Informacje

 • Po upałach przyszła gwałtowna pogoda. Burze, powodzie, pożary i wichury

  07-08-2017 21:13

  Burze, powodzie, pożary, wichury

  Ekstremalne zjawiska w południowej Europie

  Foto i film: ENEX

  Europa zmaga się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Po tygodniu rekordowo wysokich temperatur na południu Europy pojawiły się pożary, intensywne opady deszczu oraz gwałtowne burze, które spowodowały lokale podtopienia.

  W Chorwacji strażacy walczą z pożarem na wybrzeżu, a w Słowenii burze spowodowały lokalne podtopienia. Tysiące turystów nie może wydostać się z Madery. Tak właśnie, wygląda sytuacja na południu Europy.

  Chorwacja w płomieniach

  Pożar na chorwackiej Riwierze Makarskiej wybuchł około godz. 12 czasu lokalnego. Płomienie objęły lasy sosnowe oraz zarośla i krzewy. W walce z żywiołem uczestniczy helikopter oraz jednostki straży pożarnej z południa Chorwacji.

  Z powodu ognia wstrzymano ruch samochodowy na popularnej wśród turystów Magistrali Adriatyckiej, głównej trasie wzdłuż południowego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Władze kierują podróżnych na objazdy.

  Silne burze na Bałkanach

  W poniedziałek Agencja AP poinformowała o burzach z silnym wiatrem, gradobiciach oraz ulewnych deszczach, które nawiedziły Bałkany po tygodniu rekordowo wysokich temperatur. Temperatura przekraczała w niektórych regionach 40 stopni Celsjusza.

  Słoweńska państwowa agencja STA powiadomiła o "powodujących spustoszenie" burzach, które przeszły nad krajem w nocy z niedzieli na poniedziałek. Tysiące osób pozbawionych jest dostępu do elektryczności, zalane są dziesiątki domów. Media informują o drzewach wyrwanych z korzeniami oraz zniszczonych samochodach i uprawach.

  Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami

  W niedzielę na chorwackim półwyspie Istria burzowe wiatry wyrywały z korzeniami drzewa oraz uszkodziły dachy. Ekstremalne warunki spowodowały utrudnienia w transporcie wzdłuż wybrzeża.

  Na portugalskiej Maderze wiatry dochodzące do 80 km/h zmusiły do odwołania ponad stu lotów z i na wyspę oraz pokrzyżowały plany blisko 15 tys. pasażerom. Agencja dpa poinformowała o 5,5 tysiącach turystów zmuszonych do pozostania na wyspie. Osamotniona na Ocenie Atlantyckim Madera jest szczególnie narażona na ekstremalne warunki pogodowe.

  Ściana deszczu, powodzie

  W Serbii gwałtowne deszcze nawiedziły górzyste rejony na zachodzie kraju w poniedziałek.

  Również w poniedziałek rumuńskie władze wystosowały ostrzeżenie powodziowe dla niektórych rejonów na zachodzie kraju po ulewnych deszczach, które przeszły nad tym terytorium pod koniec zeszłego tygodnia. Poinformowano również o odnalezieniu ciał dwóch nastolatków, którzy utopili się w rzece Siret na wschodzie kraju podczas kąpieli. Rumuńskie władze ostrzegły przed korzystaniem z niestrzeżonych akwenów w celu ochłody przed upałami.

  Pożary pustoszą Bałkany

  W związku z wyjątkowo upalnym oraz suchym latem południe Europy trawią dziesiątki pożarów - od Portugalii po Bułgarię. W piątek w Budapeszcie temperatura osiągnęła prawie 40 stopni Celsjusza, a w Grecji w wielu miejscach nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza nawet w nocy. Meteorologowie wskazują, że po chwilowym ochłodzeniu fala upałów powróci jeszcze w tym tygodniu.

  Wysoka temperatura i silny wiatr spowodowały również liczne pożary na Półwyspie Iberyjskim. Tam sytuacja była bardzo poważna. Zobacz, jak Portugalczycy poradzili sobie z żywiołem.

  Zobacz, jak pożary trawiły Portugalię:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Tempe...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni gorące powietrze zostało wyparte z Polski przez chłodniejsze, które...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Estonii....