Informacje

 • Włochy: blisko 100 trzęsień ziemi dziennie

  03-09-2013 07:25

  Sejsmolodzy informują, że padł rekord

  Trzęsienie ziemi w Ospitaletto (zdjęcie z 2010 roku)

  Fot.: Shutterstock, Film: TVN24 (materiał archiwalny)

  - Tego lata Włochy odnotowały rekordową liczbę wstrząsów sejsmicznych - podał krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. W samym lipcu ziemia zatrzęsła się prawie 3 tysiące razy. Na szczęście te wstrząsy w większości nie były groźne.

  Instytut wyciągnął taki wniosek, analizując jedynie dane z lipca 2013 roku. Uspokaja jednak, że wstrząsy nie były silne i jest to normalne zjawisko na terytorium o dużej aktywności sejsmicznej. Sejsmolodzy podkreślili, że nie zanotowano żadnych szkód.

  Prawie 3 tys. wstrząsów

  Sejsmolog z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Aleksandro Amato poinformował, że w lipcu zanotowano we Włoszech 2874 wstrząsów, czyli średnio blisko 100 dziennie. W lipcu zeszłego roku wstrząsów tych było 1267, czyli ponad dwa razy mniej. 1580 zanotowano w 2011 roku.

  Spośród wszystkich tych zjawisk tylko w dwóch przypadkach w lipcu tego roku siła wstrząsu przekroczyła 4 w skali Richtera. Takie wstrząsy są już wyraźnie odczuwalne. Do obu tych najsilniejszych doszło koło Ankony w regionie Marche. To tam 21 lipca wstrząs miał siłę 4,9. Wywołał panikę wśród ludności, ale nie spowodował strat.

  Nieodczuwalne trzęsienia

  30 razy siła trzęsienia przekroczyła 3 stopnie, a 311 razy - 2 w skali Richtera. Tak zwanych małych trzęsień ziemi, do 2 w tej skali, było 2610.

  Ziemia trzęsła się w Emilii-Romanii, na pograniczu Ligurii i Toskanii, w Umbrii, w stołecznym regionie Lacjum, na Sycylii i w Kalabrii.

  Choć, jak odnotowują media, liczba 3 tysięcy wstrząsów sejsmicznych w ciągu jednego miesiąca robi wrażenie, to niewielki odsetek tych powyżej 4 stopni wskazuje, że sytuacja jest całkowicie w normie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • może wybuchnąć
  Te liczne wstrząsy ostrzegają przed wybuchem wulkanu na Morzu Śródziemnym.
  ~metek /2013-09-03 07:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Zakończył się weekend majowy, dla wielu będący nieformalną inauguracją sezonu le...

Tomasz Wasilewski

alt

Trwająca od kilku dni chłodna pogoda na razie nie chce nas opuścić. Zimne powiet...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wyżowego. Napływa do nas zimna masa powietrza poch...