Informacje

 • Biżuteria z zanieczyszczeń
  i największy oczyszczacz na świecie

  11-01-2017 13:10

  Chińskie sposoby na smog

  Biżuteria z zanieczyszczeń <br />i największy oczyszczacz na świecie

  W Chinach smog to już problem narodowy

  Global Panorama (CC BY-SA 2.0)

  Instalacje do oczyszczania powietrza, przetwarzanie smogu na cegły albo pigment, kupowanie czystego powietrza w puszkach. To tylko niektóre z wynalazków obecnych w Chinach, w kraju, w którym smog jest problemem narodowym.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Przeprowadzone w 2015 roku badania w 366 chińskich miastach wykazały, że zanieczyszczenie powietrza przekraczało bezpieczny poziom we wszystkich 366. Oprócz fabryk i samochodów atmosferę zanieczyszczają tam węglowe piecyki. Chiny są bowiem państwem wydobywającym najwięcej węgla na świecie.

  Za granicę po świeże powietrze

  Jedna trzecia przekraczającej 1,3 miliarda populacji Chin regularnie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, które sprzyja zachorowaniu na nowotwory, astmę i choroby serca. Zamożni Chińczycy coraz częściej kupują domowe oczyszczacze powietrza albo z rodzinami jeżdżą "pooddychać" za granicę. Mogą też kupić czyste powietrze importowane w pojemnikach z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc Australii i Nowej Zelandii – porcja wystarczająca na 130 oddechów kosztuje około 18 dolarów.

  Dwa główne rodzaje pyłu zawieszonego tworzącego smog to PM2,5 o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra oraz PM10 (poniżej 10 mikrometrów). Dla mieszkańców Pekinu wzrost czy spadek poziomu PM2,5 jest równie typowym tematem konwersacji, co opady dla Brytyjczyków.

  Cegła ze smogu

  Performer Jianguo Xiongdi, znany jako Brother Nut, w roku 2015 przez sto dni chodził po ulicach stolicy Chin w pobliżu najbardziej znanych obiektów, prowadząc zasysający powietrze przemysłowy odkurzacz zasilany akumulatorami. Następnie 100 gramów uzyskanej szarej masy zmieszał z czerwoną glinką i uformował cegłę, mająca symbolizować problem zanieczyszczenia powietrza. Swój performance porównał do trudu Syzyfa, w nieskończoność wtaczającego kamień na górę.

  W Hongkongu pochodzący z Indii Anjirudh Sharma z przechwytywanej sadzy dieslowskich silników wytwarza natomiast czarny pigment, stosowany w sprayach i markerach.


  Pierścień z zanieczyszczeń

  Jeszcze bardziej praktyczny wymiar mają działania Holendra Daana Roosegaarde. Zaprojektowana przez niego i przewieziona do Pekinu Free Smog Tower to siedmiometrowej wysokości elektryczny oczyszczacz powietrza – największy na świecie. W ciągu godziny potrafi usunąć większość zanieczyszczeń z 30 tys. metrów sześciennych powietrza, pobierając 1400 watów (tyle co średni czajnik elektryczny). Do wychwytywania pyłu (zarówno PM2,5 jak i PM10) służy technologia jonizacji. Jak oceniają twórcy, powietrze w okolicy wieży staje się o 75 procent czystsze.

  Zebrane zanieczyszczenia są zgniatane pod wysokim ciśnieniem przez ok. 30 minut w formie sześcianu, po czym otaczane przezroczystą powłoką z żywicy. Takimi "diamentami" ozdabiane są pierścionki, bransoletki i kolczyki, których sprzedaż finansuje rozwój programu. Jeden taki "klejnot" zawiera zanieczyszczenia pochodzące z 1000 metrów sześciennych powietrza. Roosegaarde twierdzi, że do opracowania wieży zainspirował go widok z okna pekińskiego hotelu - z 32 piętra widział tylko smog.
  Maska to już konieczność

  Równie pomysłowa grupa chińskich obrońców środowiska naturalnego umieściła w ubiegłym roku w internecie prześmiewcze video ukazujące Chińczyków przyszłości przystosowanych do smogu - dzięki bujnym włosom wyrastającym z nosa i filtrującym powietrze. Na filmie pojawia się nawet reklama z promującą kosmetyki modelką – kobietą o lśniących, długich włosach wyrastających z kształtnego nosa.

  Na razie Chińczykom wystarczają coraz bardziej zaawansowane technologicznie maski, domowe oczyszczacze powietrza oraz smartfonowe aplikacje ostrzegające przed smogiem. Szanghajska firma Frog Design zaprojektowała maskę AirWaves, która sama monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza. Ale to nie koniec – ma emitować zapachy, dźwięki i pokazywać obrazy, które pozwolą oderwać się od szarej, z powodu smogu, rzeczywistości – albo dzięki odpowiedniej aplikacji trafić w mniej skażony rejon.

  Odwiedzającym Chiny eksperci zalecają noszenie podczas smogu maski, unikanie zatłoczonych miejsc, uprawianie sportu po zmierzchu (lub w pomieszczeniach), nienoszenie szkieł kontaktowych, wypijanie dużych ilości płynów oraz przemywanie wodą skóry i nosa po pobycie na zewnątrz.

  Ekspert radzi jak walczyć ze smogiem

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • konserwa
  Najlepszy tekst to "kupowanie czystego powietrza w puszkach" Że ktoś to produkuje to jeszcze pikuś, ale że ktoś to kupuje to dopiero trzeba być oszołomkiem heheh
  ~tlen /2017-01-11 16:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Tempe...

Tomasz Wasilewski

alt

Za kilka dni do Polski dotrze afrykański żar i będzie ponad 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia pomiędzy dwoma niżami:...