Królowa oddała farmerom własną pościel. William i Harry noszą worki z piaskiem


Brytyjczycy szykują się na kolejne powodzie. Kolejny niż, który idzie na Wyspy, przyniesie potężne opady. MetOffice ostrzega, że w parę godzin na kraj spadnie miesięczna norma deszczów. W pomoc dla mieszkańców zalanych terenów włączyła się rodzina królewska.

- Rząd będzie walczyć na każdym froncie, by pomóc mieszkańcom dotkniętym powodzią - powiedział David Cameron, premier Wielkiej Brytanii.

Cameron zapewnił, że pieniądze nie będą przeszkodą w przeciwdziałaniu powodzi. - Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że rząd stoi za wszelkimi działaniami, które posłużą walce z żywiołem - zaznaczył.

Premier dodał również, że wyciągnięte zostały wnioski z przeszłości, jednak "zawsze można zrobić więcej" i tak właśnie postępuje obecny rząd.

Cały kraj organizuje pomoc dla poszkodowanych

Nie tylko władze przychodzą na pomoc mieszkańcom, do akcji włączyły się również duże brytyjskie przedsiębiorstwa. Pracownicy supermarketów przygotowują specjalne paczki (z woderami, żywnością, bateriami, i latarkami) dla najbardziej poszkodowanych. Oferowane są również samochody ciężarowe, którymi rolnicy mogą przewozić zwierzęta. Jedna z największych sieci brytyjskich supermarketów wysyła nawet do rolników bele siana.

Wielu ludzi dobrowolnie organizuje się, by jako wolontariusze pomagać swoim rodakom. Niektóre z prywatnych kwater, hoteli i mieszkań proponują bezpłatne noclegi, dla osób, które nie mają gdzie się podziać.

Brytyjscy książęta William i Harry pomagali w piątek w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych wzdłuż wezbranej Tamizy. Obaj nosili worki z piachem we wsi Datchet położonej około 30 km od Londynu.

Z pomocą dla powodzian pospieszyła też Elżbieta II. Królowa kazała wysłać ze swych majątków w Windsorze żywność i pościel dla farmerów, których gospodarstwa zostały zalane.

O poranku Tomasz Mildyn, reporter TVN24, informował o pogarszającej się z godziny na godzinę sytuacji na Wyspach. - Najbliższe godziny, najbliższe dni będą kluczowe. Niestety prognozy pogody są bardzo złe. Donoszą, że znad Atlantyku nad zachodnią część Anglii dociera kolejny niż, który niesie ze sobą opady deszczu i porywiste wiatry, wiejące prędkością nawet 150 km/h.

Ostrzegamy przed wichurami i deszczem

Reporterowi TVN24 wtórował Tomasz Zubilewicz, prezenter TVN Meteo.

- Ten weekend będzie bardzo wietrzny w Irlandii, w Walii, w Szkocji i w Anglii. Niektóre modele mówią, że fale mogą dochodzić tam nawet do sześciu metrów. To nie są dobre informacje, bo będzie zarówno mocno wiać, jak i obficie padać, ale musimy uprzedzić tych państwa, którzy w tym rejonie Europy przebywają - powiedział Zubilewicz.

W piątek na północy Anglii i Irlandii, a także na wyżej położonych obszarach Walii przybyło śniegu.

Według prognoz tego samego dnia na południowym zachodzie Anglii oraz w Walii w ciągu zaledwie 6-9 godzin spadnie 40 mm deszczu.

Na noc z piątku na sobotę prognozowane są kolejne ulewy, jednak według meteorologów ustąpią one do sobotniego poranka. W niedzielę w kraju powinno zrobić się "sucho".

Zrobi się jeszcze bardziej niebezpiecznie

Obecnie na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje 17 poważnych ostrzeżeń przed powodzią. Obejmują one hrabstwa: Somerset, Gloucestershire, Berkshire i Surrey.

Agencja Ochrony Środowiska informuje, że poziom wody na Tamizie cały czas rośnie.

Ze względu na to, że ziemia na południu Wielkiej Brytanii jest już nasycona wodą, a wiele rzek wystąpiło z koryt, kolejne opady nie będą wchłaniać w podłoże, tylko pogorszą sytuację.

Szczególnie niebezpiecznie zrobi się na zachód od Londynu. Tam już wiele rzek wystąpiło z koryt, a tysiące mieszkańców nie mogą prawidłowo funkcjonować. Obecnie 16 tys. gospodarstw pozbawionych jest prądu. Służby ratunkowe na bieżąco dostarczają jedzenie, leki i inne niezbędne rzeczy mieszkańcom z zalanych terenów.

W Londynie sytuacja się stabilizuje

Dobrą wiadomością może być to, że w samym Londynie robi się bezpiecznie. - Jak pokazał wczorajszy dzień, sytuacja w stolicy się ustabilizowała, dlatego, że woda rozlała się jeszcze przed Londynem - powiedział Tomasz Mildyn.

Autor: kt/map,mj / Źródło: TVN24, BBC

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W niedzielę 19.05 w wielu regionach kraju należy spodziewać się burz. Deszcz będzie padać obficie, spadnie grad, a wiatr mocno się rozpędzi.

Pogoda na jutro - niedziela 19.05. Wystąpią burze z ulewami

Pogoda na jutro - niedziela 19.05. Wystąpią burze z ulewami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Przed nami dni z gwałtowną pogodą. W niedzielę i poniedziałek podczas burz będzie obficie padać, a wiatr w porywach rozpędzi się nawet do 90 kilometrów na godzinę. Zrobi się gorąco, termometry na początku następnego tygodnia pokażą nawet 27 stopni Celsjusza.

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Niż znad Niemiec przyniesie obfite opady deszczu i bardzo silne porywy wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Dziś Noc Muzeów, w ramach której możemy odwiedzić najciekawsze muzea w całym kraju. Niestety nie wszędzie pogoda będzie sprzyjała zwiedzaniu plenerowych wystaw i ekspozycji, a także podróżowaniu od muzeum do muzeum.

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Pogoda na Noc Muzeów. Nie wszędzie aura dopisze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy, która w czwartek przetoczyła się nad Houston w Teksasie. Jak podały lokalne władze, przyczyniła się ona do śmierci co najmniej siedmiu osób. Silny wiatr zdewastował infrastrukturę energetyczną, a naprawa szkód może potrwać całe tygodnie.

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Stan klęski żywiołowej po burzy. Nie żyje siedem osób

Źródło:
PAP, CNN

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Na Placu Na Stawach w Krakowie silny wiatr powalił w piątek kilka drzew. Uszkodzone zostały trzy samochody.

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr