Informacje

 • Śnieg, mróz i lód paraliżują wschodnie stany USA

  07-12-2013 21:29

  Są ofiary śmiertelne załamania pogody

  Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

  Załamanie pogody objęło obszary od granicy Teksasu i Meksyku na północnym wschodzie po dolinę Ohio. Najcięższe warunki panują w rejonie Dallas w Teksasie oraz w stanie Arkansas i w zachodniej części stanu Kentucky.

  Chaos na drogach, paraliż na lotniskach

  Już w piątek obfite opady śniegu i gołoledź wywołały chaos na drogach w tej części kraju. W regionie odwołanych zostało ponad 1,9 tys. lotów. Tysiące pasażerów utknęły na lotniskach. Niektórzy z nich spędzili tam nawet po kilkanaście godzin.

  Jak informują lokalne media, w wielu miejscowościach Teksasu, Arkansas i Luizjany dochodziło do awarii sieci energetycznych. Tylko w rejonie Dallas w szczytowym momencie burzy w piątek bez prąd było około 267 tys. odbiorców, w Arkansas około 30 tys. i 5 tys. w Tennessee.

  Od Teksasu po Wisconsin odwołano lekcje w szkołach, wydarzenia publiczne i imprezy masowe, takie jak przedświąteczne parady i maratony czy inauguracje bożonarodzeniowych iluminacji.

  Śmiertelne wypadki

  Sprowadzone przez zimowy front załamanie pogody pochłonęło kilka śmiertelnych ofiar. Burmistrz miejscowości Granby w stanie Missouri zginął w wypadku, kiedy w trudnych warunkach stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Jeden mężczyzna został zabity na skutek zderzenia samochodów na oblodzonej drodze w okolicach Dallas.

  Na jednej z dróg w południowej części stanu zginął też 64-letni mężczyzna. W miejscowości Little Rock w stanie Arkansas zmarł mężczyzna, na którego przyczepę mieszkalną runęło powalone drzewo.

  Ciężki cały weekend

  Według synoptyków AccuWeather zalegające nad wschodnimi stanami zimne powietrze sprawi, że trudne zimowe warunki utrzymają się w tej części kraju przez cały weekend. W okolicach Dallas ma spaść 3 cm śniegu z deszczem, który w niskich temperaturach błyskawicznie zamarza, tworząc śliską lodową warstwę na nawierzchniach. W mieście z powodu oblodzenia torów już wstrzymano kursowanie kolei.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Skąd tak zimno wiosną? Płacimy haracz za ciepłą zimę. Przypominam, że grudzień i...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...