Informacje

 • Śnieg zasypał Ukrainę. Nie żyją dwie osoby

  19-01-2016 09:42

  Szwankuje także komunikacja

  Śnieg zasypał Ukrainę. Nie żyją dwie osoby

  W Odessie panują trudne warunki pogodowe

  Fot.: PAP / EPA, film: ENEX, Reuters TV

  Pogoda mocno doskwiera mieszkańcom Ukrainy. Wiele dróg zostało zamkniętych. Lotnisko i port w Odessie działają w ograniczonym zakresie. Z powodu mrozu zmarły już dwie osoby.

  Na Ukrainie ogłoszono ostrzeżenie przed śnieżną pogodą. Ekstremalne warunki panują w miastach: Odessa, Mikołajów, Kirowohrad, Czerkasy, Połtawa, Charków i Sumy. 138 miast i wiosek pozostaje bez zasilania.

  Zimowa mroźna pogoda zabiła co najmniej dwie bezdomne osoby. Trzy inne zostały przetransportowane do szpitala z objawami hipotermii i z odmrożeniami.

  Ogrzewane namioty

  Lokalne władze rozstawiły ogrzewane namioty dla osób bezdomnych i tych, których śnieżyce zaskoczyły na ulicy. Ci, którzy korzystają ze schronienia, mogą tam przenocować i mają dostęp do ciepłych napojów.
  Trudne warunki pogodowe, w tym śnieżyce i zawieje, znacznie utrudniły sytuację na międzynarodowym lotnisku w Odessie i doprowadziły do odwołania 14 lotów w niedzielę oraz 18 w poniedziałek.

  Warstwa śniegu w Odessie osiągnęła w niektórych miejscach pół metra. Temperatura spadła do -12 st. C.

  Utrudnienia komunikacyjne

  W poniedziałek 18 stycznia port morski w Odessie został sparaliżowany przez burzę śnieżną. Przez pogodę funkcjonuje on w ograniczony sposób. Kilka statków oczekuje na lepsze warunki, by wyruszyć z portu.

  Skutki ataku zimy da się odczuć także na kolei. Kilka pociągów zostało odwołanych, a wiele ma duże opóźnienia. Została też zamknięta autostrada prowadząca do Odessy.

  Ruch samochodowy jest ograniczony. Według służby drogowej Ukravtodor, najważniejsze drogi zostały już oczyszczone. Utrudnienia panują jedynie na drogach w miastach: Mikołajów, Kirowohrad, Odessa i Dniepropetrowsk.

  Ulice miasta są przez całą dobę patrolowane przez grupy działaczy, zapewniających pomoc potrzebującym.

  - Jest zimno i wietrznie, więc komunikacja nadal funkcjonuje, ale z opóźnieniami. To uniemożliwiło wielu osobom dotarcie do pracy. Niektórzy w ogóle nie przyszli do biur, szczególnie ci, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych. Nie jest to dobra wiadomość. Za to dla dzieci to wielka frajda. Jazda na sankach, śnieg i dużo przestrzeni - mówi jedna z mieszkanek Odessy.

  "Trzeba korzystać z tego, co się ma"

  Niektórzy postanowili wykorzystać panujące warunki i użyli zaśnieżonych schodów Potiomkinowskich, prowadzących do portu, jako stoku narciarskiego.

  - Szlak jest w porządku. Miejscami widać trawę lub kamienie. Ale teraz jest to ośrodek narciarski. Trzeba korzystać z tego, co się ma - mówi mieszkanka Odessy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zima?
  daja sobie rade nie to co nasi drogowcy,przyzwyczajeni.
  ~oko /2016-01-19 10:24
 • Rosyjski gaz kradną pewnie na potęgę ?
  Albo Polski ?
  Lysa_83 /2016-01-19 10:18

Raporty specjalne

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Temperatura nad ranem miejscami spada do 5 st. C. Za dnia dobije do 20 st. C. To...

Tomasz Wasilewski

alt

Upalny ostatni weekend sierpnia to prawdopodobnie wcale nie ostatni gorący weeke...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia....