Informacje

 • Plaga szarańczy na południu Rosji. Stan wyjątkowy

  18-05-2016 16:34

  Rosjanie walczą ze szkodnikami

  Plaga szarańczy na południu Rosji. Stan wyjątkowy

  Szarańcza atakuje pola w Rosji

  ENEX

  Miliony szarańczy pojawiły się w południowej części Rosji, na zachód od Morza Kaspijskiego. Inwazja insektów doprowadziła do tego, że w jednym z regionów ogłoszono stan wyjątkowy. Szkodniki mogą zniszczyć nawet 50 tys. ha.

  Szarańcze spotyka się w tym rejonie kraju co roku, jednak teraz pojawiły się wyjątkowo wcześnie. Wszystko z powodu dość łagodnej zimy.

  Najtrudniejsza sytuacja jest w Dagestanie - republice rosyjskiej znajdującej się na południowym zachodzie kraju, niedaleko Gruzji. Tam szarańczy jest najwięcej.

  - Eksperci przewidują, że szarańcza rozpanoszy się na obszarze około 50 tys. ha. To o wiele więcej niż w zeszłym roku - twierdzi wiceminister rolnictwa Republiki Dagestanu.

  Szarańcza zaczęła się pojawiać w Dagestanie około 7 maja, jednak dopiero teraz szkodniki powodują poważne szkody. Rolnicy obawiają się, że straty będą jeszcze większe, ponieważ insekty przejdą do kolejnego stadium rozwoju, w którym mają skrzydła. Wtedy będą przemieszczać się znacznie szybciej i niszczyć wszystko na swojej drodze w jeszcze większej skali.

  Trwają opryski

  Rosjanie walczą ze szkodnikami na wszystkie możliwe sposoby. Działają zarówno z ziemi, jak i z powietrza. By zatrzymać insekty, wykorzystuje się specjalne samoloty, dzięki którym pola są opryskiwane pestycydami.

  Szarańcza pojawiła się nie tylko w Dagestanie. Niszczące wszystko insekty pojawiły się także w sąsiednich federacjach rosyjskich - Kraju Stawropolskim i Kałmucji. W tej ostatniej ogłoszono z tego powodu nawet stan wyjątkowy. Oznacza to walkę z zagrożeniem wszystkimi możliwymi sposobami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich tygodniach trudno odnaleźć w polskiej pogodzie stabilność. Synoptyk ...

Tomasz Wasilewski

alt

Od kilku dni ponad 40 stopni jest w Hiszpanii i ten afrykański żar ma zamiar pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu znad Skandynawii i z...