Informacje

 • "Spadająca gwiazda" wielkości samochodu. Meteor zarejestrowała kamera ochrony

  20-10-2012 16:05

  Niecodzienny widok w San Jose

  Meteor to jasny punkt u góry. Poniżej świecą światła San Jose

  YouTube.com/Erik Kovacs

  Kamerze przemysłowej udało się uchwycić "spadającą gwiazdę", która w środową noc przeleciała nad północną Kalifornią. Zdaniem lokalnych astronomów spalający się w atmosferze meteoroid miał wielkość samochodu osobowego. Wywoływał też bardzo głośny dźwięk.

  Spadającą gwiazdę - świecący ślad, jaki pozostawił po sobie meteoroid, który spalił się w ziemskiej atmosferze - uchwyciła kamera przemysłowa z Obserwatorium Licka. Należy ono do Uniwersytetu Kalifornijskiego i jest położone na szczycie góry Mount Hamilton (1283 m n.p.m.) nieopodal miasta San Jose.

  Grom

  Przemierzającą niebo spadającą gwiazdę widziano nie tylko w pobliżu San Jose, a nad całą Zatoką San Francisco oraz w innych regioniach północnej Kalifornii. Ci, którym udało się ją zobaczyć, wspominali o towarzyszącym przelotowi głośnym dźwięku i czerwono-pomarańczowym zabarwieniu ciała niebieskiego.

  - Był to zapewne tzw. grom dźwiękowy - powiedział serwisowi mercurynews.com astronom Jonathan Braidman z Chabot Space and Science Center w Oakland. Tak nazywa się efekt akustyczny wytwarzany przez obiekt poruszający się z prędkością naddźwiękową.

  Wielkość samochodu

  Zdaniam Braidmana spadająca gwiazda nie była związana ze zbliżającym się szczytem aktywności Orionidów (wypada on już w nocy z soboty na niedzielę). Astronom uważa, ze pochodziła z pasa planetoid, który rozciąga się pomiędzy Marsem a Jowiszem. Braidman podkreśla, że obiekt, zanim roztrzaskał się na kawałki i trafił na Ziemię, miał wielkość samochodu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Idą zmiany w pogodzie. Subtelnie sygnalizują to dymy elektrowni Siekierki w Wars...

Tomasz Wasilewski

alt

Aktywny niż, który przeszedł nad Polską w weekend sprowadził do nas zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem pogodnego wyżu znad Wysp Bryt...