczycy szykują się na nadejście śnieżycyGina Amama
Puste pułki w sklepach
Puste pułki w sklepachPuste pułki w sklepachinstagram/gina amama
Mieszkańcy Nowego Jorku dostają ostrzeżenia w związku ze śnieżycąKontakt Meteo/Gina
Burze śnieżne oznaczone są na czerwono NOAA

Reporterzy 24 przesyłają na Kontakt 24 materiały foto i wideo przedstawiające aktualną sytuację pogodową w Nowym Jorku.

Burza śnieżna widoczna z satelity
Burza śnieżna widoczna z satelityNASA

Autor: mab,pw,AD/map,kt,mk / Źródło: PAP, Reuters TV, ENEX, weather.com, CNN

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozowanym silnym wiatrem i burzami ogłosiło alert dla części trzech województw. Służby ostrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta zapowiadają się bardzo ciepło. Temperatura będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie zabraknie słońca, niestety jest też duże ryzyko, że pojawią się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognoz wynika, że pojawią się też burze. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga na wiatr i burze! Alerty IMGW mają drugi stopień

Uwaga na wiatr i burze! Alerty IMGW mają drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W czwartek 28.03 na terenie całego kraju pojawią się opady deszczu. Wiatr chwilami mocno się rozpędzi i niewykluczone są burze. Na termometrach zobaczymy od 12 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W Niemczech pojawił się projekt ustawy, który ma zakazać hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Budzi on wiele kontrowersji wśród miłośników jamników. Petycja przeciwko ustawie, stworzona przez organizację kynologiczną, zebrała już ponad 15 tysięcy podpisów.

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Źródło:
CNN

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12

Struś uciekł z ogrodu zoologicznego w południowokoreańskim mieście Seongnam. Ptak, zanim został schwytany, biegał ponad godzinę po ruchliwych ulicach, powodując paraliż komunikacyjny.

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

Wody oceanu wyrzuciły na kalifornijską plażę galaretowate niebieskie stworzenia. Amerykańscy biolodzy tłumaczą, że są to dalecy kuzyni meduz. 

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Źródło:
abc7news.com

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni nietoperze mogą nas stosunkowo często odwiedzać w mieszkaniach. Jest to spowodowane ich wiosenną migracją, która przybierze na sile wraz z ociepleniem - poinformował doktor Andrzej Kepel, chiropterolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Źródło:
PAP

Góry ocieplają się znacznie szybciej niż niżej położone tereny. Odzwierciedlają to, co w przyszłości może się dziać w innych miejscach naszej planety. Zmiany klimatu zaburzają bioróżnorodność Alp - donosi międzynarodowy zespół naukowców.

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Źródło:
Global Change Biology, PAP