3,2 tys. osób zginęło, a 6,5 tys. jest rannych. Bilans trzęsienia w Nepalu rośnie

Trwa liczenie ofiar sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu

Co najmniej 3,2 tys. osób zginęło, a 6,5 tys. osób jest rannych po sobotnim trzęsieniu ziemi w Nepalu. Liczby te stale rosną. Do zniszczonego kraju przybywają ratownicy ze sprzętem medycznym z całego świata. Niosą pomoc poszkodowanym w najgorszym od 81 lat trzęsieniu ziemi w tym regionie.

W związku z wstrząsami sejsmicznymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dla bliskich polskich turystów, którzy mogą przebywać w tym regionie. Numer telefonu to +48 22 523 88 80.

Od sobotniego popołudnia w Nepalu jest niebezpiecznie. Pojawiło się mnóstwo wstrząsów wtórnych. Siłę najsilniejszego, zarejestrowanego w niedzielę ok. godz. 14 czasu lokalnego (9.09 naszego czasu), oceniono na 6,7 w skali Richtera. Jak podaje USGS (Amerykańska Służba Geologiczna) epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, około 80 km na północny wschód od Katmandu, stolicy kraju.

W Nepalu znów zatrzęsła się ziemia

Tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Nepalu

Sobotnie trzęsienie ziemi z pewnością zapisze się w historii jako jedno z najtragiczniejszych. Na liście ofiar pojawia się coraz więcej nazwisk. Pierwsze doniesienia mówiły, że zginęły dwie osoby, a dziesiątki odniosły obrażenia. Później zaczęły spływać informacje o setkach zabitych. 108, 449, 688, 876... lista nazwisk ofiar wydłużała się z godziny na godzinę.

W sobotę wieczorem (naszego czasu) rzecznik nepalskiej policji Kamal Singh Bam poinformował, że w wyniku trzęsienia życie straciło ponad 1000 osób. Nieco później na stronie CNN pojawiła się informacja o potwierdzonych 1457 ofiarach. W niedzielę przedstawiciele nepalskiego ministerstwa spraw wewnętrznych mówili o ponad 1900 zabitych.

W poniedziałek rano podano, że śmierć poniosło co najmniej 3218 osób. W samym Katmandu zginęło ponad 700 osób. Rannych jest 6,5 tys. osób.

W Nepalu łącznie przebywało ponad 300 tys. zagranicznych turystów, kilkuset znajdowało się na Mount Evereście. Nie ma doniesień o ofiarach obywatelstwa polskiego.

W wyniku trzęsienia w Katmandu i w okolicach zawaliło się wiele budynków, wśród nich wiekowe zabytki. W gruzy obróciła się m.in. wieża Dharahara, będąca jednym z symboli stolicy Nepalu. 60-metrowa budowla powstała w 1832 r. Już raz uległa zniszczeniu - w czasie trzęsienia ziemi w 1934 r. Zniszczeniu uległy również zabytki w Patan, gdzie znajdują się liczne świątynie przyciągające licznych turystów i pielgrzymów. W Dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Czytaj więcej na ten temat. Pod gruzami pozostają ludzie. Ratownicy nie przerywają poszukiwań.

Władze starają się zapewnić schronienie dla poszkodowanych. Wielu Nepalczyków spędziło noc z niedzieli na poniedziałek oraz z soboty na niedzielę pod gołym niebem. Niektórzy chcieli spędzić noc w budynkach, które miały naruszoną konstrukcję. Jednak władze stolicy nie wyraziły na to zgody. Osób, które straciły dach nad głową jest bardzo dużo. Ludzie starają się nawzajem sobie pomagać. Pożyczają sobie koce, dzielą się jedzeniem i ciepłymi ubraniami.

Zobacz reportaż z Nepalu: "Jakby zrzucili tu bombę, jakby to była II wojna światowa"

Lawina na Mount Evereście

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi - Mount Everestu - zeszła lawina, zabijając 18 osób (PAP). Wśród ofiar są też turyści, bo właśnie zaczyna się sezon trekkingowy w Himalajach. Zginął m.in. Dan Fredinburg, jeden z menedżerów Google, który od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest. Jak wynika z oficjalnych informacji 61 osób jest rannych. 22 wspinaczy przeniesiono w niżej położone tereny.

- Pod śniegiem znalazła się część obozu, wzbudzając obawę o bezpieczeństwo setek wspinaczy, którzy znajdowali się w okolicy - powiedział Gyanendra Shrestha z Ministerstwa Turystyki w Katmandu. Dodał przy tym, że ranni znajdują się już w dwóch namiotach w bazie. - Liczba ofiar może wzrosnąć. Wśród nich na pewno znajdą się cudzoziemcy i lokalni przewodnicy - powiedział.

Ministerstwo szacuje, że w góry w sobotę wybrało się ponad tysiąc osób, w tym około 400 obcokrajowców. Kwiecień to jeden z najbardziej popularnych sezonów wspinaczkowych na Everście- tuż przed tym, jak chmury deszczowe osiądą na szczycie pod koniec maja. Ministerstwo informuje, że ocena strat jest utrudniona z powodu słabego zasięgu telefonicznego.

- Każdy próbuje się kontaktować z rodziną i ze znajomymi, ale to niemożliwe - powiedziała Choti Sherpa ze Związku Zdobywców Everestu - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni - dodała. Lawina, która zeszła w kwietniu 2014 roku w tym rejonie, nieco powyżej obozu, zabiła 16 nepalskich przewodników.

Pierwsi polscy ratownicy już dolecieli do Nepalu

Grupa sześciu ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która ma pomóc poszkodowanym w Nepalu, przed godz. 5 dotarła do Katmandu. W drodze na miejsce są też strażacy z grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR.

- Dotarcie do miejsca tragedii zajęło mniej niż 48 godzin. W Polsce gotowy do wyjazdu jest już kolejny zespół ratowników – informuje PCPM.

Zespół Ratunkowy PCPM zabrał ze sobą blisko 300 kg różnego sprzętu medycznego. Celem wyjazdu obu polskich grup jest niesienie pomocy medycznej osobom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi. Ratownicy PCPM planują pracować w Nepalu co najmniej do 7 maja. Jeśli będzie taka konieczność, zostaną dłużej. Mobilizują też drugi zespół medyczny, który w razie konieczności dołączy do pierwszego w ciągu kilku dni.

- Jedziemy z dużą ilością sprzętu, choć jest to sprzęt lekki - powiedział Wilk. - Wieziemy około 200 kg sprzętu medycznego i leków oraz innego wyposażenia - dodał.

Ponadto w akcji ratowniczej weźmie udział 12 psów, które pomogą szukać żywych osób. Ekipa zabiera ze sobą zapasy żywności i wody oraz specjalistyczny sprzęt, który pomoże w poszukiwaniu zaginionych osób.

Strażacy są już na warszawskim lotnisku
Strażacy są już na warszawskim lotniskuTVN 24

Wysłannicy informują, że dopiero, gdy dotrą do stolicy dostaną specjalne wytyczne od ONZ-etu, gdzie konkretnie mają się udać, gdzie ich pomoc będzie najbardziej potrzebna. Ekipa jest przygotowana na błyskawiczne działanie, jak i na pomoc humanitarną jaka będzie potrzeba w kolejnych dniach.

Polska wysyła ekipę do Nepalu
Polska wysyła ekipę do NepaluTVN 24

Chęć pomocy okazało wiele państw. Na otwartym ponownie tego dnia lotnisku w Katmandu wylądowały samoloty wojskowe z Indii z 43 tonami żywności i sprzętu oraz prawie 200-osobową grupą ratowników. Również Chiny, Niemcy, Francja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i organizacje międzynarodowe, takie jak: Save the Children, Lekarze bez Granic czy AmeriCares zamierzają pomóc. Finansowe wsparcie oferuje Unia Europejska oraz USA, Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Włochy.

Największa tragedia od ponad 80 lat

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera wystąpił w sobotę 25 kwietnia przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Nastąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów. Wstrząsy odczuli także mieszkańcy północnych Indii. Prócz tego wstrząsy zarejestrowano w Pakistanie, w Bangladeszu i w Chinach.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.

Autor: AD,ab, mab/kt/rp / Źródło: Reuter,PAP

Pozostałe wiadomości

Najbliższa noc będzie kolejną z serii, w której pojawią się przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenia na terenie 10 województw. Przy gruncie temperatura ma się obniżyć do -5 stopni Celsjusza.

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

"Kolejna trudna noc. Przygotujcie się"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już niebawem. Ze wstępnych prognoz wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Kiedy będą one najdotkliwsze i jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc ze środy na czwartek zapowiada się zimno, w niektórych miejscach pojawią się przygruntowe przymrozki. Dzień przyniesie dużo słońca, a termometry wskażą od 15 do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek 09.05. Po zimnej nocy przyjdzie słoneczny dzień

Pogoda na jutro - czwartek 09.05. Po zimnej nocy przyjdzie słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych ogromnej powodzi na południu Brazylii. W różnym stopniu zalana została większość z 500 miast stanu Rio Grande do Sul. W niektórych miejscach z wody wystają tylko dachy budynków. W mieście Caonas zauważono konia stojącego na dachu jednego z zalanych domów.

Koń utknął na dachu zalanego domu

Koń utknął na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters, infobae.com, tvnmeteo.pl

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas dużo słonecznego nieba, ale nie zabraknie też opadów deszczu. Niektórzy mieszkańcy kraju powinni mieć przy sobie parasol w sobotę i niedzielę. Termometry będą wskazywać na ogół poniżej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda będzie w kratkę. W tych regionach spadnie deszcz

Pogoda będzie w kratkę. W tych regionach spadnie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W brazylijskim stanie Rio Grande do Sul trwa gigantyczna powódź. Zginęło co najmniej 100 osób, a ponad 100 jest zaginionych. Pod wodą znalazło się wiele miast. Zdjęcia i nagrania ze śmigłowca pokazują zalane lotnisko w mieście Porto Alegre, stolicy stanu.

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

We wtorek w amerykańskim stanie Michigan przeszły burze z ulewami i silnym wiatrem, odnotowano kilka tornad. Żywioł uszkodził dach placówki firmy kurierskiej, około 50 osób było uwięzionych w budynku. Zniszczone zostały obiekty w parku domów mobilnych, kilkanaście osób zostało rannych. Władze i meteorolodzy ostrzegali przed groźnymi warunkami pogodowymi.

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w  budynku firmy kurierskiej

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w budynku firmy kurierskiej

Źródło:
PAP, CNN

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr